Kráľovná burlesky Dita Von Teese príde do Prahy

Feature Dita Von Teese 1600x856

Svetová kráľovná burlesky Dita von Teese sa v rámci tohtoročného európskeho turné predstaví s kritikmi uznávanou show “The Art of the Teese” aj v pražskom Kongresovom centre. 

22. decembra 2018 prinesie večer plný pôvabu a zvádzania a dokáže publiku, prečo je považovaná za najžiarivejšiu hviezdu tohto žánru. Pražské vystúpenie bude nielen jediné v Českej republike, ale tiež pôjde o jedinú stredoeurópsku zastávku turné.

„Aj keď som so svojím číslom v pohári na Martini vystúpila ako hosť v rôznych show, na prehliadkach a v televíziách a vďaka tomu precestovala celú Európu, vždy som snívala o tom, že tu uvediem svoju vlastnú, neskrátenú show,“ hovorí Dita Von Teese. „Som nadšená, že po prvýkrát prichádzam do Európy so všetkými rekvizitami a spolu s hviezdnym obsadením zloženým z tých najlepších svetových burlesiek. Som vďačná za príležitosť predstaviť show reprezentujúcu rozmanitý pôvab neo-burlesky, ktorá prežíva väčšiu renesanciu ako by som si mohla vôbec predstaviť!“ hovorí Dita Von Teese.

Predstavenie tvorí vizuálne nabitý program exkluzívnych výstupov, které urobily z Dity Von Teese dokonalú umelkyňu modernej burlesky. Jej prepracovaná show sa plánuje mesiace, od choreografie, cez kostýmy až po hudbu a svetlá. Na The Art of The Teese autorsky pracovalo viac jako tucet ľudí. Súčasťou programu sú štyri najviac fascinujúce čísla, vrátane novej verzie ikonického „Martini pohára“, ktorá  aktuálne predstaví krásnu čašu na šampanské v barokovom štýle, pokrytú 150 000 krištáľmi Swarovski. ,,The Art of the Teese“ ďalej tvoria niektoré strip-shows, vrátane muzikálovej striptízovej scény ,,Lazy“, baletnej burlesky ,,Swan Lake Stripteese“ a Rhinestone Cowgirl výstup ,,Vontourage“.

Celé predstavenie hýri oslnivými haute-couture kostýmami od Jenny Packahmovej, Catherine D’Lishovej a presláveného tvorcu korzetov Mr. Pearla. Kostýmy dopĺňajú topánky exkluzívne vytvorené na mieru Christianom Louboutinom. Medzi rekvizitami nechýba krištáľový kolotoč, obrovské trblietavé červené srdce či zlatá vaňa.

Show ,,The Art of the Teese“ sa doteraz hrala vo vypredaných sálach po celých Spojených štátoch, Kanade a Austrálii. Kritika označuje show Dity Von Teese ako najväčší zážitok v celej histórii burlesky. Európske turné začne 12. októbra v Amsterdame. Tieto predstavenia ako aj show v Berlíne a tri predstavenia v Londýnskom Palladiu sú už vypredané. Pražská show bude poslednou zastávkou turné.

„Moje vystúpenia v Európe sú tak trocha ako splnený sen,“ hovorí Dita Von Teese. „Táto show je ako žiadna iná. Je obsadená tými najlepšími burleskami z celého sveta, ktoré reprezentujú rozdielnosť v kráse, veku, pohlaví i tvaru tela. Praha vždy bola jedným z mojich najobľúbenejších miest v Európe, preto som veľmi rada, že moja záverečná show sa uskutoční práve tam.“

„Nechcem robiť show len s peknými sporo odetými dievčatami. Najímam tých najlepších umelcov, ktorí dokážu zožať ovácie zakaždým – nehľadiac na rasu, etnickú príslušnosť, alebo tvar tela,” hovorí. „Každý, kto uvidí moju show, veľmi rýchlo pochopí, prečo je taká populárna medzi ženami,” dodáva ikona žánru burleska.

,,Jej zmysel pre detail a vyzdobená scéna sú bezkonkurenčné, aj v porovnaní s popovými hviezdami. Od žiary každého krištáľu Swarovski (státisíce se skrývajú takmer v každom kuse rekvizity či odevu), cez zmyselné osvetlenie, ktoré hladí jej porcelánovú štíhlu postavu, až po zvodnú hudbu, ktorá navodzuje atmosféru. Vaše oči sa nemôžu odvrátiť od naprostej bezchybnosti toho všetkého,“ napisali o vystúpení Los Angeles Times.

Chválou nešetrili ani známe mená z oblasti showbiznisu. ,,Dita je úplne očarujúca. Vyzdvihuje umenie dráždiť s nenútenou eleganciou a ľahkosťou, ktorá je dokonale opojná, a elegancia a krása jej pohybov vám skutočne vyrazí dych. Je to lahodné, silné a hravo provokujúce,“  hovorí herečka Demi Mooreová.

Jej kolega, herec Aaron Paul dodáva: ,,Dita vyžaruje nadčasovú eleganciu. Je to Bettie Page našej generácie, ale na veľmi odlišnej úrovni. Narodila sa aby mohla zabávať. Milujte to dievča!“

Dita Von Teese je označovaná  za ,,Superhrdinku burlesky“ (Vanity Fair) a  určuje každý aspekt svojej burlesk-show – od kostýmov, hudby až po osvetlenie. Okrem vystúpení má tiež vlastnú kolekciu spodnej bielizne, vôní, okuliarov, rukavíc a pančúch. Nedávno vydala svoju tretiu knihu, ,,Vaše znamienko krásy – Sprievodca svetom extravagantnej ženy.“ Začiatkom roku 2018 vydala eponymný debutový album, všetky piesne naň napísal jej obľúbený francúzsky skladateľ a pesničkár Sebastian Tellier. Dita sa nepovažuje za speváčku. Pokúsila sa takto vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a výsledok nech posúdia poslucháči. Vstupenky na jedinečnú show The Art of the Teese sú dostupné v slovenskej sieti Maxiticket a cez českého predajcu GoOut.

Dita Von Teese / The Art of the Teese

22.november 2018

Kongresové centrum / Praha

 

 

 

 

Zdroj: TS / Uljana Donátová / Bibiána Grebeňová Šedivá (preklad & doplnenie) - Agentúra KVAS