FFS (FRANZ FERDINAND & SPARKS) NA BAŽANT POHODE 2015

FFS (FRANZ FERDINAND & SPARKS) NA BAŽANT POHODE 2015 BOMBING

Členovia kapiel Franz Ferdinand a Sparks sa zoznámili pred ôsmimi rokmi v Los Angeles. Prelomové bolo však ich stretnutie na kalifornskom festivale Coachella v roku 2013. “Hudobná láska na prvý pohľad” sa neskončila len pri zdvorilostnom backstageovom: “mali by sme spolu nahrať pesničku“. Kapely si skutočne začali vymieňať nápady a zakrátko mali na stole šesť skladieb. To už nastala fáza, z ktorej sa nedalo cúvnuť… Postupne sa tak idea “spravme pesničku”, zmenila na prípravu albumu a európskeho turné.

Ich spoločný album produkuje John Congleton (St. Vincet, R. Kelly, The Roots, Anna Calvi…). Podľa klávesáka kapely Sparks Rona Maela sú hlasy jeho brata Russella Maela a frontmana Franz Ferdinand Alexa Kapranosa veľmi charakteristické a očividne k sebe pasujú. Rovnako hladko sa stretávajú štýly oboch kapiel. Kapranos priznal, že jeho tvorbu výrazne ovplyvnil album od Sparks z roku 1994 Gratuitous Sax & Violins.

Skupina Franz Ferdinand je dvojnásobným držiteľom Brit Awards či ocenení ako MTV Awards, NME Awards a Mercury Prize. Kapela ovládla éter nultých rokov skladbami ako „Take me out“, „Ulysees“, „No you girls“, „Matine“, „Do You Want To“, „Walk Away“ a mnohými ďalšími… Podľa magazínu NME sa už debutom zaradili medzi prestížne britské kapely ako The Beatles, The Who, Travis či Blur.

Na druhej strane Atlantiku, no o tridsať rokov skôr, začali na pomedzí žánrov glam rock a synthpop svoju kariéru bratia Maelovci pod názvom Sparks. Kapelu preslávili skladby „This Town Ain’t Big Enough for Both of Us” a „The Number One Song in Heaven“. Doposiaľ nahrali 22 štúdiových albumov. Ich hudba ovplyvnila počas štyroch dekád umelcov od Paula McCartneyho, cez Duran Duran, až po súčasné kapely Arcade Fire či MGMT.

Alex Kapranos si zaspieval s kapelou Sparks ich skladbu „When Do I Get to Sing ‘My Way’ ” počas sv. Valentína v Los Angeles. Skvelá spolupráca neušla pozornosti novinárom LA Times. Skutočnou lahôdkou, ešte o úroveň vyššie, by mal byť originálny projekt spojenia oboch kapiel. Ako vypáli kombinácia synth-rocku 70-tych rokov a  indie-rocku nového milénia, uvidia medzi prvými na svete aj návštevníci festivalu Bažant Pohoda.

Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 8 000 permanentiek. V predaji sú permanentky za 89 €, vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S či lístky na parkovanie pre osobné automobily aj karavany.

Potvrdení účinkujúci:

Björk, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers, Les Ambassadeurs, Eagles of Death Metal, Tom Vek, Tiken Jah Fakoly, Ibeyi, Omar Souleyman, Turbowolf, Kuenta i Tambu, Heymoonshaker, Fat White Family, Dÿse, Too Many Zooz, Fufanu, Bo Ningen, Monikino Kino, Vlasta Popić, Erotic Market, OFF!, Repetitor.

Viac info:

www.pohodafestival.sk

https://www.facebook.com/pohoda.festival

Zdroj: TS / Anton Repka /PR and Media Director/