ETEP hýbe Európou: Ohliadnutie sa za 4001 koncertmi v rámci Európskeho programu na výmenu talentov

etep

Program ETEP (Európsky program na výmenu talentov) dosiahol nový rekord v počte „booknutých“ umelcov. Spolu 161 umelcov odohralo 483 koncertov na 122 festivaloch. Najviac koncertov v rámci programu odohrali Superorganism, Zeal&Ardor, Altin Gün, Sigrid a Tamino.

Superorganism účasťou na 19 festivaloch zároveň prekonali minuloročný rekord kapely SHAME. Do programu na výmenu talentov sa v ďalšom roku zapojí osem nových festivalov, vrátane čínskeho Clockenflap a Stereoleto v Rusku, čím ETEP zásadne geograficky rozšíri svoje pôsobenie. Po Pohode bude partnerom ETEPu aj LaLa Slovak Music Export.

ETEP je program, ktorý festivalom pokrýva časť nákladov spojených s bookovaním začínajúcich umelcov naprieč Európou. Necelých sedem týždňov pred začiatkom festivalu Eurosonic Norderslag ide o ďalšie skvelé správy pre našich umelcov. Najbližší ročník najväčšieho showcaseového festivalu bude totiž zameraný na hudbu z Česka a Slovenska a aj vďaka ETEPu majú zahraničné festivaly o motiváciu navyše siahnuť po menách z našej scény.

ETEP 2019: Ešte viac možností

ETEP v roku 2019 s hrdosťou víta nových členov Clockenflap (cn), Kendal Calling (gb), Mad Cool festival (es), Rolling Stone Park (de), Stereoleto (ru), Truck Festival (gb), Wacken Open Air (de) Y Not Festival (gb,), vďaka čomu bude súčasťou ETEPu128 festivalov. Novými partnermi programu sú LaLa Slovak Music Export, Czech Music Office a Italia Music Export. To, že sa stali súčasťou ETEP rodiny, pomáha zlepšovať príležitosti pre vychádzajúcich európskych umelcov v Európe aj mimo nej.

  • Obrovská šanca pre domácich umelcov vďaka ETEPu a fokusu na hudbu z Česka a Slovenska na ESNS 2019
  • ETEP 2019 ponúka vychádzajúcim európskym umelcom ešte viac možností

„Po dlhých úspešných rokoch v západnej časti kontinentu sa ETEP (Európsky program na výmenu talentov) s programom CEETEP špeciálne zameral aj na strednú a východnú Európu. Išlo o veľkolepé otvorenie dlhodobého procesu integrácie, ktorý pomohol mnohým regionálnym kapelám zahrať si na festivaloch v zahraničí. Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa stredoeurópskym kapelám dostalo podobného svetového statusu, ako niektorým z regionálnych festivalov (EXIT, Sziget, Open’er, Pohoda, Electric Castle aby som vymenoval aspoň niektoré). Docielia to tvrdou prácou, ale ETEP im rozhodne dokáže pomôcť.“ – povedal Ruud Berends, vedúci Európskeho programu na výmenu talentov.

Ohliadnutie sa za 4001 koncertmi pod záštitou ETEPu

Od spustenia programu v roku 2003 umožnil program ETEP 1445 umelcom odohrať 4001 koncertov v 34 krajinách. Mnoho umelcov, ktorým na začiatku ich kariéry pomohol program ETEP sa dnes tešia veľkému úspechu. Počas uplynulých 17 rokov ťažili z podpory programu ETEP vo veľkej miere umelci ako Agnes Obel, Ásgeir, Ben Howard, Benjamin Clementine, Calvin Harris, Franz Ferdinand, James Blake, MØ, Noisia, Selah Sue, The Editors, The Kooks, XX, Within Temptation a Years & Years. V nedávnej dobe odohrali niektoré so svojich prvých medzinárodných koncertov aj vďaka podpore ETEPu mená ako Idles, Shame, Alma, Aurora a Dua Lipa. Tešíme sa na to, čo prinesie budúcnosť. Zatiaľ je ale zrejmé, že ETEP bude naďalej rásť a ponúkať skvelé príležitosti ešte mnohým umelcom.

Eurosonic Noorderslag 2019 bude najväčšou príležitosťou na prezentáciu slovenskej a českej hudby v našej histórii. Do konca augusta 2018 sa na stránke festivalu prihlásilo vyše 200 kapiel z našich krajín, pričom až 133 bolo zo Slovenska. Eurosonic dá napokon šancu namiesto 16 sľúbeným až 21 umelcom z Čiech a zo Slovenska. V januári sa tak v Groningene zo Slovenska predstavia Isama Zing, Autumnist, Katarína Máliková, Tittingur, Nvmeri, B-Complex, Our Stories, The Ills, Thisnis a Möbius. Českú scénu budú reprezentovať Hellwana, Thom Artway, Bohemian Cristal Instrument, Zabelov Group, Lazer Viking, Lenny, Circus Brothers, Manon Meurt, Floex + Tom Hodge, Pipes And Pints a Mydy Rabycad.

Príbeh najväčšej prezentácie našej hudby v zahraničí môžete sledovať aj na www.pohodafestival.ska na oficiálnom evente Česko-Slovenského focusu www.facebook.com/events/284478618842444/

 

Zdroj: TS / Anton Repka - Pohoda festival