“Bolo to tuším cez deň.” Rozhovor so skupinou ULTRAZVUK na festivale Pohoda

cropped LFZ3226 1

Spoločný projekt dvoch slovenských raperov – Vec a Tono S. si hovoria Ultrazvuk a rovnako nazvali aj ich prvý album. Ich texty sa oplatí počúvať, nevyhýbajú sa spoločenským témam, avšak s humorom im vlastným. Hudbu vyprodukoval väčšinou Vec, s pár skladbami prispel český DTonate. Svojimi slohami prispeli ŠkrupoDanosťBene a Blackie Hlavný a.k.a. Zverina.

Maťa: Ste obaja známi raperi, ktorí majú veľa za sebou. Hlavne teda ty, Braňo, si legendou slovenského HIP-HOPu, ale aj ty si skúsený hudobník (pozn. red. TonoS). Ako si hovoril, tiež si oldschool. Ako ste prišli na toto spojenie Vecka a Tonka?

Vec: Bolo to tuším cez deň.

Maťa: Takže za triezva

Vec: Zasvietilo nám, skrsla myšlienka spojiť sily, hlavy a flowy, spraviť niečo ucelené a už sa to dialo, aj keď nebolo to hneď úplne jasné, že to bude, najprv sme sa tak oťukávali, že hmhm, že sme sa potom skontrolovali, či to, čo sme si pred mesiacom povedali, potom sme si to znova povedali nejak a potom sme už nejak išli na to. Aj keď v podstate od prvého singlu, čo bolo vlastne minulé leto, to sme vydali Teleport a až po vydanie celej platne to trvalo trištvrte roka. To bolo, kým sme sa nakopli teda.

TonoS: Netrvalo to dlho, najprv som hosťoval na Braňovom turné, tam sme prišli na to, že nám to spolu nejako ladí, že aj názorovo sme si blízko a teda, že vyskúšame niečo neurčité. Nevedeli sme, či to bude singel, či to bude épečko či to bude album, no a nakoniec je z toho projekt Ultrazvuk, ktorý ma vonku svoj prvý album a ja pevne verím, že bude pokračovať ďalej.

Maťa: Ultrazvuk je veľmi zaujímavé meno. Ako ste na neho prišli?

TonoS: Bol to dlhý proces, mali sme v zozname niekoľko slovných hračiek, nechceli sme tam nejako dávať naše mená do toho názvu. Chceli sme, aby to bolo niečo úplne nové. Nakoniec po takých dlhých debatách, diskusiách zvíťazil Ultrazvuk, je to také univerzálne a myslím, že najlepšie z toho, čo sme mali.

Maťa: Podľa mňa to znie veľmi super, je tam aj ten zvuk…

TonoS: Áno, malo to byť pôvodne ULTRA-ZVUK, ako predstav si ultra dobrý zvuk a zároveň to môže byť ultrazvuk ako sonda až do spoločnosti a do rôznych ďalších veci. Takže je to taký univerzálny názov.

Vec: Keby sme boli DJi, tak by sme boli asi ultraobraz… 😀

LFZ3200 1

Maťa: Infrared… 😀

Vec: Poprípade…

Maťa: Ako vznikajú všeobecne takéto spolupráce alebo nejaké spoločné projekty, lebo angažujete sa vo viacerých, že proste jeden rok chcem robiť s týmto, druhý rok s iným.

Vec: Neviem akože, myslím, že sme ti to popísali, ako to vzniklo. Bolo to spontánne. Ja neviem, samozrejme, máš obdobie v roku keď chceš robiť sólo veci alebo potrebu robiť sólo veci, ale vtedy som dal von singel Slovák a Krv na rukách a v podstate nebolo čo, na album som sa ešte necítil, že proste ešte nedozreli témy a potrebujem mať nejaký odstup, nejakých pár rokov od albumov. Tono, neviem, ako si to mal ty? Či asi to bol ten správny čas.

