Festival Konvergencie prinesie 17. ročník

Festival Konvergencie prinesie 17. ročník BOMBING

17. ročník medzinárodného festivalu komornej hudby KONVERGENCIE ponúkne od 18. – 25. septembra 2016 inšpirujúcu zmes klasických diel, medzižánrových presahov, ale aj filmové projekcie, hovorené slovo a chýbať nebude ani koncert pre deti.

PROGRAM:
⋆⋆⋆
Nedeľa 18. 9. 2016 / 19.00 hod. / Veľké koncertné štúdio SRo
ERSCHEINUNG / ZJAVENIE
Isabelle VAN KEULEN (husle)
Igor KARŠKO (husle)
Pablo BARRAGÁN (klarinet)
Jozef LUPTÁK (violončelo)
Nora SKUTA (klavír) …
Program:
W. Rihm: Erscheinung
F. Schubert: Husľová sonáta A dur D 574
F. Schubert: Okteto F dur D 803

Jednou z hviezd Konvergencií 2016 bude charizmatická holandská huslistka/violistka Isabelle van Keulen. Ako sólistka účinkovala s najznámejšími orchestrami (Berlínska filharmónia, Royal Concertgebouw Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo) pod taktovkou dirigentov ako Valery Gergiev či Roger Norrington. Je tiež vyhľadávanou komornou hráčkou a vášnivou interpretkou súčasnej hudby. Na Konvergenciách sa predstaví ako líderka medzinárodného ansámblu, ktorý festival otvorí Schubertovým Oktetom – komorným dielom, ktoré v sebe spája pre skladateľa typickú vrúcnosť, lyrickosť, viedenskú eleganciu, virtuozitu a orchestrálnu farebnosť. Spolu so Schubertom zaznie Schubertom inšpirovaný opus Wolfganga Rihma, ktorý patrí k najvýznamnejším nemeckým skladateľom 2. polovice 20. storočia, na Slovensku však jeho hudba prakticky nezaznieva. Rihm ako objav, Schubert ako zjavenie…
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Pondelok 19. 9. 2016 / 19.00 hod. / Moyzesova sieň
GRINGOLTS QUARTET
Ilya GRINGOLTS (1. husle)
Anahit KURTIKYAN (2. husle)
Silvia SIMIONESCU (viola)
Claudius HERRMANN (violončelo)
Igor KARŠKO (viola), Jozef LUPTÁK – (violončelo) a h.
Program:
J. Haydn: Sláčikové kvarteto D dur op. 50/6 Hob. III:49
A. Schönberg: Sláčikové kvarteto č. 4 op. 37
J. Brahms: Sláčikové sexteto č. 2 G dur op. 36

V Zürichu sídliaci Gringolts Quartet vznikol v roku 2008 z inciatívy svetoznámeho ruského husľového virtuóza Ilju Gringoltsa. Kritika v recenziách výkonov telesa, ktoré sa za relatívne krátky čas dokázalo etablovať na najznámejších svetových pódiách, vyzdvihuje kultivovanosť prejavu, vhľad do hudby, krištáľový zvuk súboru a jeho schopnosť udržať v dielach napätie. Bratislavský koncert na festivale Konvergencie bude venovaný skladbám a skladateľom spätým s Viedňou (Haydn, Schönberg, Brahms). Výnimočný zážitok v podaní výnimočnej štvorice hudobníkov hrajúcich na výnimočných nástrojoch zo 17. a 18. storočia. Vyvrcholením koncertu bude Brahmsovo Sláčikové sexteto G dur, v ktorom budú so zahraničnými umelcami spoluúčinkovať aj slovenskí hudobníci.
VSTUPENKY 
⋆⋆⋆

Utorok 20. 9. 2016 / 20.00 hod. / M.D.P. O. H.
TANGO PLUS – Isabelle van Keulen Ensemble
Isabelle VAN KEULEN (husle)
Christian GERBER (bandoneón)
Ulrike PAYER (klavír)
Rüdiger LUDWIG (kontrabas)

Azda najznámejším propagátorom tvorby argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu je huslista Gidon Kremer. Kúzlu štýlu tango nuevo pred pár rokmi prepadla aj známa holandská huslistka Isabelle van Keulen. Po Schubertovi sa bratislavskému publiku predstaví so svojou tango kapelou v programe Tango Plus, ktorý nadväzuje na úspešné CD Grand Tango!
„…van Keulen a jej kolegovia sú ideálnymi interpretmi Piazzollu, úspešne reflektujúc sofistikovanosť a avantgardné a modernistické aspekty jeho hudby…“ (The Strad)
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Streda 21. 9. 2016 / 20.00 hod. / Veľké koncertné štúdio SRo
ATOM HEART MOTHER SUITA
TALENT TRANSPORT
Michal BUGALA (gitara)
10-členný dychový ansámbel
spevácky zbor LÚČNICA
Jozef LUPTÁK (violončelo)
Anton POPOVIČ (dirigent)

