Skvelé hudobné vystúpenia, radosť a dojatie aj to nás čaká na odovzdávaní cien RHA 2015

Skvelé hudobné vystúpenia, radosť a dojatie aj to nás čaká na odovzdávaní cien RHA 2015 BOMBING 9

Udeľovanie cien Radio_Head Awards sa nezadržateľne blíži. Už budúcu nedeľu sa v bratislavskej Starej tržnici uskutoční slávnostný udeľovanie cien. Sprievodný program bude aj tento rok obsahovať skvelé hudobné vložky.

_MG_6925Počas slávnostného večera sa ako prvý na pódiu predstavia minuloročný absolútny víťazi kapela Fallgrapp. Zahrajú aj tri krát nominovaná Prešovská kapela Chiki liki tu-a, legendárni Bez ladu a skladu so skupinou Para (mimochodom minulý rok spolu odohrali spoločné turné). Špeciálne vystúpenie majú naplánované kapely Puding pani Elvisovej a Saténové ruky. Z nováčikov na scéne sa predstaví mladý producent Bulp.

V žánrovej katégórii Hip-hop / Rap / R’n’B nastala malá zmena. Na vlastnú žiadosť interpreta bola vyradená nahrávka DMS – MMXV. V nominácii tak zostávajú štyri nahrávky:

  • Otecko – OTIS [Spirit Music]
  • Prezident Lourajder – Úrad [ajlavmjuzik]
  • Strapo – Versus [White Trash]
  • Tono S. – Fičúringy [GRAMO ROKKAZ]

Piatok a sobota (11. – 12. marca)  pred slávnostným udeľovaním bude patriť aj tento rok hudobnému festivalu RHA, ktorý sa uskutoční v priestoroch Slovenského rozhlasu.

V piatok sa v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční koncert spojený s krstom nového albumu kapely Fúzy Múzy. Ich prvý singel s nového albumu ste mohli počuť v premiére v programe D2_FM v sobotu 13. februára.

V sobotu (21:00) v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu predvedie svoje umenie hudobník a skladateľ Jevgenij Iršai pod názvom Šesť bratislavských koncertov venovaný štyrom nástrojom, trom vynikajúcim slovenským interpretom – huslistovi Milanovi Paľovi, violončelistovi Jozefovi Luptákovi a akordeonistovi Petrovi Katinovi – spolu s Bratislava Convergence Players pod taktovkou dirigenta Mariána Lejavu. Klavírneho partu sa zhostí opäť samotný autor.

O 19:30 taktiež v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu zaznie svetová premiéra komornej opery Haydn večeria s Mozartom. Skladateľ a hudobník Slavomír Solovic a dramatik, básnik, režisér, scenárista a herec Viliam Klimáček sa autorsky stretli pri viacerých, dnes už kultových či legendárnych projektoch, ktoré výrazne rozšírili našu predstavu o tom, čo všetko je hudobné divadlo. O impulze k napísaniu libreta tejto opery hovorí jeho autor, Viliam Klimáček: “Libreto vychádza zo skutočného stretnutia skladateľov v Haydnovom byte vo Viedni 15. decembra 1790, v predvečer Haydnovho odchodu do Londýna, kde dosiahol fenomenálny úspech. Mozart do roka po jeho odchode zomiera…” Haydn bol umelec s rentou, ale Mozart sa prebíjal ťažko. To je ďalší motív libreta – potrebuje umelec v každej dobe mocného ochrancu? Čo je skutočná cena za to, že niekto má na svoju tvorbu sponzora? Tretím motívom libreta je oslava jedla a života, blízka obom skladateľom. Toto je komická rovina opery, v ktorej by mali byť hore uvedené témy prítomné ako nenápadné hviezdy na oblohe, pod ktorou večeriame. O vizuálne stvárnenie opery sa postará režisérka Maja Hriešik, autorka výpravy Zuzu Hudek a Šimon Horna, videoart. Obsadenie je hviezdne: Gustáv Beláček – Haydn, Matúš Šimko – Mozart, Eva Šušková – Slúžka a Andera Vizvári – Artemis.

V Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu si zahrá aj víťaz súťaže Jazz START UP 2015, Valér Miko Trio. Kapela pôsobí na domácej scéne od roku 2014 v zložení Valér Miko – klavír, Tamás Belicz – basová gitara, Dávid Juraj Raši – bicie a občasne účinkuje aj s hosťujúcimi gitaristami Ľubošom Brtáňom a Pavlom BerezomTrio prináša vlastné kompozície klaviristu a skladateľa Valéra Mika, hudbu, ktorá sa nesie v romanticko-expresívnom duchu a štýlovo sa pohybuje na rozhraní jazzu a klasiky. Tento koncert môžete vidieť v sobotu 12.marca o 18:15.

IMG_2077Sobotný večer (20:00) v Komornom štúdiu Slovenského rozhlasu bude patriť nominantovi na Album roka ale aj na žánrovú cenu v kategórii Hip-Hop / Rap / R’n’B, raperovi menom TONO S. Minulý rok vydal pod hlavičkou Gramo Rokkaz album Fičúringy.

Po slávnostnom udeľovaní hudobných cien Radio_Head Awards 2015 sa v bratislavskom Nuspirit clube uskutoční oficiálna AfterParty na ktorej sa určite zúčastnia aj niektorý nominovaný hudobníci. O zábavu sa postarajú DJs Bobsan & Yanchi | Basement DJs Milos & Stame. Vstup zo vstupenkou z RHA je zadarmo inak to bude 2 €.

Eventy:

Vstupenky na Radio_Head Awards 2015 sú k dispozícii v sieti TicketPortal v hodnote 8€.