TonoS: Presne, ono to vzniklo veľmi spontánne, neplánovali sme to dlho. Začali sme s tým a ako povedal Braňo, do trištvrte roka sme mali hotový album.

Vec: Aj keď samozrejme treba povedať, že Miško Turza, náš manažér, musel pol roka dopredu plánovať turné a obsadiť termíny v kluboch a to nás aj tiež nakoplo… 😀 Dal nám deadline, čo nám pomohlo.

Maťa: Vaše tracky majú politické témy… Myslíte si, že v tejto politickej a spoločenskej situácii je potrebné, aby sa aj ostatní hudobníci na Slovensku k tomu vyjadrovali?

Vec: Naše tracky majú aj politický podtext!

LFZ3255 1

Maťa: OK, aj politický podtext.

Vec: Ja už som sa prestal vyjadrovať k tomu, čo majú robiť druhí, lebo druhí to nemajú radi, keď ich na to upozorňujeme, resp. keď im povieme svoju predstavu o tom, ako by podľa nás mal raper reagovať na spoločenské témy, takže ja si robím svoje a keď mám potrebu to hovoriť. Čo robia iní, ma nezaujíma.

TonoS: Presne, ono zase treba dávať pozor, keď možno nás niekto radí do, za tých pár skladieb alebo vyjadrení, ktoré máme teda v politickom alebo spoločenskom duchu, do nejakej škatuľky politických raperov alebo niečo podobné. Ale keď si vypočuješ Ultrazvuk album, tak je, ja si myslím, fakt komplexný, sú tam veci, čo neriešia absolútne nič, sú tam uvoľnené témy, sú tam vážne témy, sú tam živšie veci, takže je to podľa mňa univerzálne. Presne jak Braňo hovorí, to, čo budú ostatní robiť alebo čo by mali robiť, je čisto ich vec. Keď sa na to cítia, nech robia, keď nie, tak nie a hotovo.

Maťa: Jasné, skôr som myslela, že hudobníci majú taký veľký vplyv napríklad na mladých ľudí, myslíte si, že si niečo zoberú k srdcu? Z toho, čo im chcete povedať?

Vec: Tak snáď to neni tak, že jedným uchom dnu a jedným von. Ja si myslím, že nás počúvajú celkom vnímaví ľudia a spoliehame sa na to, že si z toho niečo zoberú. Aj keď ja neagitujem ani netlačím na nikoho, aby si osvojil môj názor, ale to fanúšikovia prirodzene robia. Ja iba dávam do huby moje pocity, ako s tým naložia moji fanúšikovia, to už je na nich.

Maťa: Myslím, že v jednom z rozhovorov ste hovorili o tom, že máme stále taký ten pocit z komunizmu, ktorý tu bol 40 rokov, ale 30 rokov tu už nie je. Myslíte, že by sme sa na to už nemali ako spoločnosť vyhovárať?

Vec: Vyhovárať nie, ale nemali by sme na to zabúdať! Lebo aj to, že tu nastal komunizmus, je určite črta tohto národa, tejto spoločnosti, že sme sa vôbec dali na tú cestu. Samozrejme, je tam veľa faktorov, máme oveľa bližšie k Rusom ako k západnej Európe. Jazyková a rodová blízkosť, sme predsa len Slovania, takže tam vždy inklinuješ k blízkemu národu a keďže Rusi sú reprezentanti komunizmu a krajinou, kde to cele vzniklo, tak je to asi prirodzenejšie pre nás ako, povedzme, pre Talianov, aj keď aj v Taliansku alebo vo Francúzsku sú tiež nejaké komunistické frakcie… ale to už som sa zamotal… 😀 To je jedno… 😀

Maťa: Neozval sa KAPITÁN, že si z neho robíte srandu…? 😀

Vec: Noo followuje ma na Twitteri 😀 Samozrejme, je to fejkový Danko a dáva strašne zájeby… 😀

Maťa: Prvý album máte za sebou, je celkom úspešný, chcete aj jeho pokračovanie? Či je ešte moc skoro o tom hovoriť?

