Ceny za Album roka si rozdelili starí harcovníci, aj také boli Rádiohlavy 2015

Ceny za Album roka si rozdelili starí harcovníci, aj také boli Rádiohlavy 2015 BOMBING 1

V nedeľu sa v bratislavskej Starej tržnici udeľovali už po ôsmy krát hudobné ceny Rádia_FM a Rádia Devín – Radio_Head Awards 2015. Slávnostný večer odštartovali minuloročný absolútny víťazi, skupina Fallgrapp, ktorým však chýbal frontman Jureš Líška, ktorý je momentálne na dovolenke v Peru. Ich vystúpenie bolo skvelým začiatkom tohto výnimočného večera.

IMG_9553Celým večerom nás sprevádzal  Martin Staňo. BackStage mali aj tento rok na starosti zabávači Tomáš Hudák a Juraj “Šoko” Tabaček. Najviac nominácií mali kapely Chiki Liki Tu-a a Saténové ruky, obe kapely mali po tri nominácie. Nakoniec si dve sošky odniesla skupina Saténové ruky a to v porotcovskej kategórii Album roka a poslucháčskej kategórii Debut roka. Avšak Prešovská kapela Chiki Liki Tu-a vyhrala poslucháčskú a zároveň najviac cennenú kategóriu Album roka.

Príjemným prekvapením boli mladé kapely. Cenu Nadácie Advance Investments získala indierocková kapela Max Bazowski, ktorá zahrala aj skladbu That’s Why I Tear a bolo to príjemné spestrenie večera. Ak si zachovajú nasadený trend môžeme očakávať, že to dotiahnu ďaleko. Objavom roka sa stala súrodenecká dvojica Bulp. Súrodenci Štefancoví taktiež okrem prebratia ceny, predviedli aj svoje hudobné umenie a aj oni dokázali, že majú predsebou sľubnú budúcnosť.

Singlom roka 2015 sa stala pieseň Mladým chýba vojna od skupiny Billy Barman. V kategórii “Elektronická hudba” získal sošku Jimmy Pé za svoje EP Fake Fantasy. IMG_9796V žánrových kategóriách “Hip-Hop / Rap / R’n’B” získal cenu raper Strapo za svoj počin Versus, v kategórii “Hard & Heavy” sa tešila kapela Morna za nahrávku Nuisance…

Redaktor Denníka N Oliver Rehák in memoria odovzdal cenu za “Ocenenie za prínos do hudby” svojmu kamarátovi a skvelému človeku Jurajovi Kušnierikovi. Sošku prebrala jeho dcéra Lenka. “Naozaj nepoznám nikoho, kto by pre našu scénu urobil viac ako Juraj. Nik neabsolvoval viac koncertov po celom Slovensku, nenapísal viac recenzií a riportov, nik neurobil viac rozhovorov s našimi hudobníkmi. Bez preháňania,” povedal Oliver Rehák.

Počas udelovania tejto ceny bolo pustené spomienkové video s fotkami Jaraja, ktoré boli okomentované kolegami z Rádia_FM. Publikum v Starej tržnici ocenilo Juraja dlhým potleskom.

IMG_9844Po odovzdaní tejto ceny nasledovalo vystúpenie skupiny Bez ladu a skladu, kde Michal Kaščák povedal: “Ďuro mi chýba, veľmi. Mal by dostať cenu za prínos pre zemeguľu a pre slobodu,” Na Ďuriho počesť zahrala skupina inštrumentálnu skladbu Prajem si aby si aj krysy dolu v prízemí utkali z hodvábu hojdaciu sieť (známu aj ako PF ’89). Po tejto skladbe sa k legendám z Bez ladu a skladu pridala skupina Para a spolu zahrali “protest song” Menšina. Keďže Lasky sa nemohol zúčastniť nahradil ho na mikrofóne Matúš Vallo.

no images were found

Výsledky Radio_Head Awards 2015: 

 • Album roka

Chiki liki tu-a – Slzy tvý mámy, Šedivý a spol. [PANORAMAmedia]

 • Singel roka

Billy Barman – Mladým chýba vojna

 • Objav roka

Bulp

 • Debut roka

Saténové ruky – Bozkávam [go2stage]

 • Elektronická hudba

Jimmy Pé – Fake Fantasy EP [Gergaz Label]

 • Hard & Heavy

Morna – Nuisance

 • Hip-Hop / Rap / R’n’B

Strapo – Versus [White Trash]

 • World music / Folk

Solamente naturali – Thesaurus of Jewish Music [Pavian Records]

 • Jazzová hudba

Ľuboš Šrámek & His E.E.Artsemble ft. Peter Erskine – White Dream [Hudobné centrum]

 • Klasická hudba

Eva Šušková – secret VOICE [Hudobný fond]

 • Experimentálna hudba

Samčo, brat dážďoviek + Robo Rybolov + Omražťok – Áttörő erő [Varovec prodakšns]

 • Album roka 2015 / Cena kritikov

Saténové ruky – Bozkávam

 • Ocenenie za prínos do hudby

Juraj Kušnierik

 • Ocenenie Nadácie Advance Investments

Max Bazowski

 • Cena za významný prínos do rozvoja slovenskej hudobnej kultúry Mimoriadna cena udelená Slovenským ochranným zväzom autorským

Ladislav Kupkovič

Text a foto: Tomáš Ormandy