Hudobné príbehy z celého sveta v Bratislave. World Music Festival Bratislava sa začína už zajtra

35118910 2118789945068060 6525933821060186112 n

Izraelčan, ktorý urobil z kontrabasu populárny nástroj, Ír zamilovaný do krétskej lýry, ghanský šaman, či srbský trubkár, ktorý zdedil talent po otcovi. Tí všetci, ale aj mnohí ďalší budú hrdinami World Music Festivalu Bratislava (WMFB), ktorý sa odohrá 13. – 16. septembra.

EL AMIR FLAMENCO TRIO

Uznávaný multiinštrumentalista a gitarový mág v žánri flamenco El Amir bude jedným z lákadiel tohtoročného World Music Festivalu Bratislava. Flamenco v čírej podobe. To ponúka Amir-John Haddad alias „El Amir“ so
svojím triom. Takmer desať rokov pôsobil v legendárnej skupine Radio Tarifa, s ktorou bol v roku 2004 nominovaný na Latin Grammy. Tvorbu El Amir Flamenco Tria je hudba, ktorá mieša moderné a vintage zvuky,
evokujúce pôvodné korene flamenca. Svoju show predviedli na prestížnych festivaloch. Zažiť El Amir Flamenco Trio môžete už 14. septembra na galakoncerte v Ateliéri Babylon. Okrem toho ponúkne „El Amir“ 15. septembra, workshop Flamenco Masterclass v bratislavskom Konzervatóriu.

KING AYISOBA

vlastným menom Albert Apozora Aiysoba začal hrať na lutnu kologo, keď našiel v kúte nástroj svojho nebohého starého otca – šamana a ľudového liečiteľa. Prvý hit, ktorý nahral sa volal I Want To See You, My Father. Za pesničku a album získal tri ceny Ghana Music Awards. O svojej hudbe tvrdí, že ju zdedil priamo od predkov a má liečivú silu. King Ayisoba odohral okolo 130 koncertov v západnej Európe. Jeho album z roku 2017 vyšiel pod názvom 1000 Can Die. Album bodoval v rebríčku WMCE, kde obsadil 2. miesto. King Ayisoba a jeho kapela sa za posledné roky stali stabilnou súčasťou tých najlepších európskych festivalov world music, jeho extatickú a hypnotickú bubenícku šou budeme môcť zažiť 14. septembra.

ADAM BEN EZRA

je hudobný aj internetový fenomén z Tel Avivu. Kontrabas nie je jediný hudobný nástroj, ktorý tento multiinštrumentalista ovláda, ale najviac ho preslávilo práve kontrabasové sólo v obývačke so psom. Skladbu Can´t Stop Running v tejto verzii videlo na YouTube viac ako trištvrte milióna ľudí po celom svete. Koncerty Adama Ben Ezru sú dnes vyhľadávanou atrakciou na jazzových aj multižánrových festivaloch po celej Európe a my veríme, že jeho druhé bratislavské vystúpenie mu získa ďalších nových fanúšikov.

ROSS DALY & KELLY THOMA

Ross Daly, nazývaný kráľom krétskej lýry sa narodil v Írsku. Predtým ako sa definitívne usadil na Kréte, cestoval veľa po Blízkom Východe, Strednej Ázii aj Indii. Od roku 2002 organizuje hudobné workshopy na Kréte pod názvom Labyrinth, kde vyučuje hudobníkov zo všetkých kútov sveta. Počas svojej hudobnej kariéry nahral viac ako 30 albumov a účinkoval na stovkách koncertov po Európe a Ázii. Ross Daly a jeho grécka manželka a spoluhráčka Kelly Thoma sú pre svojich hudobných súputnikov inšpiráciou. Jeden z ich žiakov to vyjadril slovami gréckeho filozofa Platóna: „Za skutočného hudobníka by sme nemali považovať toho, kto vie vytvoriť krásne harmónie hrou na lýre alebo iných nástrojoch, ale toho, kto vie vytvoriť zo svojho života perfektnú harmóniu zosúladením svojich pocitov, slov a činov.” Septembrové vystúpenie Rossa Dalyho a Kelly Thoma na festivale bude určite jedným z tých mystických hudobných zážitkov, na ktoré budete ešte dlho spomínať.

MARKO MARKOVIĆ BRASS BAND

Marko Marković je iba tridsaťročný trúbkar, skladateľ a kapelník vlastného dychového orchestra, ktorý začínal ešte ako tínedžer v slávnom orchestri svojho otca Bobana Markovića. Po pätnástich rokoch spoločného účinkovania sa Marko vlani rozhodol založiť si vlastnú kapelu Marko Marković Brass Band, v ktorej repertoári sa okrem „klasickej“ balkánskej dychovky objavujú aj vplyvy jazzu, reggae, latino, modernej tanečnej hudby a iných žánrov. Vydarený syn svojho otca patrí medzi inovátorov tohto obľúbeného žánru a jeho vystúpenie bude premiérou jeho nového albumu a určite skvelou bodkou za festivalovými galakoncertami.

ELIS

– slovenská premiéra filmu o brazílskej speváčke Elis Regina, réžia: Hugo Prata
Po prvýkrát sa vďaka podpore Brazílskej Ambasády uvedie film o živote jednej z najväčších brazílskych speváčok, Elis Regine (so slovenskými titulkami). Po vydaní singla Arrastão sa z nej stala najpredávanejšia brazílska umelkyňa. Druhý album Dois na Bossa sa stal v Brazílii najpredávanejším albumom, predalo sa viac ako milión kópií. Arrastão , skladba ktorá naštartovala jej kariéru, sa v histórii brazílskej hudby považuje za začiatok nového hudobného štýlu, známeho ako Música popular brasileira alebo Brazílska populárna hudba. Jej spolupráca z roku 1974 s Antoniom Carlosom Jobimom, album Elis & Tom sa považuje za najlepší bossa nova album všetkých čias. Elis Regina bola známa aj tým, že kritizovala diktatúru v Brazílii, ktorá prenasledovala a väznila mnoho brazílskych umelcov.

www.predpredaj.sk
www.worldmusicfestival.sk
————————–
Okrem zahraničných hviezd organizátori festivalu každý rok predstavujú aj to najzaujímavejšie z domácej scény. Tento rok to budú skupiny Bashavel, Páni času, Ľudové Mladistvá, Rusín Čendeš Orchestra, Miriam Kaiser Trio, Trombitáši Štefánikovci, Spojené huky Slovenska, Folk&Bass Orchestra, či hviezdne kvarteto Myers-Lenko-Lupták-Valent. 
WMFB však nie sú len koncerty. Zatiaľ čo flamenco workshop je najmä pre gitaristov, bubnovačku pre celú rodinu zvládne každý. Priaznivcov TV show Zem spieva čaká bratislavská premiéra predstavenia Gádžo expres s vynikajúcimi tanečníkmi.
Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je medzinárodná odborná konferencia. Slovenskí záujemcovia o hudobný biznis sa môžu zúčastniť prednášok a diskusií. Témami budú digitálne médiá, youtube, skúsenosti a rady hudobnej agentky aj rady právničky. Novinkou je verejné hodnotenie nahrávok slovenskej world music aj osobné stretnutia s vybranými zahraničnými odborníkmi. Tento rok ich bude rekordný počet, vyše tridsať.

Zdroj: TS, Jarmila Vlčková