Festival Doma dobre bude online, problémy ľudí bez domova ostávajú v reálnom svete

doma dobre fb event

7. ročník festivalu Doma dobre ponúkne doposiaľ najpestrejší program. Z hudobníkov vystúpia Dorota Nvotová, Katarzia, Fero Királi, Funny Fellows s hosťami a Ivan Šiller. Súčasťou festivalu budú aj tanec, literatúra a debaty. Festival budete môcť sledovať v nedeľu 13. decembra od 14.00 v live streame na YouTube a facebooku festivalu Pohoda a Depaul Slovensko.

Cieľom je upozorniť na skutočné problémy ľudí bez domova, pre ktorých je zima kritickým obdobím. Festival je aj výzvou k podpore aktivít najväčšej nízkoprahovej nocľahárne v strednej Európe, ktorá v tomto roku oslavuje 15 rokov od svojho vzniku. Ľudia z nocľahárne majú jednoduché prianie: „Ako organizácia máme na naše výročie spolu s ľuďmi bez domova jediné želanie – prežiť túto zimu.”

Festival odštartuje Katarína Zagorski, ktorá v rámci Kilometrového tanca prevedie divákov každodennou cestou ľudí bez domova do nocľahárne z najbližšej zastávky MHD. Po nej vystúpi Dorota Nvotová spolu Mariánom Slávkom a austrálskym basgitaristom Marcusom Dengateom. Zahrajú skladby z albumu More, nové veci z pripravovaného albumu Ten, ako aj piesne, ktoré napísala v spolupráci s Milanom Lasicom. Fero Király uvedie v sprchách nocľahárne diela Philipa Glassa, Robo Roth zarecituje Punkové verše a po ňom vystúpi medzi posteľami klientov nocľahárne Katarzia s piesňami z Antigony. Zuzana Hanzelová sa porozpráva o problémoch ľudí bez domova s riaditeľom Depaul Slovensko Jozefom Kákošom a následne zahrá Ivan Šiller v online premiére piesne Mariána Vargu, ktoré zložil ešte ako žiak základnej umeleckej školy. Tie čoskoro vyjdú v knihe pod názvom „O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu.“ Na záver sa predstavia Funny Fellows so skladbami z nového albumu „Kto sa nehrá z kola von“. Zhudobnené texty z rovnomennej zbierky básní Tomáša Janovica zaspievajú Csongor Kassai, Helena Krajčiová a ďalší hostia.

V uliciach Bratislavy sa pohybuje okolo 4 000 ľudí bez domova. Služby nízkoprahovej nocľahárne využíva každoročne viac ako 1 000 ľudí. Pracovníci organizácie Depaul Slovensko sa starajú o to, aby ľuďom bez domova poskytli teplo, stravu a základné služby bez ohľadu na to, v akom stave prídu. Okrem iného tu dostanú hygienické potreby a v prípadne záujmu i sociálne poradenstvo a pomoc pri hľadaní práce. Festival Doma dobre chce upozorniť na fakt, že v čase pandémie sú ľudia bez domova mimoriadne zraniteľnou skupinou. Budeme radi, ak sa pripojíte k prenosu z nocľahárne a prispejete na pomoc ľuďom bez domova.

Depaul Slovensko v číslach:

Za 15 rokov:

  • 500 integrovaných ľudí bez domova
  • 850 790 poskytnutých nocľahov

Za 1 rok

  • 147 000 porcii jedla
  • 5 326 intervencii v teréne a ošetrovni v centre mesta
  • 61 integrovaných ľudí bez domova
  • 336 dobrovoľníkov

Ako môžete pomôcť?

Live stream je bezplatný, počas koncertu môžete venovať dobrovoľný príspevok, vďaka ktorému pracovníci Depaul Slovensko zabezpečia ľuďom bez domova nocľah alebo jedlo.

  • Poslaním prázdnej SMS na číslo 827 podporíte prácu s ľuďmi bez domova sumou 3 €
  • Prispieť môžete aj neobmedzene cez www.depaul.sk
  • alebo adopciou postele na stránke www.jedinezelanie.sk  

Viac informácií na: www.depaul.sk a www.pohodafestival.sk  

FB event: www.facebook.com/events/202500411457529

Link na livestream na YouTube (s pripomienkou): https://youtu.be/X4qolFuZkXE

 Anton Repka

Pohoda Festival s. r. o.

PR and Media Director