Umelecké meno EDGAR znie síce medzinárodne, no v skutočnosti patrí rodákovi z Liptovskej Osady. Jozef Planý, ktorého tak v hudobnej brandži prezýva, nie je pre fanúšikov rocku žiadnou neznámou. Práve tomuto žánru sa venuje už roky a zostal mu verný aj po odchode z formácie Lesná zmes.
Začínal v kapele, no nakoniec sa rozhodol pre sólovú dráhu. A zdá sa, že tento krok ani s odstupom času neľutuje. Ako na margo svojho hudobného prerodu EDGAR poznamenal: „Od čias Lesnej zmesi som pochopil zopár súvislostí najmä v osobnom živote, čo sa pochopiteľne odrazilo aj v oblasti mojej tvorby, vnímania a prístupu k muzike ako takej. Prechodom cez „štádiá chápania“ v momentoch, ktoré – ako sa hovorí, testujú naše duše, som sa ocitol v rôznych životných situáciách a zažil pestrú paletu pocitov.“ Obdobie medzi projektmi LNZ a EDGAR bolo pre neho podľa vlastných slov revolučné. „Veľa som si uvedomil. Koncu Lesnej zmesi predchádzalo viacero faktov, no pre mňa „najsilnejší“ bol jednoznačne ten, že chcem robiť veci v osobnom živote i v muzike inak. Pochopil som, že hudba je pre mňa viac než len zábava. Je pre mňa umením, akousi formou odkazu a možnosťou, ako prezentovať ostatným moje vnímanie a vlastné pocity. Už viem, že život, hudba i čokoľvek iné je o detailoch, ktorým sa treba venovať. Naučil som sa viac načúvať svojmu vnútru, kde som našiel množstvo inšpirácie k tak dôležitému kroku, akým bol pre mňa projekt EDGAR,“ dodáva úspešný rocker.
Debutom pozitívne prekvapil
EDGARA mohli fanúšikovia už ako sólovú jednotku zaregistrovať ešte začiatkom roka 2016, po vydaní debutového albumu Priestor pre dušu. Ten sa na nováčika stretol doslova s neuveriteľnými ohlasmi a uznávaní hudobní recenzenti naň nešetrili chválou. EDGARA prirovnali k novému klenotu, ktorý si latku nastavil poriadne vysoko a rozhodne ju nemieni podliezť. Na charizmatickom rockerovi je pritom pozoruhodné, že hudbu vníma len pocitovo. Nikdy nechodil na hudobnú výchovu, neučil sa spievať ani hrať na hudobnom nástroji u profesionálneho pedagóga. Nepozná noty, texty si píše sám, je tiež samoukom v speve a sám sa naučil hrať aj na bicie.
Výrazný spev, chytľavé melódie i moderný zvuk obohatený o elektronické prvky, klávesy či sample – to sú poznávacie znamenia interpreta, ktorý sa o vznik vlastných skladieb pričiňuje výlučne sám a členovia kapely mu pomáhajú až pri finálnom nahrávaní piesní, prípadne ako doprovod na vystúpeniach. EDGAR pravidelne koncertuje v kluboch na Slovensku i v Čechách, na rockových festivaloch, má za sebou úspešné turné s kapelou O.B.D či spoluprácu s rockerom a rebelom Robom Miklom.
Jednoducho život
V dobre našliapnutom tempe pokračuje i naďalej a predstavuje novinku Jednoducho život. Tá, rovnako ako predchádzajúce piesne, vychádza zo silnej osobnej skúsenosti. „Skladba Jednoducho život vznikla z vlastnej životnej skúsenosti, z ktorej som pochopil, že život je „jednoducho život“. Známa a otrepaná fráza „raz si hore a raz dole“ asi najvernejšie približuje jeho tajomno. Celé je to o kontraste. Život je duálny, čo znamená, že všetko má dve strany, no jednu bez druhej nevidno. Jeho zmyslom je tak trochu zahrávať si s nami, pričom náš postoj určuje, ako sa v ňom budeme cítiť.“
Napriek muzikálnej všestrannosti ostáva EDGAR na dnešnú dobu až príliš skromný. Ako tvrdí: „Úprimne, necítim sa byť spevákom, len rád spievam. Nie som bubeník, no som skutočne rád, že môžem hrať na bicie. Určite nie som skladateľ, básnik či textár… no som vďačný za to, že dokážem takto vnímať hudbu a že mám možnosť takejto formy prejavu.“ …… a možno preto si ľudia EDGARA tak rýchlo obľúbili. V jeho prípade totiž skutočne cítiť, že hudbu robí srdcom. A to je predsa pocit, ktorý sa nedá oklamať.
Zdroj: TS / Michelle Kristová z agentúry Stella Production, vydavateľstvo TC Lemons