BJÖRK NA BAŽANT POHODE 2015

BJÖRK NA BAŽANT POHODE 2015 BOMBING

Bjӧrk

Keď na Islande vybuchne sopka, pulzujúci život európskych letísk sa na chvíľu zastaví. Tentokrát sa však zo “Zeme ohňa a ľadu” chystá explózia, ktorá presmeruje mnohé lety na letisko v Trenčíne a život na ňom rozprúdi nevídaným spôsobom. Pristane tu totiž BJÖRK.

Björk je súčasťou hudobného biznisu od roku 1977, kedy ako jedenásťročné dievča vydala album Björk. V 80-tych rokoch pôsobila vo viacerých zoskupeniach ako KUKL či The Sugarcubes. Sólovú dráhu začala v roku 1993 debutovým albumom s názvom Debut. Pre jej hudbu je charakteristické búranie hraníc medzi žánrami. Vo svojich skladbách spája akustické a elektronické prvky s neúnavnou invenciou. Jazdí pritom mimo koľají zaužívaných rytmických a harmonických vzorov. Originálne sample sú autentickými nahrávkami zvukov prírody a bežného dňa. Tradície, mytológiu a nespútanú prírodu Islandu spútava Björk do tónov a rytmov v piesňach ako All Is Full Of Love či Joga. Inšpirácia domovom sa tiahne celou jej tvorbou. Album Biophilia vydala ako sériu interaktívnych aplikácií. Tie sa stali súčasťou stálej zbierky Múzea moderných umení (MoMA) v New Yorku. To isté múzeum uvedie v marci tohto roku retrospektívnu výstavu venovanú rozmanitému dielu Björk. V januári vydala svoj ôsmy štúdiový album Vulnicura, ktorému dominuje téma lásky a žiaľu nad rozchodom.

Od vydania Debutu predala Björk cez 20 miliónov albumov po celom svete. Štyrikrát vyhrala Brit Awards, štyrikrát MTV Video Music Awards, raz MOJO Awards, trikrát UK Music Video Awards, dvadsaťjedenkrát Icelandic Music Awards. V roku 2010 získala prestížne ocenenie “Polar Music Prize” od Švédskej kráľovskej hudobnej akadémie za “hlboko osobnú hudbu a texty, precízne aranžmány a jedinečný hlas”. Okrem toho bola 14 krát nominovaná na ocenenie Grammy. Za účinkovanie a hudbu k filmu Tanečnica v tme si vyslúžila nomináciu na Oskara, 2 nominácie na ocenenie Zlatý glóbus a cenu pre najlepšiu herečku na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Jej hlas, piesne, albumy a videá sú súčasťou mnohých historických rebríčkov renomovaných hudobných časopisov.

Island je závislý od importu potravín z celého sveta. Svet je naopak závislý od importu islandskej hudby. Sigur Rós, Múm, Of Monsters and Men, Ólafur Arnalds a predovšetkým Björk sú toho živým dôkazom.

sobotu sme spustili špeciálnu Valentínsku akciu pre držiteľov kariet CKM. Vďaka nej môžu držitelia kariet (ISIC, ITIC a EURO<26) získať zľavu 10 € z aktuálnej ceny trojdňovej permanentky. Predaj je limitovaný na dobu 10 dní (7.2. – 17.2.2014), v ponuke je 602 lístkov za zvýhodnenú cenu a je možný len formou Hometicket.

Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 8000 permanentiek. V predaji sú permanentky za 89 €, vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S či lístky na parkovanie pre osobné automobily aj karavany.

Už minulý týždeň však organizátori tohoto skvelého festivalu predstavili viacero výraznejších mien, ktoré ovládnu pódia na trenčianskom letisku. Výrazným menom je nemecká kapela Einstürzende Neubauten.

V čase vzniku (1980) kapela šokovala publikum nesmiernym hlukom, intenzívnymi nepravidelnými rytmami a apokalyptickými textami. Ich anti-pop slúžil ako protijed na prebratie paralyzovaných más a parodoval bezobsažnosť mainstreamovej hudby. Kapela tak postupne búraním hraníc položila základný kameň pre príchod kapiel ako Depeche Mode, Rammstein, či Nick Cave and the Bad Seeds (Bergeld bol zároveň členom kapely).

Skupina postupne znížila tempo a decibely, no počas 35 rokov existencie nikdy nepoľavila z miery invencií a neprispôsobila sa vkusu dramaturgov rádií. Práve naopak, tí sa postupne prispôsobili im. Einstürzende Neubauten priniesli aj revolúciu v produkcii hudby. V rokoch 2002 – 2005 financovali svoju tvorbu prostredníctvom modelu „supporterov“ na internete. Kapela vydala spolu 11 albumov, posledný Lament len minulý rok. Už v júli prídu posunúť hranice hudobných zážitkov slovenského publika, ktorému predstavia to najlepšie z ich doterajšej tvorby.

Pre milovníkov reggae music je pripravené zoskupenie Tiken Jah Fakoly, ktoré už takmer 30 rokov určuje význam žánru reggae nie len v západnej Afrike ale de facto vo všetkých frankofónnych krajinách. Oproti „jamajskej vetve“ je africká verzia reggae o pár stupňov horúcejšia. Z horkokrvného Fakolyho sa takto podľa hesla: „doma nikto nie je prorokom“, stala persona non grata v rodnom Pobreží Slonoviny ako aj v Senegale. Spevák si jednoducho nedáva servítku pred ústa a podobne ako na obale posledného albumu drží megafón s témami ľudských práv a slobody pevne v rukách.

https://www.youtube.com/watch?v=B4PyOEF0GkU

 Londýnsky multiinštrumentalista Londýnčan Tom Vek prináša “garážový rock pre generáciu tvoriacu na pro-tools”. V ponuke festivalu má vďaka Omarovi Souleymanovi zastúpenie už aj hudba Blízkeho východu. Jeho hudbu ocenil prestížny hudobný portál Pitchfork a Björk si ho vybrala, aby remixoval jej skladby. Britská dvojica Heymoonshaker si získala pozornosť netradičným spojením bluese a beatboxu. Talentovaní muzikanti z ulice už o svojich kvalitách presvedčili milióny ľudí na YouTube. Poslednou novinkou je islandské duo Fufanu, ktoré Magazín Rolling Stone v októbri minulého roka zaradil medzi 10 noviniek o ktorých by ste mali vedieť. Michal Kaščák ich po vystúpení na tohtoročnom Eurosonicu zaradil medzi novinky, ktoré by ste mali vidieť a počuť.

Potvrdení účinkujúci:

Björk, Einstürzende Neubauten, Roni Size Reprazent, Les Ambassadeurs, Eagles of Death Metal, Tiken Jah Fakoly, Young Fathers, Omar Souleyman, Kuenta i Tambu, Tom Vek, Heymoonshaker, Dÿse, Too Many Zooz, Fufanu, Bo Ningen, Monikino Kino, Vlasta Popić, Erotic Market, OFF!, Repetitor.

Viac info:

Zdroj: TS (redakčne upravené)/Anton Repka PR & Media Director