Huslistka Barbora Botošová predstavuje svoj debutový album Colours of my Soul

Barbora Botošová

Syntéza zdanlivo nespojiteľných žánrov a rytmov. Asi tak by sa dal charakterizovať debutový album Barbory Botošovej – vnučky legendárneho huslistu Jána Berkyho Mrenicu – s názvom Colours of my Soul, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.  

Barbora Botošová je slovenská huslistka a primáška, interpretujúca rozmanité žánre od World music až po Ethno – Jazz. Pochádza z hudobníckej rodiny, v ktorej sa hudbe venujú aj jej otec Eugen Botoš či strýko Ján Berky Mrenica mladší. V rodinnej tradícií sa rozhodla pokračovať na VŠMU, kde u Prof. Petra Michalicu vyštudovala hru na husliach, v interpretačnom umení sa neskôr zdokonaľovala na kurzoch u Jindřicha Pazderu. Botošovej nie je cudzia ani kompozícia, ktorej základy čerpala u Ľubice Čekovskej. Pôsobenie v komorných a multižánrových zoskupeniach (Barbora Botošová Band, Woman Rebels a.i.) a spolupráca na rôznych hudobných projektoch i aranžérske skúsenosti, prirodzene vyústili v túžbu po vydaní vlastného CD. „Album je splnením môjho veľkého sna, ktorý sa zrodil v mojej hlave. CD odzrkadľuje neľahké obdobie môjho života, kedy som potrebovala čas na to, aby určité pocity dozreli. Toto obdobie však vyvrcholilo happy-endom, čo je v skladbách určite cítiť,“ vysvetlila Botošová. Napriek skutočnosti, že album vychádza v edícií World music, predstavuje fúziu mnohých žánrov. Poslucháč na CD nachádza skladby ľudové, jazzové, cigánske. Botošová sa nebojí experimentovať a umne prepája prvky latino s prvkami swingu, temperamentného flamenca i balkánskej rytmiky.

Všetkých deväť skladieb albumu vychádza z folklóru, ktorý miestami obohacuje o zbor a sprievod orchestra.  Dominantné zastúpenie tu majú ľudové piesne – všetky v aranžmánoch Botošovej. Špeciálne postavenie má jej autorská skladba Znovuzrodenie, ktorá podľa autorkiných slov presne odzrkadľuje obdobie, v ktorom album vznikal. Nápady na skladby prichádzajú spontánne v relatívne krátkom časovom úseku v priebehu roka 2018 a to z hĺbky duše. A duša je presne to, čo z jednotlivých skladieb cítiť. Farby a nálady sa premietajú aj do názvu albumu “Colours of my Soul“. Ten neodráža len zdroje inšpirácie, ale aj jej korene. Botošová si k nahrávaniu prizvala 18 interpretov, medzi ktorými nájdeme i zahraničné zvučné mená – kavalista Zhivko Slavchev Vasilev (Bulharsko), speváčka Agata Siemaszko (Poľsko), akordeonista Marko Kukobat (Srbsko), gitarista Marco Pillo (SK) či basgitarista Robert Vizvári (SK). Hudobníci tak vytvorili jedinečný projekt s rozmanitými hudobnými nápadmi a fantáziami, ktorý vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond pod názvom Colours of my Soul.

Videovizitka CD Barbora Botošová: Colors of my Soul:

Ďalšie informácie o CD Barbora Botošová: Colors of my Soul:

https://www.musicaslovaca.sk/index.php?route=product/product&path=65_60&product_id=2929

FB profil Hudobného fondu

https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts

Zdroj

Hudobný fond