Kultúrne vyžitie sa na Bažant Pohode 2011

Kultúrne vyžitie sa na Bažant Pohode 2011 BOMBING

40 dní, to je presne čas ktorý nás delí od otvorenia brán najväčšieho a najlepšieho Slovenského festivalu Bažant Pohoda 2011. Všetko to vypukne v magický dátum, a to presne vo štvrtok 07.07.2011 na Trenčianskom letisku a potrvá do 09.07.2011. Aj keď Bažant Pohoda je medzi ľuďmi väčšinou šírený ako hudobný festival, my čo Pohodu poznáme vieme že Pohoda nie je len hudbe, ale je o celom kultúrnom živote. A práve preto sa budem venovať umeniu, ktoré na Bažant Pohode môžete nájsť…..

 

Literárny cirkus Kaliho Bagalu je už tradičnou súčasťou Bažant Pohody. Vydavateľ slovenskej literatúry pripravil opäť zaujímavý program. V Literárnom cirkuse Kaliho Bagalu uvidíme napríklad viacero krstov nových kníh, môžeme sa tešiť na stretnutie s finalistami záslužných súťaží Poviedka a Básne a kopec ďalších literárnych skvostov. Kali Bagala vo svojom Literárnom cirkuse predstaví aj Slovenského predstaviteľa súčasnej maľby Erika Šilleho a združenie Pacientárium.

 

Na divadelných doskách sa nám predvedú zamestnanci a klienti Domova sociálnych služieb Humanum zo Zavara. Predstavia sa z pôvodnou hrou Radošinského naivného divadla Hostinec Grand. Toto divadelné predstavenie bude sprevádzať štrnásťčlenný Art Music Orchestra z Červeníka.

Banskobystrické Štúdio tanca pod režisérskou taktovkou Jakuba Nvotu predvedie činoherno-tanečnú inscenáciu podľa románu Pena dní od francúzskeho spisovateľa Borisa Viana.

Medzi tanečný vrchol Bažant Pohody bude istotne patriť Nederlands Dans Theater II.  Šestnásťčlenný súbor mladých tanečníkov z celého sveta predvedie dve vo štvrtok večer choreografiu Minus 16 a v piatok až tri choreografie Cacti, Shutters Shut a Passomezzo.

 

Na pristávacej ploche samozrejme nebude chýbať výstava fotografií od dvorného fotografa Bažant Pohody Ctibora Bachratého.

Svoje umenie predvedú umelci všetkých generácií a to menovite: zaslúžilý trenčiansky umelec Július Činčár, tradiční zástupcovia Mária Slováková, Igor Derevenec, Žltý a Pliaga, poprední slovenský maliari Dan Jurkovič, Marko Vrzgula, Stano Bubán, legendárný slovenský komiksák Danglár, writter Nomad, fotograf Šymon Kliman, a taktiež aj študenti Adam Szentpetery a Rudolf Sikora z katedry výtvarného umenia a iných médií na košickej fakulte umení Technickej univerzity Košice – Martin Baran, Martin Krištof, Zuzana Križalkovičová, Ján Vasilko a Monika Vrancová.

O street art výstavu sa postará Občianske združenie Street art communication, v zastúpení Kamilom Kovalčikom, Jaroslavom Račkom, Romanom Juhásom, Samuelom Čarnokym, Martinom Strihanom a Mišom Machciníkom. Viktor Feher a Mišo Holý pripravujú workshop a prezentáciu slovenskej a svetovej street art scény.

Slovenská národná galéria na letisku predvedie svoju Sochársku lúku SNG. Svoje diela na nej predvedú renomovaný Slovenský sochári Juraj Bartusz, Jozef Jankovič a Juraj Meliš. Toto miesto bude slúžiť aj na relax a oddych.

 

A to nie je všetko. Bažant Pohoda ma pripravených veľmi veľa kultúrnych vystúpení a rozoberať každé jedno by bolo na dlho. A preto ak máš chuť kultúrne vyžiť tak na Pohode je tá pravá príležitosť.

 

Viacej info na www.pohodafestival.sk.