Alborosie priniesol roots reggae, ska a úsmev

Alborosie 61

V bratislavskom Ateliéri Babylon bol stredajší večer venovaný reggae. Alborosie prišiel so slovenským publikom osláviť 25 rokov na hudobnej scéne.

Okolo ôsmej sa začali zbierať prví ľudia, niektorí prišli kvôli Alborosiemu až z Prahy. Prichádzajúcich divákov reggae rytmami rozohrievali Ghetto youths Sound. Presne o 21:15 podľa plánu vybieha na pódium Pokyman spolu s Lukie Fwd na melodike (fúkacia klávesová harmonika) a DJom Simple Sample. Zapájajú publikum do pesničiek ako Judge Not!, Boom, Pokymuffin, General, Nechaj môj weed a predstavujú nové skladby z chystaného sólového albumu. Novinka Slovo je na vážnejšiu tému a pôjde von najbližšie.

DJ Simple Sample ešte desať minút premosťuje dva koncerty a pripravuje pôdu pre človeka, na ktorého už čaká naplnený Babylon. Ako prví sa objavia hudobníci z kingstonského Schengen Clanu a hrajú inštrumentálku. Pridávajú sa k nim skvelí vokalisti a potom už nedočkavé publikum privíta Puppu Alba. Na pódium prišiel dôstojný, ale milý a civilný, ako ho poznáme. Ukrytý za slnečnými okuliarmi, v rifliach a čiernom tričku s nápisom Motown, jemným úsmevom a neodmyslilteľnými dredmi až po zem odpálil skladbu Poser.

Pocta roots reggae Living Dread nechá znieť v krásnej harmónii hlasy všetkých troch spevákov. Puppa Albo počas koncertu dáva vokalistom priestor na sólové vystúpenia. Sila a energia roots reggae sa prejaví v skladbe
Can’t Cool, hravosť a rytmickosť Patois v Rock The Dancehall, nespravodlivosť vyjadrí v skladbe Police. “Ďakujem vám veľmi pekne, bratia a sestry! Chcem hovoriť vaším jazykom, ale neviem,” prihovára sa Alborosie svojmu publiku a po slovensky na našu radosť opakuje slovo “dobre”. Teší sa, usmieva a komunikuje s divákmi. Jeden z najkrajších momentov, kedy ukázal svoju srdečnosť, bol, keď fanynke podpísal obraz s jeho portrétom.

Všetci ľudia spievajú koncertnú verziu známej skladby Herbalist, obohatenú o veselú rytmickú vsuvku. Tá predznamenáva zábavu, ktorá nasleduje. Pódium ovládnu vokalisti a spolu so skákajúcim publikom odpália ska set. Spieva sa Simmer Down a Jamaican Ska, pri ktorom malej vokálnej súťaži žien a mužov s prehľadom dominovali chlapi. 🙂

K záveru koncertu boli zaradené skladby The Unforgiven (Metallica cover), Contradiction a Unbreakable. Do skladieb Alborosie zakomponoval Bratislavu, oslovuje nás a ďakuje. Na to sa kapela stiahne z pódia.

Diváci ich zavolajú naspäť a Puppa Albo v rozšafnej atmosfére vzdá hold svojim koreňom a zaspieva si úryvok z árie Figaro. Vyskúša aj náš spev a celý Ateliér Babylon krásne zaspieva ako jeden hlas. Alborosie si berie gitaru a rozospievanému publiku ponúka pecku Kingston Town. “Dobre, dobre,” teší sa Albo, niekoľkokrát ďakuje publiku a koncert zakončuje skladbou Fly 420.

Pozrite si fotografie z koncertu:

 

Text: Martina Jarolínová
Foto: Veronika Selepková