Vec: Ešte je to moc skoro o tom

TonoS: Ja som Kapitána inak minule stretol na fyzioterapii a nehovoril nič 😀 tak asi je v pohode… 😀

LFZ3283 1

Maťa: Iba mi napadlo, či má chrbticu… 😀 Predpokladám, že na koncerte bude aj šialenec Zverky a budú s vami na Pohode vystupovať aj nejakí iní hostia?

Vec: Zverky nie, ale účasť prisľúbil Bene, dôjde na Chlapci nad 30 a dôjdu všetky speváčky (to som ti ani nehovoril (Tonovi). Dôjde aj Emma, aj Zuza Mikulcová a dôjde aj Shady Lady.

TonoS: Výborne, ďakujem za informácie pri tomto rozhovore… 😀 Teším sa na to.

Vec: S Emmou som si písal včera a to iba včera sa to ukázalo, že dôjde, že je tu, takže...

TonoS: Tešíme sa.

Maťa: Majú koncerty na Pohode nejakú zvláštnu atmosféru pre vás?

Vec: Majú, je to podľa mňa akože naozaj, počúva nás povedzme určitý druh ľudí a tu sú najviac koncentrovaní, taká nie že naša cieľovka, ale takí tí ľudia, u ktorých to padá na úrodnú pôdu, naše slová. Myslím, že tu máme najviac fanúšikov. Pohoda je tak vyprofilovaná názorovo podobne ako naša tvorba, ja myslím, že keď by sme mohli porovnávať smerovanie raperov a smerovanie festivalov, tak tu je najväčší priesečník.

Maťa: Asi nie ste kapelou pre masy a nejaký mainstream, čo ešte počúvate?

Vec: Ja mainstream mám rád celkom niektorý.

LFZ3319 1

Maťa: Aj slovenský hip-hopový?

Vec: To menej, ale mainstream celkovo, akože popovú hudbu, ja si tam viem nájsť, samozrejme tam mám veľmi jemné sito, prejde len niečo, ale nemôžem povedať, že pop neznášam alebo že by som ho nemal rád. Pop ma veľakrát vie inšpirovať. Ja už som dávno za tou fázou, že proste byť najtvrdší a byť alternatíva celý život, aj keď je to asi môj osud, že? V istom slova zmysle alternatívou asi zostanem naveky s mojou hlavou a mojím systémom rozmýšľania.

Maťa: Však to je len dobre.

Vec: To ja viem, či je to dobre alebo nie, nie je to vždycky dobre… Niekedy je to zložitejšia cesta.

TonoS: Ja tak isto, čo sa mainstreamu týka, ja sa tomu ako nejako zvlášť nebránim a dokážem si tam nájsť veci, čo ma bavia. Hovorím o tom svetovom. V tom slovenskom hm, nemám v tom prehľaď, lebo dávnejšie som sa prestal venovať sledovaniu, lebo to, čo sa ku mne dostalo, ma nebavilo, som to tak prirodzene prestal sledovať, ale svetový mainstream, tam ma niekoľko vecí veľmi baví.

Maťa: Meno dáš nejaké?

TonoS: Ja neviem, či ma teraz napadne… Childish Gambino, J. Cole, Kendrick Lamar, Jay-Z, Eminem už menej teraz, čo robí a je toho fakt veľa. To, čo som vymenoval, mi teraz napadlo.

Maťa: Super, chalani, ja vám držím palce, nech všetko dobre hrá. Tešte sa na koncert, my sa tiež tešíme a držím palce!

Vec: No počkaj. Ešte si spravíme fotku.

TonoS: Ďakujeme.

Autor: Martina Jarolínová Foto: Richard Lutzbauer