Festival Uprising bol svetový! Winter Edition už 22. novembra …

Festival Uprising bol svetový! Winter Edition už 22. novembra ... BOMBING 4

IMG_2346Toto nadšenie spoločne zdieľajú fanúšikovia s organizátormi. Rovnaké dojmy ostali po minuloročnom jubilejnom ročníku a len málokto očakával, že sa podarí nastaviť latku ešte oveľa vyššie. Šiesty ročník najväčšieho bratislavského festivalu, počas ktorého vystúpili všetky avizované hviezdy, sa tešil rekordnej návštevnosti a úplne bezproblémovému priebehu. Rozšírený areál festivalu ponúkol návštevníkom dostatočný priestor a komfort. Výrazným zlepšením bol plynulý chod pri vstupe do areálu bez čakania v dlhých radoch, vďaka možnosti opáskovania sa už deň pred začatím festivalu.

IMG_2262

Prvý festivalový deň bol nabitý viacerými hudobnými legendami. Už podvečer sa pred zaplneným hľadiskom hlavného pódia predstavila legenda reggae Macka B v sprievode Mad Professora za mixom. Nasledovalo nemenej skvelé vystúpenie Protoje & The Indiggnation, ktorí sa na scéne síce pohybujú len pár rokov, avšak svojou tvorbou si už získali slávu po celom hudobnom svete. Medzi najočakávanejšie vystúpenia piatkového dňa a možno aj tohtoročného festivalu patrili koncerty Capletona a Ky-Mani Marleyho. Prvý menovaný, Jamajčan Capleton, sa na festival vrátil už po dvoch rokoch a odohral energický koncert plný svojich veľkých hitov. Ky-Mani Marley na Slovensku koncertoval po prvý raz. Syn najväčšej legendy reggae, neprekonateľného Boba Marleyho dostal publikum do varu najmä skladbami svojho slávneho otca ako No Woman No Cry či I Shot The Sheriff, ale nezaostával ani so svojou vlastnou tvorbou. Buraka Som Sistema, ktorí uzatvárali piatkový program hlavného pódia, roztancovali zmesou kudura, elektroniky a drum´n´bassu takmer každého, čím odštartovali tanečnú párty do skorého rána.

UPRISING 2013 - KY-MANI MARLEY
UPRISING 2013 – KY-MANI MARLEY

Ani v sobotu nebolo treba čakať na svetové hviezdy do neskorého večera. Už o šiestej sa Slovensku predstavila legendárna jamajská reggae kapela Israel Vibration. Žánrovo pestrejší druhý festivalový večer obohatili aj americkí The Pharcyde nielen so svojou hip-hopovou šou, ale aj skvelými tanečnými kreáciami. O tom, že aj v Európe vzniká dobré reggae, presvedčila svojím koncertom talianska partička Mellow Mood, po ktorej pódium ovládla francúzska úderka Dub Incorporation. Sobotný program na hlavnom pódiu uzatvoril Busy Signal, ktorý patrí medzi najväčšie hviezdy reggae a dancehallu súčastnosti. Popri zahraničných hviezdach sa nenechala zahanbiť ani domáca scéna. Veľký úspech mali vystúpenia AMO, Medial Banana, Delika, či Tomáša Hafnera.

IMG_2367

Okrem hlavného pódia vystúpilo množstvo kvalitných interpretov na ďalších 3 hudobných stageoch, ktoré sa niesli v duchu dancehallu, hiphopu, dubu, dubstepu, drum&bassu, elektro-swingu, ska, balkan a urban & world music. Dav tu ovládli mená ako Benny Page, Million Stylez, Rocky Leon, Mungo’s HiFi , Radikal Guru & Cian Finn, Randy Valentine, Lone Ranger, Kabaka Pyramid, či Iba Mahr.

IMG_2196

Tohtoročný Uprising bol pre návštevníkov slasťou nie len pre uši, ale aj pre oči. Exotický nádych zvýrazňovali palmy a iné tropické rastliny, ktorými boli pódia výzdobené. V noci vynikala po celom areáli bohatá sveteľná výzdoba, ktorá podčiarkla celkovú magickú atmosféru. Návštevníci si spríjemňovali svoj pobyt na festivale kúpaním, či vodnými športami, ale aj atrakciami a workshopmi ako zápasy v bahne, futbal, ranná jóga, graffiti, streetart. Oddýchnuť si mohli pri zaujímavých filmoch a dokumentoch v Cinema zóne.

IMG_2440

Veľkej pochvaly sa organizátori dočkali aj vďaka ustavičnej starostlivosti o čistotu areálu počas priebehu festivalu, ktorá zvýšila celkový estetický dojem z podujatia. Návštevníci boli milo prekvapení aj bohatým výberom a počtom gastro stánkov, kde si každý prišiel na svoje.

Uprising Reggae Festival 2013 ešte stále živo rezonuje, organizátori už pracujú na príprave zimnej edície festivalu. Hlavnou hviezdou 4. ročníka klubovej verzie Uprisingu bude jamajská hviezda Fantan Mojah, ktorý si ako posilu prinesie spevákov Suga Roy & Conrad Crystal. Uprising Winter Edition je ohlásený na 22. novembra a uskutoční sa v bratislavskom Ateliéri Babylon. Viac info na www.uprising.skwww.fb.com/uprisingreggaefestival