Atom Heart Mother je album v štýle progresívneho rocku, ktorý skupina Pink Floyd vydala v roku 1970. Nahrávka vznikla v londýnskych štúdiách Abbey Road. Album dosiahol prvú priečku vo Veľkej Británii a 55. miesto v USA. V marci 1994 získal v USA Zlatú platňu. Suita Atom Heart Mother je najdlhšou skladbou albumu. Má šesť častí, inštrumentálne ju upravil Ron Geesin, autorstvo hudby patrí Pink Floyd.
Koncert otvorí skupina Talent transport.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Štvrtok 22. 9. 2016 / 18.00 hod. / design factory
HUDOBNÍCI 016: GODÁR, BURLAS, HATRÍK
Festival Konvergencie, ktorý od prvých ročníkov kladie dramaturgický akcent na tvorbu slovenských tvorcov, pokračuje v prezentácii dokumentov známych slovenských režisérov z produkcie spoločnosti Sentimentalfilm. Pri príležitosti Roku slovenskej hudby festival ponúkne svojim návštevníkom filmové portréty jubilujúceho Vladimíra Godára (réžia Martin Šulík), Martina Burlasa (réžia Marek Šulík) a Juraja Hatríka (réžia Juraj Lehotský). Projekciu doplní koncert z komornej tvorby týchto skladateľov.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Piatok 23. 9. 2016 / 19.00 hod. / Klarisky
INVENTIO
Marco AMBROSINI (nyckelharpa)
Jean-Louis MATINIER (akordeón)

Neobvyklé a inšpirujúce medzižánrové presahy patria k poznávacím znameniam Konvergencií. Talian Marco Ambrosini (ktorého si návštevníci festivalu môžu pamätať z projektu If Grief Could Wait Susanny Wallumrød) na nástroji, ktorého korene siahajú do stredoveku a francúzsky akordeónový virtuóz Jean-Louis Marinier ponúknu návštevníkom Konvergencií program, v ktorom sa stretnú stará i nová hudba, hudba klasická i ľudová, komponovaná i improvizovaná – hudba, akú ste ešte nepočuli. Projekt Inventio vychádza z rovnomenného albumu, ktorý vydal renomovaný mníchovský label ECM.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Sobota 24. 9. 2016 / 15.30 hod. / design factory
HUDOBNÉ KAKAO: USPÁVANKY
Jozef Lupták (violončelo)
Boris Lenko (akordeón, bandoneón)
Štefan Bugala (vibrafón)
Marcel Comendant (cimbal)
Branislav Dugovič (klarinet, basklarinet)

Uspávanky sú úspešný CD projekt, ktorý vznikol v dielni Konvergencií v roku 2015. Jozef Lupták k nahrávaniu prizval skvelých hudobníkov, ktorí sú zároveň otcovia menších či väčších detí. Každý z hudobníkov mal za úlohu vybrať uspávanky, ktoré ho oslovujú, ku ktorým má svoj osobný vzťah. A tie aj každý sám zaranžoval. Vznikli tak skladby, ktoré dieťa ako poslucháča nepodceňujú. Naopak, cenia si ho ako drahocenný poklad, ktorý sa dokáže rozvíjať každou počutou a nami zahratou notou. Skutočnosť, že deti môžu počúvať tieto piesne v tej najintímnejšej chvíli, pri zaspávaní, je pre nás výsada a zodpovednosť priniesť niečo špeciálne.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Sobota 24. 9. 2016 / 19.00 hod. / Moyzesova sieň
LES ANNÉES FOLLES
Daniel ROWLAND (husle)
Nataša KUDRITSKAYA (klavír)
Program:
Claude Debussy, Francis Poulenc, Jascha Heifetz, Maurice Ravel, Astor Piazzolla, George Gershwin, George Antheil

Recitál fenomenálneho britského huslistu Daniela Rowlanda a ukrajinskej klaviristky Nataše Kudritskej je inšpirujúcim hudobným návratom do Paríža dvadsiatych rokov. Sonáty klasikov hudby 20. storočia (Debussy, Ravel, Poulenc, Antheil) dopĺňajú úpravy diel „Američana v Paríži“ Georga Gershwina od legendárneho husľového virtuóza Jaschu Heifetza a skladby Astora Piazzollu. Les années folles, to je podmanivá zmes komornej hudby, jazzových inšpirácií a tanga, ktorá mohla vzniknúť len vďaka atmosfére mesta na Seine. A vypočuť si ju môžete len na Konvergenciách.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Sobota 24. 9. 2016 / 20.45 hod. / Moyzesova sieň
ŠOSTAKOVIČ 110 / MOC A SAMOTA
Peter MIKULÁŠ (bas)
Jevgenij IRŠAI (klavír)
Spevácky zbor ECHO
Ondrej ŠARAY (dirigent)
Program:
D. Šostakovič, J. Iršai

