Predstavujeme interpretov 16. ročníka Uprisingu 2023

uprising2023

Uprising hádam ešte nikdy nemal taký nadupaný line-up a právom je už teraz hodnotený ako najlepší ročník. Ani vy sa už neviete dočkať posledného augustového víkendu na Zlatých pieskoch? Bombing vám prináša niekoľko tipov na interpretov, ktorých si rozhodne nenechajte ujsť.

Parov Stelar, rakúsky hudobník Marcus Füreder, premení Zlaté piesky na veľký tanečný parket. Zakladateľ elektro swingu v roku 2016 roztancoval aj Pohodu, takže sa na jeho skvelú hudobno-vizuálnu show už tešíme. Príďte sa presvedčiť, že Linec svetu ponúka viac než len vianočné koláčiky. 🙂

parovStelar 1080x1080 2023

Asian Dub Foundation sa už na Uprisingu v minulosti predstavili a bolo to veľké. Energická zmeska rôznych štýlov rapcore, dub, drum and bass, dancehall a ragga, s rockovými nástrojmi a ázijskými vplyvmi strhne hádam každého. Tento rok nám predstavia nový album Acces Denied.

Medzi headlinerov Uprisingu patrí aj Dizzee Rascal, pionier grimeu. Oslavuje dvadsiate výročie vydania albumu Boy in da Corner a určite nám prinesie svoje najväčšie hity.

Obrovskú porciu reggae a dancehallu nám v exkluzívnej premiére do Bratislavy prinesie jamajská legenda Barrington Levy. Nemôžeme sa dočkať jeho pohodových tónov a špecifického hlasu, bezpochyby rozpohybuje aj vás.

IMG 11189

Vydýchnuť nám nedá ani anglická roots reggae legenda Steel Pulse. Z deväťčlennej formácie dvaja fungujú už od roku 1975, najnovší členovia sú z dychovej sekcie. Steel Pulse vyhrali cenu Grammy za najlepší reggae album roku 1986 a päťkrát boli na cenu nominovaní. Presvedčte sa na vlastne koži prečo.

Na Uprising sa už po niekoľkýkrát vracia obľúbený Anthony B, reggae hitmaker z Jamajky. Svojimi ostrými textami stojí na strane chudobných a utláčaných. Poďte si užiť jeho energickú show.

anthonyB 1080x1080 2023

Macka B sa na Uprising vracia opakovane, máme ho radi a on to tu má zjavne rád tiež. Pravý rastaman, vegán, vyznávač I-tal životného štýlu je rozvážny, múdry muž a dostane vás neskutočne pohodovou atmosférou. Neustále má čo povedať, o čom svedčí jeho 25 albumov.

New York Ska-Jazz Ensemble sa už tiež na Slovensku ukázali, a preto nemám pochybnosti pozvať vás zatancovať si pod ich stage. Rozhýbe vás zmes jazzu, ska, rocksteady či swingu a hlavne kopa energie, na ktorú vsadili.

Medial Banana nesmú na Uprisingu chýbať, je to domáca stálica. Má za sebou opäť úspešné festivalové leto a pripravujú nový album, z ktorého niekoľko skladieb budete počuť aj na Uprisingu.

IMG 09204

Veľmi sa teším na parádne spojenie českého a slovenského reggae v podaní Cocomana & Pokymana. Cocoman sa u nás predstavil s kamošom Messenjah, som zvedavá, ako si sadnú s Pokym a verím, že to bude pecka.

Premiéru na Uprisingu bude mať DJ Ba2s z Prahy. Nenechajte si ujsť špeciálny uprisingový set bývalého člena skupiny Chaozz.

Tak s kým sa vidíme na Zlatých pieskoch? 🙂

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Uprising festival, Martina Jarolínová