Korben Dallas vydali album Stredovek a zverejnili klip Nič sa nepýtaj

Korben Dallas vydali album Stredovek a zverejnili klip Nič sa nepýtaj BOMBING 5

Korben Dallas dnes vydali svoj piaty album. Pestrá zbierka jedenástich skladieb vychádza pod názvom Stredovek vo vlastnom vydavateľstve InnoSense a v distribúcii Slnko Records. Okrem speváka a gitaristu Juraja Benetina, basgitaristu Lukáša Filu a bubeníka Oza Guttlera sú na albume počuť aj gitary pravidelného hosťa skupiny Ľuba Petrušku a v niektorých skladbách aj klávesové party zvukára kapely Miloša Brunclíka.

Väčšinu textov napísal Fila, po jednom texte prispeli Benetin s Guttlerom, a jedným tiež spisovateľka a novinárka Jana Shemesh. V prvej recenzii albumu hovorí Rudi Rus, že Stredovek je “subjektívne najlepším a zároveň celkom objektívne najdôležitejším albumom” v doterajšej kariére skupiny.

Recenziu od Rudiho Rusa si môžete prečítať v Denníku N na dennikn.sk/697598/aky-je-novy-korben-dallas-zrely-a-vyspely-chyba-len-viac-sviznejsich-piesni.

Ako vníma nový album samotná kapela? “V porovnaní s naším posledným, orchestrálnym albumom Kam ideme je na Stredoveku menej nástrojov,” hovorí basgitarista a textár Lukáš Fila. “V porovnaní s Banskou Bystricou má možno viac tvrdých pesničiek, v porovnaní s Karnevalovou vranou mi príde o čosi temnejší a v porovnaní s naším debutom Pekné cesty je na ňom viac pesničiek o vzťahoch. Každopádne platí, že tak ako v minulosti, aj dnes sa v našej tvorbe snažíme hľadať nové polohy a témy,” uzatvára Fila.

Skupina tento týždeň tiež zverejnila klip k druhej skladbe z nového albumu. Po skladbe Oranžová, ktorá sa objavila aj na kompilácii Ostrov hudby, došlo na pieseň Nič sa nepýtaj. Autorom pokojného vizuálu, korešpondujúceho s atmosférou skladby, je Matúš Grega-Jakub. Klip poskladal zo záberov z cesty po Islande.

Myslíme si, že sme natočili vyvážený album,” hovorí spevák a gitarista Juraj Benetin. “Aj preto sa budeme snažiť čo najviac skladieb z neho predstaviť fanúšikom v podobe videoklipov. Väčšina z nich bude mať podobu nízko-rozpočtových vizuálov, ale chceli by sme, aby ľudia Stredovek spoznávali aj takýmto spôsobom,” dodáva Benetin.

Hneď po vydaní albumu vyráža kapela aj na turné, v rámci ktorého sa v marci a apríli predstaví v piatich slovenských a piatich českých mestách. “Momentálne sme vo fáze prípravy nového programu,” hovorí bubeník Ozo Guttler. “Vyzerá to, že bude obsahovať dosť veľa skladieb z nového albumu, nezabudneme ale ani na staršie pesničky.” Vstupenky na slovenské koncerty turné Stredovek sa dajú kúpiť na Predpredaj.sk a v sieti Ticketportal. Verejná generálka nového koncertného programu sa uskutoční 18. marca v Klube za rampami v Novom Meste nad Váhom.

Turné Korben Dallas Stredovek:
  • 24.3. Košice, Tabačka Kulturfabrik – hosť: Katarína Máliková
  • 25.3. Žilina, Mestské divadlo – hosť: Satin Lead
  • 26.3. Zvolen, DK ŽSR – hosť: Hviezda
  • 27.3. Nitra, Nájomná jednotka 210 – hosť: Fresh Out Of The Bus
  • 28.4. Bratislava, SK Vajnorská – krst albumu
  • 1.4. Praha, Palác Akropolis – krst albumu + hosť: Houpací koně
  • 2.4. Plzeň, Anděl Music Bar
  • 3.4. Brno, Fléda – hosť: Houpací koně
  • 4.4. Ostrava, Garage Club
  • 5.5. Olomouc, EDO / Ekojarmark

 

 

Zdroj: TS / Matúš Németh / manažér Korben Dallas