Robert Pospiš a Martin Sillay vydávajú nový album Doba, pracovali na ňom tri roky

Robert Pospiš a Martin Sillay vydávajú nový album Doba, pracovali na ňom tri roky BOMBING 2

Robert Pospiš - Martin Sillay - By Zuzana Kmeťová - 2 - small

Muzikantská dvojica Robert Pospiš a Martin Sillay prichádza tri roky po debute Príchody Odchodov (2010) s novým albumom Doba. Nahrávka obsahujúca celkovo 13 skladieb vychádza vo vydavateľstve Real Music House ako papierový digipack a tiež ako digitálny release vo formátoch flac a mp3. O obal CD sa postarala absolventka VŠVU Zuzana Kmeťová. Album, ktorý otvára singel Alebo O, hudobníci uvedú do života v novembri. Na jeseň ho predstavia na slovenskom turné.

O albume, ktorý má dĺžku až 66 minút, dvojica tvrdí, že do neho dala všetko, čo za ostatné tri roky zažila. “Začalo sa to ešte v decembri 2010. Vtedy som mal v prehrávači prvú verziu skladby Alebo O. Tri minúty a štyridsať sekúnd. Bola to nahrávka zo skúšobne. Zašumená a nevyhraná. Dve slohy, dva refrény a koniec. Nič. Začiatok niečoho, o čom sme sa s Martinom bavili celé roky. Generačná doska. O nás, o dobe, v ktorej žijeme. O ľuďoch, o neúspechoch, o radosti z ľudí, ktorí vnímajú umenie rovnako ako my. Poctivci. Takí, ktorí neklamú ani nehľadajú ľahšie cesty. Pre nich sme chceli nahrať našu novú dosku,” približuje príbeh albumu spevák, básnik a multiinštrumentalista Robert Pospiš.

Doba rozhodne nie je albumom, ktorý si pustíte, ak chcete mať lepšiu náladu. O nič také sa ale hudobníci ani nesnažili. Ako však sami tvrdia, skladby “nie sú smutné, iba skutočné.” Doba nie je ani nahrávka plná hitov, ale skôr koncepčným albumom, kde každá skladba svoje pevné miesto a zmysel. “Ak si Dobu vypočujete viac ako raz, pochopíte ho. Vieme, že to nie je hitový album, ani ten aké sa púšťajú na večierkoch. Jeden kamarát mi raz povedal, že s Martinom polarizujeme kolektív. Niektorí majú našu hudbu radi, iných irituje. A to je asi dobre,” tvrdí Pospiš.

Druhý štúdiový album nahrali Pospiš a Sillay bez hostí. Sami si riešili aj celé nahrávanie, produkciu a mix, a aj preto ho považujú za ich najosobnejšiu nahrávku. Mastering albumu zverili hudobníci londýnskemu mastrovaciemu štúdiu Red Masterig London. “Vieme, že Doba sa nebude páčiť každému, ale o to nám ani nešlo. Viem, že v našej krajine sú ľudia, ktorí ju pochopia. Dosky sa u nás nepredávajú, koncerty nebývajú vypredané a ľudia unavení z obrovského množstva hudby. Napriek tomu kapely nahrávajú nové albumy, skúšajú a veria. Veria, že sa nájde niekto, kto pochopí ich víziu a názor,” dodáva Robert Pospiš, ktorý sa s Martinom Sillayom už roky venuje aj hudobnej produkcii. V ich vydavateľstve Real Music House v ostatných rokoch vyšli albumy od Nikolaja Nikitina, Erika Rothensteina či Pressburger Klezmer Band.Záleží nám na tom, aby Dobu počuli ľudia, ktorí v našej hudbe nájdu aj svoje príbehy. Verím tomu, že sa to podarí,” uzatvára hudobník, ktorý verí, že sa album dostane k poslucháčom s potrebou po hudobnej výpovedi.

CD Doba objednávajte na:

http://www.realmusichouse.sk/cd11.html

Album vo formáte mp3 alebo flac si môže zakúpiť na:

http://realmusichouse.bandcamp.com/

Teaser k album nájdete na:

http://www.youtube.com/watch?v=00TFSgmhLJU

Singel Alebo O si môžete vypočuť na:

https://www.youtube.com/watch?v=Ad9op3yx67I

Viac info:

www.robertpospismartinsillay.com

www.facebook.com/RobertPospisMartinSillay

www.realmusichouse.sk

Zdroj:  TS