Druhý septembrový víkend bude v Trenčíne naozaj pestrý. Postará sa o to aj festival PRIESTOR, ktorý sa uskutoční vôbec po prvýkrát 8.9. v parku M. R. Štefánika.

festivalpriestor

Park M. R. Štefánika má už viac ako 150 rokov a bohatú históriu. Bola v ňom botanická či ornitologická záhrada, alebo bunkre. A čo ho ešte čaká? V dnešnej dobe žiaľ slúži iba ako tranzit medzi centrom a stanicou.

V súčasnosti prebieha revitalizácia parku, ktorá by mala pomôcť tento stav zmeniť. ,,Po vzore mnohých, či už zahraničných alebo aj slovenských miest, sme sa rozhodli využiť potenciál parku a dostať do neho kultúru. Prvý ročník PRIESTORu bude plný lokálneho umenia, ” hovorí organizátorka Terina Barčáková. ,,Park by mal byť miesto, kde ľudia radi trávia čas, robia rôzne aktivity, alebo len tak oddychujú..” dodáva ďalšia z organizátoriek Natália Kaščáková. Ukázať, čo je doma dobré, je hlavný zámer tohto podujatia. V parku bude vytvorená zóna oddychu, kde sa každý návštevník môže na chvíľku zastaviť a stretnúť priateľov.

Aký bude program?

V prvom rade lokálny a pestrý. Deň začne cvičením jogy pre všetkých. Stačí si iba priniesť vlastnú podložku. V programe bude pokračovať Trenčanom dobre známy Pavol Seriš. PS žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Po divadelnom predstavení bude nasledovať prednáška o tom, ako žiť bez odpadu Zero waste. Voices budú na PRIESTORe viesť sériu rozhovorov Ľudia a miesta. Budú sa rozprávať o rôznych vnímaniach slova priestor s Dominikou Šikulincovou (ilustrátorka a tatérka), Veronikou Kostkovou (módna návrhárka), Dušanom Vančom (riaditeľ Trnavského rádia a koordinátor aktivít v Nádvorí) a s Davidom Petrášom (autor priojektu Ruiny). Po diskusiách bude nasledovať čítanie autorskej tvorby prózy a poézie s názvom Divotvorba. Večer bude patriť trenčianskym hudobníkom. V altánku zahrá Ticho, Ninka Kohoutová, Matwe Drappenmadchenfeller, Bulp dj set a Elýščitat.

Počas celého dňa bude tiež prebiehať dizajnérsky trh, kde si môžete zakúpiť kúsky od Primátu, Smaltovanej babky, Bastartu, Pucle, Hi Design alebo Moonsocks.

Novinka, ktorá bude zrealizovaná vôbec po prvýkrát v Trenčíne je Fashion SWAP.

O čo ide?

Každý návštevník môže priniesť maximálne 5 kúskov oblečenia a zameniť ich za kúsky od ostatných návštevníkov. Musia byť však čisté a v dobrom stave. Jednoducho príď a vymeň si dobré za nové. Touto aktivitou chceme prispieť k udržateľnosti módy a bojovať s nadmerným plytvaním v módnom priemysle. 

Celé podujatie bude za dobrovoľnýpríspevok. PRIESTOR je koncept, ktorého cieľom je prostredníctvom umenia a kultúry oživiť rôzne miesta a zákutia v Trenčíne. Máte sa na čo tešiť. Takže nezabudnite, sobota 8.9., Park M. R. Štefánika.