Festival Pohoda má za sebou ďalší vydarený ročník

Pohoda ukázala svoju silu aj v 21. ročníku. Nestráca dych, práve naopak, je živá a silná, priťahuje veľa domácich aj zahraničných divákov a ohlasy na ňu sú viac než skvelé.

Pohoda 2017 – Bez ladu a skladu / Foto: Tomáš Ormandy

Perfektným nápadom bolo zopakovať si 1. ročník na jednom zo stageov. Ako zázrakom sa tu objavili všetky mená spred dvadsiatich rokov. Uvidíme, ako tento koncept bude pokračovať ďalej, možno ešte ďalší ročník by šiel zopakovať. Nie všetci návštevníci vnímali program prvej Pohody ako celok a tak sa objavili aj hlasy o tom, že obľúbené slovenské kapely ako Polemic či Bez ladu a skladu nemali byť na malom pódiu. Pre fanúšika Pohody to však malo ako celok pridanú hodnotu.

Pohoda 2017 – Dorota Nvotová v projekte Bolo nás jedenásť / Foto: Tomáš Ormandy

Vo štvrtok sme si mohli vychutnať dve netradičné lahôdky. Program Bolo nás jedenásť mapoval tvorbu Lasicu, Satinského a Filipa, i keď bez dvoch posledných pánov. Motív sa objavil aj na vratných pohároch a stal sa vďačným zberateľským artiklom. Komediálny hurikán sa strhol na vystúpení štvrtkového headlinera, nórskych bratov Ylvis. Priniesli perfektnú produkciu a obrovskú zábavu a vysoko predčili moje očakávania. Fanúšikovia si ich našli aj po tlačovej konferencii a istá skupina detí im venovala fujaru, na ktorej Vegard celkom dobre zahral. Dostali aj kopu darčekov. Je možné, že chystajú novú nahrávku, ale vykrúcali sa s odkazom na marketing, kedy nikomu nič nepovedia a musia zahmlievať. Bratia Ylvisåkerovci boli aj v civile milí, vtipní a takí ako na pódiu.

Na moje veľké príjemné prekvapenie sa v areáli opäť objavil aj Minaret. Teda umelecké dielo, socha, stavba s názvom Minaret. Vo význame Maják v noci osvetľoval plochu okolo. “Nezľakli sme sa, dali sme ho sem znova a ešte viac do stredu diania ako minulý rok, keď vyvolal toľký mediálny rozruch. Dnes sa po ňom v médiách zľahla zem.

Ďalšia generácia Pohody je na svete

Pohoda 2017 – Andrej Kiska / Foto: Tomáš Ormandy

Navštíviť nás prišiel aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Niektorí ohŕňali nosom, ale keď som sa rozprávala so zahraničnými kamarátmi, každý to bral ako veľkú poctu – prezident na Pohode. Bol príjemný, uvoľnený a veľmi civilný. Po hodinovej debate so Štefanom Hríbom sa prešiel po areáli medzi ľuďmi. Keby ho nesprevádzala prezidentská ochranka, ani si ho nevšimnete. Gratulujeme k narodeniu syna Martinka!

Pohoda 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

Ďalšie “pohodové” bábätko sa narodilo do rodiny PR manažéra Pohody Tóna Repku. Aj jeho rodinke prajeme všetko najlepšie! Mišo Kaščák nám pripravil dojímavý moment, keď po koncerte Bez ladu a skladu na Budiš stagei v rámci 1. Pohody zavolal na javisko nielen Mária Michnu, spoluautora Pohody, ale aj všetkých ľudí, ktorí sa aktuálne podieľajú na tvorbe festivalu. Ďakujeme vám za všetko, čo pre nás a náš slovenský ostrov slobody každoročne robíte.

Pred Pohodou boli naviac počuť hlasy, že je slabý line up. Nie sú tu veľké mená a ktovie, či sa vôbec oplatí ísť na festival. I keď mám zabezpečený lístok na ďalšiu Pohodu hneď na mieste a naozaj ma nezaujíma, kto tu bude hrať (všetky mená sú len prekvapením navrch k atmosfére Pohody), predsa len mi vŕtali v hlave pochybnosti týchto ľudí. Rovnako, ako bol skvelý a vyladený line up prvej Pohody, zvládol to aj 21. ročník. Odchádzala som vyzabávaná, s ďalšími menami do môjho playlistu. Ako každý rok, aj teraz som si tu našla okrem ostatného programu a aktivít aj novú hudbu, najmä tú z rôznych kútov sveta. Úplne sa zverujem do rúk dramaturgie Pohody – vždy ma zabavia! A aj keď mi v sobotu večer bolo smutno, že tento ročník končí, viem, že ďalšie a ďalšie tu budú ešte dlho.

Foto: Tomáš Ormandy
Text: Martina Jarolínová