Chasidská reggae superstar Matisyahu si podmanil Bratislavu

Chasidská reggae superstar Matisyahu si podmanil Bratislavu BOMBING

Charizmatický americký spevák Matisyahu zavítal aj do Bratislavy. A to len dva dni pred svojimi narodeninami.

Podmanivá reggae superstar zo dňa na deň zmenila imidž. Vieru má v sebe a nemá potrebu ju nosiť na sebe. V mladosti hľadal svoju identitu v rámci hudobných štýlov, škôl, viery. Hudobne je ovplyvnený najmä Bobom Marleym, skupinou Phish, God Street Wine a rabínom Shlomom Carlebachom. Festivalové leto má naplánované až do septembra.

Na turné k aktuálnej live nahrávke Live at Stubb’s III: A 10-Year Journey si Matisyahu zavolal troch kamarátov zo školy v New Yorku, gitaristu Aarona Dugana (nahrával pred 10 rokmi album Live at Stubb’s), klávesáka a basáka Stua Brooksa a perkusionistu Tima Keipera.

V Ateliéri Babylon sa objavil s polodlhými šedivými vlasmi a nahladko oholený. Kapela si veľmi dobre rozumie a je vidieť ich vášeň pre hudbu a ich obrovský talent aj vzdelanie. Koncertné skladby sú dlhé, miestami pripomínajú jamovačku. Hudobníci sa “ponárajú” do hudby a nechajú ju plynúť. Matisyahu používa angličtinu, ale aj hebrejčinu či jidiš. Rapuje, spieva, robí skvelý beatbox… Hudba je ovplyvnená jazzom, reggae, rockom aj hip-hopom. Striedajú sa pomalé rytmy s výbušnou energiou, takže vystúpenie nenudí.

Kapela počas dvojhodinového koncertu hrá skladby nielen z posledného live albumu, ale aj radového Akeda. Ku koncu zaraďujú aj obľúbené songy ako Sunshine, Jerusalem, King Without A Crown a One Day či nezabudnuteľný Lord Raise Me Up. Publikum si vypýtalo kapelu a tá pridáva pesničku s hosťom Kosha Dillz, zahrá aj Marleyho Natural Mystic. Jednotliví členovia sa ukážu aj v sólach na svojich nástrojoch a najväčší úspech zožne fenomenálny Tim na bicích.

V tvárach divákov od detí po dôchodcov sa dá čítať spokojnosť a náladu pred aj po koncerte dotvárajú DJi z Jah Division.

Text a foto: Martina Jarolínová