Na Koncerte pre všímavých 17. novembra vystúpia Michael Kocáb s Karpatskými chrbátmi, FVCK_KVLT a ukrajinskí Go_A

Koncert pre vsimavych 2023

Koncert pre všímavých sa koná tradične od roku 2006 v deň výročia začiatku Nežnej revolúcie – 17. novembra. Tento rok prebehne na Primaciálnom námestí v Bratislave. Začiatok je o 17.00, vstup je voľný. Symbolickým bude koncert legendárneho Michaela Kocába či ukrajinských Go_A, umelecký pohľad na súčasné Slovensko prinesú FVCK_KVLT.

Český hudobník Michael Kocáb zo slávnej kapely Pražský výběr, bol aktívnym účastníkom Nežnej revolúcie. Sprostredkovával stretnutia disidentov so štátnou mocou a ako 35-ročný rocker sa stal šéfom parlamentnej komisie na odsun ruských vojsk z územia Československa.  Na Koncerte pre všímavých s ním odohrajú pesničky Pražského výběru muzikanti z kapely Karpatské chrbáty okolo Braňa Jobusa, pridajú aj niekoľko svojich pesničiek. Karpatské chrbáty fungujú od roku 1982 a patria k legendám slovenskej alternatívy.

Michael Kocáb a Karpatské chrbáty 1 by smARTin
Michael Kocáb a Karpatské chrbáty by smARTin

FVCK_KVLT je trapový projekt Denisa Banga, ktorý je známy z punkovej kapely The Wilderness, je tiež kurátorom festivalovej subžánrovej Garáže na Pohode. Poprask nielen na slovenskej hudobnej scéne spravil už s debutovým albumom Kvlt Teachings v roku 2019. Ostatným albumom Cigán potvrdil svoje miesto na vrchole undergroundového rapu. Jeho texty a vystúpenia sú plné bezprostrednosti a surovej punkovej energie.

FVCK KVLT w. VKTRD by Romana Kovacs 5
FVCK KVLT w. VKTRD by Romana Kovacs

Elektro-folkový fenomén a jedna z najvychytenejších ukrajinských kapiel Go_A spája autentické ukrajinské vokály, moderné elektronické tanečné beaty, africké perkusie a gitarový drive. Sovojím vystúpením zožali úspech aj na Pohode, na ktorej vystúpili v roku 2022.

V roku 2015 získali cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň Vesnianka. S piesňou Shum reprezentovali Ukrajinu na Eurovízii, pričom skončili na celkovom piatom mieste a v hlasovaní divákov získali druhé miesto. Vôbec prvýkrat v histórii Eurovízie išlo o skladbu čisto v Ukrajinčine. Skladba sa dostala aj na čelo rebríčka Spotify Viral Worldwide, a ako prvá ukrajinská pieseň bodovala aj v rebríčku Billboard TOP 200.

Go A
Go_A

„Som hrdý na program, aký sa nám podarilo dať dokopy na Koncert pre všímavých. Michael Kocáb je skvelý umelec a odvážny člověk, ktorý si to rozdal s ruskými okupačnými vojskami a aj vďaka jeho práci opustili našu krajinu. V tomto kontexte a v súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine považujem za dôležité, že u nás opäť dostane priestor ukrajinské umenie – Go_A sme hostili na Pohode a šlo o mimoriadne silný koncert a som presvedčený, že na Primaciálnom námestí zafungujú perfektne. Samozrejme sa teším aj na komentovanie súčasnej situácie na Slovensku v projekte Denisa Banga FVCK_KVLT,“ vraví k programu Michal Kaščák z Pohody. K samotnému koncertu dodáva: „Koncert pre všímavých získava vďaka výsledku nedávnych volieb opäť aktuálnosť prvého ročníka. Zároveň na Námestí SNP budú tento najdôležitejší moment našej novodobej histórie haniť prívrženci Komunistickej strany Slovenska – aj odpoveďou na ich míting bude náš koncert. Verím, že sa na Primaciálnom námestí stretne čo najviac všímavých ľudí.“

Koncert pre vsimavych ilustracne foto3
Koncert pre všímavých 2022

Organizátormi podujatia sú Pohoda festival a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Podujatie podporila Nadácia mesta Bratislavy a mediálni partneri RTVS, Rádio_FM, Aktuality.sk, Startitup, Obkec a Citylife. Podujatie získalo grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP v rámci projektu Keeping up the Freedom / Zveľaďujeme slobodu. Projekt bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu SR www.eeagrants.sk.

Koncert pre vsimavych ilustracne foto7
Koncert pre všímavých 2022

Koncert pre všímavých je súčasťou Festivalu proti násiliu, ktorý organizujú Pohoda festival, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Biela vrana a Stredoeurópske fórum.

Facebook udalosť:
https://www.facebook.com/events/846073130225277

Zdroj: TS Pohoda festival, Jozef Hámorský