Čo nás čaká na Pohode 2017?

Čo nás čaká na Pohode 2017? BOMBING 1

Festival Pohoda vstupuje do svojej druhej dvadsiatky. Je dospelá, je svieža, plná života. A nápadov.

Osobne nikdy neriešim, aká kapela či interpret bude na Pohode. Festival je zaujímavý a dá sa zažiť na tisíc spôsobov aj bez hudby. No tentokrát sa veľmi teším na nórske duo Ylvis. Ani som netušila, že budem mať niekedy možnosť ich vidieť naživo. Moji youtuboví favoriti sa predstavia po prvýkrát na Slovensku vo festivalový štvrtok. A to dokonca po prvýkrát v Európe mimo Škandinávie!

Novinkou bude iný kvetinový záhon v srdci festivalu. Tradičné slnečnice, od ktorých si musí pôda oddýchnuť, vystriedajú modré kvety ľanu a žlté kvety horčice.

Na festivale budeme mať možnosť zažiť opäť rok 1997, kedy boli na programe Kráľovskej Pohody Auktyon, Bez ladu a skladu, Garage, Polemic, Laura a její tygři, MCH Band, Chór vážskych muzikantov a Flow. Jeden deň na jednom pódiu bude patriť ohliadnutiu sa 20 rokov dozadu.

Úžasným nápadom je odohrať na festivale album Bolo nás jedenásť. Spievať bude Milan Lasica, party Jara Filipa bude mať na starosti jeho dcéra Dorota Nvotová a Jula Satinského si rozdelia rôzni interpreti. Hudbu si takisto podelia slovenskí hudobníci.

Od Pohody často očakávam aj dávku world music z rôznych kútov sveta. Tentokrát sa teším na kolumbijský latino orchester La Mambanegra. Zvedavá som aj na Bielorusov Vuraj, ktorí dávajú tradičnej ľudovej hudbe moderný aranžmán. Mexiko predstavia na festivale Pohoda 2017 Rodrigo y Gabriela, ktorí spájajú flamenco, rock a heavymetal. Obrovskú ženskú silu prinesú Západoafričanky Les Amazones d’Afrique. O ich úžasnej práci si prečítajte aj tu

Zdá sa, že ženy budú mať silné zastúpenie na tohtoročnej Pohode: predstaví sa Solange Knowles, Birdy, ale aj M.I.A., ktorá na festivale vystúpila už v roku 2011.

Svetový vizuál

Vizuálny koncept má na starosti opäť Milk. Agentúra oslovila svetoznámu dvojicu umelcov Craig & Karl. Títo dvaja gentlemani spolupracovali s top značkami ako Nike, Vogue, Chanel, The New York Times či National Geographic. Teraz sa k nim pridá aj Pohoda. Design Director Martin Jenča o tejto spolupráci povedal: „Základnou myšlienkou nášho vizuálneho konceptu je, že Pohoda je oslavou pestrosti a rôznorodosti, miešanie najrôznejších žánrov, chutí a kultúr. Peknou metaforou je prirovnanie k balíku cukríkov — obsahuje mnoho rozličných tvarov a chutí, z ktorých si na festivale môžete vybrať to svoje, známe — alebo naopak s veľkou chuťou objavovať niečo úplne nové z toho všetkého, čo vám Pohoda ponúka. Craig & Karl špeciálne pre Pohodu vytvorili balík unikátnych grafických elementov — z nich následne my v Milku nezávisle skladáme všetky vizuály. Vytvorili sme si z nich vlastne také malé ihrisko — je len na nás, ktoré elementy si vyberieme, ako ich skombinujeme, a ktoré cukríky z toho pomysleného balíka si vyberieme. To nám na jednej strane dáva obrovskú paletu možností hrať sa — a pritom vďaka svojmu nezameniteľnému štýlu umožňuje okamžite identifikovať Pohodu bez toho, aby sa jej vizuálny prejav stal nudným alebo obťažujúcim.“

Ďalej nás čakajú chatky, stany Tent Inn, skrinky Lock Inn, časť pre deti, výtvarné umenie, literatúra, divadlo, diskusie, tanec, občerstvenie, workshopy, neziskovky a verím, že aj krásne letné počasie. Vidíme sa na trenčianskom letisku!

Autor: Martina Jarolínová
Zdroj: pohodafestival.sk