Program Moc a samota prinesie na Konvergencie spolu s výnimočným speváckym umením Petra Mikuláša hudbu dvoch petrohradských rodákov. Na koncerte v Moyzesovej sieni zaznie v rámci Roku slovenskej hudby svetová premiéra rozsiahleho piesňového cyklu na poéziu Ivana Kraska (1876 – 1958) od Jevgenija Iršaia a ako výrazový kontrapunkt Šostakovičov Antiformalitičeskij rajok – satirická kantáta s citátmi zo Ždanovových dekrétov, v ktorej sa skladateľ vysmieva z kampane proti formalizmu v sovietskom umení. Počas skladateľovho života dielo poznali len jeho najbližší priatelia, verejnú premiéru uviedol v roku 1989 Sviatoslav Richter. Kraskova poézia smútku, sklamaní, viery i lásky a Šostakovičov ironický pohľad na vzťah moci a umenia sú nadčasové. Príďte sa presvedčiť.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Nedeľa 25. 9. 2016 / 17.00 hod. / Veľká koncertná sieň SRo
ŠOSTAKOVIČ 110 / SONÁTY
Daniel ROWLAND (husle)
Milan PAĽA (viola)
Jozef LUPTÁK (violončelo)
Nataša KUDRITSKAYA (klavír)
Katarína PAĽOVÁ (klavír)
Nora SKUTA (klavír)
Robert ROTH – slovo o hudbe
Program:
D. Šostakovič: Sonáta pre violončelo a klavír d mol op. 40
Sonáta pre husle a klavír G dur op. 134
Sonáta pre violu a klavír op. 147

Po úspešnom komplete Šostakovičových sláčikových kvartet v podaní súboru Brodsky Quartet začiatkom februára 2016 pokračuje festival Konvergencie v uvádzaní komornej tvorby ruského skladateľa. V rámci záverečného koncertu zaznejú v interpretácii renomovaných domácich i zahraničných umelcov Šostakovičova violončelová (op. 40, 1934), husľová (op. 134, 1968) i zriedkavejšie uvádzaná violová sonáta (op. 147, 1975). Violončelová sonáta s témami inšpirovanými ruským folklórom a groteskným finále je prvou komornou skladbou, ktorú Šostakovič vytvoril po skončení leningradského konzervatória, violová, na premiére ktorej spoluúčinkoval aj legendárny Sviatoslav Richter, je jeho posledným dielom v tomto žánri. „Pravou rukou môžem písať len s veľkou námahou. Dokončiť sonátu pre violu a klavír bolo preto pre mňa veľmi náročné,“ zapísal si Šostakovič, ktorý dielo kompletizoval počas pobytu v nemocnici. Zomrel štyri týždne po dokončení kompozície, ktorú nikdy nepočul. Skladba prvýkrát zaznela 25. 9. 1975 v kruhu jeho priateľov.
VSTUPENKY
⋆⋆⋆

Nedeľa 25. 9. 2016 / 20.00 hod. / Veľká koncertná sieň SRo
ŠOSTAKOVIČ 110 / SVEDECTVO
Daniel ROWLAND (1. husle)
Marián SVETLÍK (2. husle)
Milan PAĽA (viola)
Jozef LUPTÁK (violončelo) )
Robert ROTH – slovo o hudbe
Program:
D. Šostakovič: Sláčikové kvarteto č. 8 c mol op. 110
Julian Barnes: The Noise of Time (výber)

„Keď som komponoval 8. kvarteto, bolo označené ako odsúdenie fašizmu. Ten, kto to vyslovil, musel byť hluchý a slepý. Ôsme kvarteto je autobiografické. Použil som v ňom pieseň, ktorú pozná každý: Ty neslobodou ťažkou týraný. Keď sa hovorí o hudobných vplyvoch, myslím si, že ma najsilnejšie ovplyvnila židovská hudba. Dokáže sa tváriť veselo, v skutočnosti je však hlboko tragická. Takmer vždy je to smiech cez slzy. Toto je blízke aj môjmu chápaniu hudby. Židia boli trýznení tak dlho, až sa svoje zúfalstvo naučili skrývať. Každá skutočná ľudová hudba je krásna, no židovská je naozaj jedinečná. Nie je to len hudobná, ale aj etická a morálna otázka. Nikto, kto chce byť dnes považovaný za slušného človeka, nemôže byť antisemitom.“ (S. Volkov: Svedectvo. Pamäti D. Šostakoviča) Záverečný večer Konvergencií uzavrie ikonické 8. sláčikové kvarteto Dmitrija Šostakoviča a čítanie Roberta Rotha z knihy The Noise of Time Juliana Barnesa, ktorú v preklade Jána Litváka vydáva vydavateľstvo Artforum.
VSTUPENKY

Viac informácií o programe na www.konvergencie.sk

Zdroj: TS