Skvelý štartovací deň jubilejného ročníka Pohody začal úplne ideálne.

Skvelý štartovací deň jubilejného ročníka Pohody začal úplne ideálne. BOMBING 1

Počasie vyšlo príjemne, no v noci bolo chladnejšie. Väčšina návštevníkov sa rozhodla prísť už vo štvrtok a tak publikum bolo všade naplnené, i keď to znamenalo dlhé rady na parkovisku aj pred turniketmi. Prvý deň sa niesol v znamení osláv 20. výročia.

Odštartoval ho vždy elegantný a šarmantný Milan Lasica a návštevníci si užívali hudbu Bratislava Hot Serenaders. Prvých 999 lístkov na rok 2017 sa vypredalo takmer okamžite. Diváci mali možnosť si užiť všetko, čo ponúka areál festivalu. Novinkou je okrem generálneho sponzora – banskobystrického pivovaru Urpiner aj jednoduchý názov Pohoda 2016. Prvýkrát sa tak festival premenoval od roku 1999. Na tradičnom mieste vyrástli prekrásne slnečnice a oproti nim vľavo od hlavného pódia tribúna. Vyzerá ako pre V.I.P., ale je prístupná každému. Odporcov „minaretu“ musíme sklamať, žiadna „islamizácia“ sa tu nekoná.

IMG_0144Veľká tancovačka sa strhla na koncerte amerických Gogol Bordello. Kapela má členov rôzneho pôvodu, frontman Eugene je ukrajinský imigrant. S rodinou sa vysťahovali po černobyľskej tragédii. Natrieskané publikum tancovalo, gypsy punk nás baví a diváci spievali známe skladby spolu s kapelou. Za teplých lúčov zapadajúceho slnka vystúpenie v ničom nepripomínalo to spred 10 rokov, kedy na letisku bola asi najväčšia zima. Myslím si, že Gogol Bordello svedčí viac menšie pódium a bližší kontakt s divákmi, pretože používajú pri vystúpení prvky kabaretu, ale zábava to bola riadna aj takto v dave. Členovia kapely si určite ten pohľad na tancujúce, tlieskajúce a spievajúce publikum užili.

Neohlásene organizátori pustili na veľkoplošnú obrazovku futbalový zápas Francúzska s Nemeckom, čomu sa tešil veľký počet fanúšikov. Neunikol im tak dôležitý zápas. Hneď vedľa cvičil baletný súbor Nederlands Dans Theatre 2 na Orange stagei. Našli si svoje prizerajúce sa publikum, ktoré ich odmenilo veľkými ováciami. Už sa tešíme na ich dnešné strhujúce vystúpenie.

Headlinerom štvrtkového večera bola skvelá speváčka PJ Harvey. Na letisko prišla s 9-členným big bandom úžasných hudobníkov. Striedala pomalé soulové odrhovačky  s rockovými vypaľovačkami. Jednu chvíľu sa zmenila na dievčatko, potom na divokú rockerku. Oblečená v čiernych ultra mini šatách a dlhom čiernom kabáte s čelenkou s krídlami z peria striedala jemný hlas za rezavý. Hudobníci jej mužskými vokálmi dodávali silu zboru. Hodinu a pol zabávali divákov, set zakončila sériou skladieb s náboženskou tematikou. Ako jedna z mála vystupujúcich na Pohode sa PJ pre obrovské ovácie vrátila na prídavok.

IMG_0298Najväčším prekvapením večera bol program nazvaný „Pohoda 20 MK Selection“. Pod tajomným názvom sa skrýval DJ set Miška Kaščáka jeho obľúbených skladieb od interpretov, ktorí na Pohode hrali počas 20-ročnej histórie. Mišo vystupoval na minimalistickom pódiu s logom bábätiek na pozadí a kvetinou na stole. Sľuboval „pyrotechnickú“ show, čo bolo veľmi zábavné, keď púšťal konfety, prskavkynafukovacie lopty s motívom zemegule. Diváci si užívali skladby ako od originálnych interpretov, spievali, tancovali, skákali. Pri každej skladbe Mišo napísal na plagát názov kapely a rok, kedy tu vystupovali. Čas od času vybehli ľudia z pohodového tímu na pódium, tancovali spoločné choreografie, oslavovali, gratulovali a pripíjali si nealkoholickým šampanským (na festivale majú organizátori striktný zákaz alkoholu). Vedeli sme, že Miško je showman, ale že je aj DJ a neskutočný zabávač, sme zistili dnes v noci. Nadšené publikum na konci skandovalo „Mišo na hrad“ a „Ďakujeme!“ a nechcelo ho pustiť z pódia.

Oslavy 20. jubilea začali perfektne a spomína sa aj na Ďura Kušnierika, ktorý k Pohode neodmysliteľne patrí.

Text: Martina Jarolínová 
Foto: Tomáš Ormandy