Biela noc prichádza do Bratislavy tretíkrát, prinesie najviac diel

BN Label_UFO 3

Už najbližšiu sobotu, 7. októbra sa bratislavské ulice, námestia a interiéry rozsvietia Bielou nocou. Najväčší slovenský festival súčasného umenia prichádza do hlavného mesta tretíkrát. Prináša najviac umelcov a diel vo svojej histórii, novú vodnú trasu aj obľúbených headlinerov s novinkami.

70 umeleckých zastávok, 298 vizuálnych umelcov, performerov, hudobníkov, dizajnérov a k tomu 270 svetelných gúľ, 568 neónových trubíc, 90 000 pixelov, 3,5km laserových lúčov, 160-metrový mrakodrap, 5 ton piesku, 6 klavírov a 5 kamiónov umenia, to je len zopár štatistických údajov, dotvárajúcich rôznorodosť festivalu súčasného umenia Biela noc.

Festivalom sa snažíme poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti. Počas troch rokov sa nám sem podarilo priniesť vyše 200 umeleckých projektov svetových a domácich umelcov, z toho niekoľko európskych premiér. Každoročne pre festival vzniknú nové kvalitné diela, ktoré spolu s umelcami vyvíjame počas celého roka. Výnimkou nie je ani tento ročník,“  hovorí umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková.

Spoluorganizátorom je už tretí rok aj Bratislavský samosprávny kraj. „Biela noc je prestížny medzinárodný umelecký projekt, približujúci širokej verejnosti súčasné formy umenia ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta európskych metropol, preto sa župa do tohto aj pre región významného podujatia zapája ako spoluorganizátor po tretí raz,“ hovorí bratislavský župan Pavol Frešo.

Novinky na festivale

Biela noc sa každý rok usiluje vylepšovať nielen po dramaturgickej stránke, ale aj službami, ktoré tisíckam návštevníkov uľahčia presun po stanoviskách a orientáciu v bohatom programe. Rozmer veľkého festivalu dodáva Bielej noci aj mobilná aplikácia, ktorá vznikla v spolupráci s generálnym partnerom VÚB. „Teší nás, že aj vďaka našej podpore sa návštevníci Bielej noci stretnú s úžasnými dielami svetových umelcov ako sú napríklad sympatickí obri Amandy Parer. Aby nikomu nič zaujímavé neuniklo, podporili sme opäť praktickú mobilnú aplikáciu, kde je okrem mapy a popisov jednotlivých diel aj možnosť vytvoriť si vlastnú trasu bratislavskou Bielou nocou“, povedala Martina Hrivnáková riaditeľka marketingovej a korporátnej komunikácie VÚB.

Organizátori aj tento rok vytvorili štyri tematické trasy pre rodiny s deťmi, pre náročného diváka, aj pre ľudí, ktorí sa chcú zabaviť na interaktívnych inštaláciách. Novinkou je vodná trasa od Riverparku po most Apollo, na ktorej sa nachádza desať diel na nábreží, vodnej hladine aj na oboch mostoch.

Kontakt mesta s Dunajom sa stal najdôležitejšou celomestskou rozvojovou témou Bratislavy. Sme veľmi radi, že sa architektúra a umenie spojili, aby zatraktívnili nábrežie a vrátili tak život k Dunaju.  Umenie nám pomáha zhmotniť urbanistické a architektonické vízie, umožňuje nám  lepšie ukázať ľuďom čo tvoríme a plánujeme. Už postaveným budovám dodáva pridanú hodnotu, prezentuje ich v inom uhle a rozširuje obzor vnímania objektu,“ hovorí výkonný riaditeľ Pavel Pelikán J&T Real Estate.

Šéfka festivalu radí návštevníkom ako si naplánovať trasu a vyhnúť sa tak sklamaniu z pocitu, že nič nevideli a všade bolo veľa ľudí: „Všetko sa za jediný večer nedá vidieť, preto je najlepšie vopred si naštudovať diela na stránke bielanoc.sk. Najväčší nával návštevníkov v centre mesta býva medzi 19.00 – 22.00 hod, preto začnite z okrajových bodov a do centra choďte postupne.“ Po meste sa budú pohybovať aj dobrovoľníci a mediátori, ktorí divákom pomôžu s navigáciou či informáciami o jednotlivých dielach.

Návrat najobľúbenejších headlinerov

Po veľkom úspechu z predchádzajúcich rokoch sa v Bratislave opäť predstavia zahraniční a domáci umelci ako napríklad Amanda Parer, ktorej gigantické zajace vystriedajú obrí humanoidi, skúmajúci našu civilizáciu. „Humanoidi budú na viacerých miestach Bratislavy, ktoré sme vyberali s organizátormi. Hlavné pre mňa bolo, aby ich videlo čo najviac ľudí. Mám pekné spomienky na žiariacich zajacov na Hlavnom námestí v Starom meste, teraz sa teším na súznenie humaniodov s modernejšou architektúrou,“ hovorí austrálska umelkyňa.

