Barbakan ponúkne hudobnú komédiu Revival i najnovší film Stevena Soderbergha

Barbakan ponúkne hudobnú komédiu Revival i najnovší film Stevena Soderbergha  BOMBING 2

the doors

Medzinárodný festival Barbakan (2. – 6. októbra 2013, Banská Bystrica) ponúkne okrem osvedčených aj jednu novú filmovú sekciu. Novinkou bude sekcia Backstage, v rámci ktorej premietneme zaujímavé dokumentárne a hrané snímky zobrazujúce zákulisie hudobného priemyslu. Backstage tak šikovne prepojí svet filmu a hudby, ktorý už roky spája samotný festival Barbakan. Návšetvníci sa môžu tešiť na snímky Pátranie po Sugar Manovi (2012), Liberace (2013), The Doors – When You’re Strange (2009) a Revival (2013). Dejiskami projekcií budú kinosála Pamätník SNP, Cinemax Europa a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

         Hudobná komédia Revival režisérky Alice Nellis rozpráva príbeh o štvorici bývalých muzikantov, ktorých rocková skupina Smoke sa za nejasných okolností v roku 1972 rozpadla. Teraz sa rozhodli pre jej veľkolepý comeback. Ich pohnútky k oživeniu kapely sú rôzne – peniaze, túžba po stratenej sláve, túžba pomôcť kamarátovi, snaha vymaniť sa zo šialeného vzťahu alebo sa ešte raz poriadne odviazať. A tak sa ich svety a maléry znova stretávajú a začínajú si užívať hudbu, priateľstvo, život na pódiu i za ním so všetkým čo k tomu patrí. V hlavných úlohách rockerov vo výslužbe sa predstavili Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg. Okrem nich sa v snímke objavili aj Zuzana Bydžovská, Vojtech Dyk, Richard Genzer či Jana Hubinská.

         Ďalším filmom, ktorý mal slovenskú premiéru len nedávno, a ktorý si budú môcť pozrieť aj návštevníci Barbakanu, je biografická snímka Liberace o slávnom zabávačovi a pianistovi Valentinovi Liberacem. V životopisnom filme o svete bohatstva, slávy a gýču, ale i nekompromisných zákonoch morálky, stvárnil hlavnú úlohu svetoznámy Michael Douglas. Jeho mladého milenca si zahral Matt Damon. Najnovšia a možno aj posledná snímka oceňovaného režiséra Stevena Soderbergha zaujala na MFF v Cannes, kde bojovala o Zlatú palmu. Veríme, že bude mať úspech i v Banskej Bystrici….

         V sekcii Backstage premietneme aj prvý celovečerný dokumentárny film o hudobnej skupine The Doors. Snímku The Doors – When You’re Strange napísal a režíroval Tom DiCillo, komentár k nej nahovoril Johnny Depp. Film stavia na záberoch nakrútených v rokoch 1966 až 1971, teda od vzniku kapely až do smrti speváka Jima Morrisona. Dokument zobrazuje kým skupina The Doors bola a čím sa stala. DiCillo nahliada do sveta slávy, drog a alkoholu, ktoré sú s kapelou spájané. Vedľa výstrelkov Jima Morrisona je to tiež príbeh ostatných členov kapely, ktorých dôraz na umeleckú slobodu a odmietanie kompromisov inšpiroval viaceré generácie.

         Film, ktorý na Barbakane rozhodne odporúčame, je dokument Pátranie po Sugar Manovi. Snímka švédskeho režiséra Malika Bendjelloua rozpráva neuveriteľný, ale pravdivý príbeh Rodrigueza. Dvaja producenti tohto pesničkára objavili na konci 60. rokov v zadymenom, zapadnutom bare v Detroite. Boli očarení a presvedčení, že piesne plné silných melódií a prorockých textov mu prinesú povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie. Dva albumy, ktoré nahral, však boli úplným prepadákom, Rodriguez sa tak vytratil zo scény a ostali po ňom len historky o samovražde na pódiu. Pirátska nahrávka sa však náhodou dostala do Juhoafrickej republiky, ktorú apartheid odrezal od zvyšku sveta a Rodriguez sa tu na nasledujúcich dvadsať rokov stal fenoménom, slávnejším ako Rolling Stones. Snímka, ktorá získala Oscara v kategórii Najlepší dokumentárny film, sa vydáva po stopách dvoch fanúšikov, ktorí chceli zistiť, čo sa v skutočnosti stalo s ich hrdinom. Objavia veľmi prekvapivé skutočnosti…

Festival Barbakan – program filmovej sekcie Backstage:

  • Revival / 3. októbra, 17:00 – kinosála Pamätník SNP
  • Liberace / 4. októbra, 21:00 – Cinemax Europa
  • Pátranie po Sugar Manovi / 4. októbra, 19:00 – kinosála Pamätník SNP
  • The Doors – When You’re Strange / 5. októbra, 14:30 – Záhrada

 

Trailery:

Pátranie po Sugar Manovi (2012)

http://www.youtube.com/watch?v=tDw7OqVBT-w

Liberace (2013)

http://www.youtube.com/watch?v=fp3wAyRf15c

The Doors – When You’re Strange (2009)

http://www.youtube.com/watch?v=XR-qzSYsJ9k

Revival (2013)

http://www.youtube.com/watch?v=QCf7M1COJFs

 

         O hudobný program sa tento rok na festivale Barbakan postará anglická vokálna skupina The Boxettes, americké džezové zoskupenie Nat Osborn Band a slovenskí interpreti Plastic Swans, Emonoizboyz a AMO. Ďalšie mená zverejnia organizátori v najbližších dňoch a týždňoch.

            Dejiskom medzinárodného podujatia budú tento rok okrem spomenutej Záhrady, kinosály Pamätníka SNP a Cinemaxu Europa aj Klub 77 a Stredoslovenská galéria. Permanentky na koncertnú a hudobnú časť sa dajú kúpiť exkluzívne na webstránke www.predpredaj.sk za 10 eur. Možnosť zakúpiť si permanentku ale nebude trvať dlho, záujemcovia môžu túto špeciálnu akciu využiť len do 15. septembra. Po tomto termíne sa budú lístky predávať už len na mieste.

 

www.facebook.com/festivalBarbakan

www.barbakanfest.sk

 

 

Zdroj: TS

Foto: TS