Matej Koreň prichádza s novým singlom a lyrics videom – Kocka pána Rubika

Matej Koreň prichádza s novým singlom a lyrics videom -  Kocka pána Rubika BOMBING 7

Pred pár mesiacmi si k tridsiatym narodeninám daroval singel a  videoklip s interesantným názvom Pod obraz boží. Desať rokov po účinkovaní v Superstar prišiel s novinkou, ako sa na ňu pozerá s odstupom času a akých reakcíí sa mu dostalo? „Hlavne som bol prekvapený, kto všetko mi napísal, ozval sa,“ – obzerá sa späť spevák, skladateľ, textár – Matej Koreň.  

Ľudia, ktorých som desať rokov nevidel a dostali sa nejakým spôsobom ku klipu, k skladbe, neváhali sa ozvať, pochváliť, prípadne konštruktívne pokritizovať… Asi jedno promile tvorili kritiky nekonštruktívne, negatívne, ale to si nevšímam. Desať rokov som nebol v éteri, na obraze, v médiách, len prebraté overené hity na uzavretých akciách.  Teraz som na začiatku. Dostal som plienky, cumeľ, učím sa chodiť, na dojčenie vraj už nemám nárok (smiech).“ 

Dnes prichádza, aby predstavil svoj druhý singel  Kocka pána Rubika,  opäť aj  s videoklipom. V čom sa líši, kam sa posunul?  „Kocka pána Rubika – autor hudby a textu som zase ja,“ – spúšťa nadšene Matej Koreň a pokračuje:  „Pieseň je o žene, o ženách. Rubikovu kocku som nikdy nezložil, tak aspoň pesničku – o nevypočítateľnej  žene, o ktorej si myslíš, že ju máš a ona ti stále uniká. Pieseň vznikla na diskotéke, počas tanca som sa naraz zasekol a hovorím – idem von, napadla mi melódia, musím si ju zaznačiť. Svojím spôsobom je to neuveriteľný príbeh, že niekde uprostred techno hudby počas tanca som premýšľal nad zložitosťou chápania ženy. Niekedy som sa tým celkom trápil, prečo je to tak, neskôr som sa zžil s tým, že pochopiť ženu je ako skladať Rubikovu kocku.  Keď už jednu stranu zložíš a máš pocit, že sa blížiš k cieľu, iná ti dá zabrať a si zase na začiatku. Ženy a muži síce majú veľa spoločného, ale z bodu A do bodu B sa dostávajú diametrálne odlišnými cestami. Človeka to niekedy štve, inokedy mu to otvorí nové obzory, takže je to dobre ako to je.“  Vznikol aj text počas inej diskotéky? „Nie,“  – konštatuje so smiechom Matej.  „Bol dávno hotový, no bez melódie a toto trvalo hádam dva roky. Je to o mojej prvej láske, s ktorou dnes máme naozaj pekný priateľský vzťah, vieme sa skvele porozoprávať a ona vie, že je to o nej.

Výrobu videoklipu si vzal  tentoraz do svojich šikovných rúk a vysvetľuje aj prečo. „K prvému songu Pod obraz boží som nahral videoklip –  tzv. veľký, teraz som vsadil na lyrics video s textom, pretože práve na text som chcel upriamiť pozornosť poslucháča,“  – objasňuje svoje konanie spevák. „Okrem toho sa chcem vyhnúť zaškatuľkovaniu, nechcem, aby ľudia vedeli, čo majú odo mňa očakávať, lebo to je nuda. V klipe je veľa symbolov, ktoré možno málokto pochopí, sú to dosť osobné veci, každý si ich môže prispôsobiť  tomu, čo zažil. Po dlhej dobe som opäť kreslil. Výtvarné ambície som mal oveľa skôr ako som sa začal venovať hudbe. Plánujem sa k maľovaniu vrátiť, lebo je veľmi očisťujúce, ale chce to čas, ktorým momentálne nedisponujem. Na pohľad jednoduchý klip sa točil vcelku dlho.  Je časozberný, čiže zo siedmich hodín natáčania vznikli necelé štyri minúty materiálu…

Okrem textu piesne v klipe celkom významnú úlohu zohráva aj červené víno,  koľko ho umelec spotreboval, kým dosiahol klip podobu, s ktorou prichádza k divákom? „Padla jedna fľaša a bolo veľmi dobré, – nenechá sa vyviesť z miery Matej Koreň.   „Celý ten klip je taký môj projekt, chcel som si to vyskúšať, prišiel som na mnoho vecí aj ohľadne vizuálnej stránky tvorby, mal som predstavu, ale v konečnom dôsledku to vyzeralo vždy inak, takže veľa premýšľania, veľa práce a mám z toho radosť. Je zbytočné premýšľať, či niečo vieme alebo nevieme, jednoducho sa na niektoré veci treba vrhnúť a prekopávať to, kým nie ste spokojní,“ – zakončuje predstavovanie nového diela Matej Koreň. A vie si predstaviť, že klipy by pokojne robil aj speváckym kolegom.

 

Zdroj: TS / Anna Olvecká 
Foto: Katarina Acél / Produkcia skladby: Shadowkey