V Starej tržnici vystúpia v 3 predstaveniach multimediálni umelci s tanečnicou vo vzduchu *fuse. Budova Slovenského rozhlasu aj tentokrát bude nositeľom umenia: Maotik rozprestrie virtuálnu krajinu Aeryon, snímanú dronmi v priestoroch rozhlasu. Obrátená pyramída ožije interaktívnym projektom Jany PotironOndreja Makšiho, v ktorom budú ľudia ovládať 180 svetiel na fasáde svojim hlasom cez megafón. Tretím dielom v rozhlase bude legendárna skladba Six Pianos Steva Reicha v podaní Cluster Ensemble na šiestich koncertných krídlach, v sprievode tanečníkov. Umelec Guillaume Marmin sa vracia do kostola Klarisiek s novými hypnotickými projekciami Hara. Jeden zo slovenských headlinerov, Boris Vitázek, predstaví animované príbehy z bratislavského verejného priestoru pomocou mappingu na stene obchodného domu na Kamennom námestí.

Premiéry a novinky

Premiérovo sa v Medickej záhrade predstaví britský sochár Luke Jerram so 7-metrovou vernou kópiou Mesiaca, vyhotovenou na základe záberov mesačného povrchu v mierke 1:500 000.

Francúzi Collectif Coin zmenia Námestie slobody prostredníctvom 270 svetelných gúľ v diele Globoscope. Kanadský umelec Robyn Moody odkazuje na všadeprítomné elektromagnetické vlny kinetickou inštaláciou 88 neónových svetiel, ktorá sa vznáša vo zvuku organu. Alex Guevara z Peru stvárnil antropocén – dobu, v ktorej strede stojí človek, v sugestívnej projekcii ATRPCN.

Milovníkom nevšedných zážitkov sa oplatí ísť aj do vzdialenejšieho miesta Bielej noci, do novej Cvernovky, pred ktorou bude funkčná sauna a následné posedenie pri ohni a afterpárty.

Doprava na Bielu noc a vstupenky do interiérových priestorov

Už tradične organizátori apelujú na návštevníkov, aby v rámci možností nechali auto doma a na Bielu noc využili hromadnú dopravu. Posilnená bude nočná MHD aj autobusové spojenia s krajskými mestami. Viac informácií bude na stránke podujatia pred festivalom.

K dielam, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore, bude prístup len so zakúpeným BN Passom v cene 8 Eur, pričom deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP majú vstup zadarmo. Vstupenky sa dajú zakúpiť online najneskôr do 12.00 v deň akcie, v predpredaji v Lab. Café na Námestí SNP 25 a počas festivalu aj v Starej tržnici, v kostole Klarisiek, Slovenskom rozhlase a v Mirbachovom paláci.

Podujatie sa začína o 19.00 hod a potrvá do 2. hodiny rannej.

Vďaka spolupráci s mestami a obcami Bratislavského kraja sa Biela noc dostane aj do regiónu. „Považujeme to za prelomový krok, pretože aj v kraji máme zaujímavé miesta, ktoré si jednoznačne zaslúžia byť súčasťou tohto eventu,“ hovorí I, výkonný riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu. Vybrané umelecké diela súčasných slovenských umelcov sa predstavia od 20. októbra do 15. novembra v Senci, Stupave a Budmericiach.

Festival Biela noc sa koná v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a s podporou Generálneho partnera VÚB bankou a Nadáciou VÚB a Hlavného partnera J&T Real Estate. Destinačnými partnermi sú Bratislava Region Tourism a Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

TERMÍNY INŠTALOVANIA VYBRANÝCH DIEL

 • Amanda Parer10. od 09:00, Humanoidy 1,2,3  / 7.10. od 09:00 Humanoidy 4, 5 (pred VUB), HLAVNE NAM., HVIEZDOSLAVOVO NAM., PARKOVISKO VUB – MLYNSKE NIVY
 • Moon  – 10. od  13:00 /7.10. zvuk od 10:00 MEDICKA ZAHRADA
 • Rozhlas – Maksi, Jana Potiron – 10. od 09:00 / 5.10. od 16:00 MYTNA 1 RTVS
 • Maotik10. od 09:00  RTVS, MYTNA
 • Globoskope 10. NAM. SLOBODY
 • Alex Guevara 10. od 09:00 LAURINSKA 14
 • Robyn Moody 10./6.10. LAURINSKA 14
 • Zuckermandel 10. a 6.10. od 09:00 ZUCKERMANDEL
 • Pavel Korbička 10. – 7.10. PRIMACIALNE NAM.
 • Jana Potiron 10. od 19:00 do 00:00 kazdy den do 6.10. RADLINSKEHO 9
 • Boris Vitázek 10. od 17:00 KAMENNE NAM.

Viac info:

Zdroj: TS / Tatiana Kubišová, Denisa Vološčuková / PR manažérky