Lestival otvorí fantáziu vo veľkom štýle

Lestival otvorí fantáziu vo veľkom štýle BOMBING 1

19. mája sa uskutoční na Slovensku prvý fantazijný festival. Navštívia ho bytosti z Dobšinského rozprávok, tancujúce víly i jednorožec. Lestival prinesie 3 pódiá, divadielka, remeslá, rodinné workshopy, lesnú kaviareň, bylinky i čarovné vizuálne inštalácie. To všetko na 17 hektároch, v historickom parku v Dolnej Krupej.  

Za Lestivalom stojí Nikola Novotová, ktorá vedie v Trnave detskú škôlku.S deťmi a rodinami pracujem už dlho a vždy som túžila vytvoriť podujatie, kde sa  svety detí a rodičov nachvíľu stretnú. Na Lestivale sa nemusíte nikam ponáhľať. Lestival je miesto, kde máte dosť času prebehnúť sa bosí po tráve, cestou pozdraviť Janka Hraška, zatancovať si s vílami, alebo sa rozkolísať v hojdacej sieti a započúvať do harfy. Pripravili sme naozaj krásny program, ktorý otvoríme fantáziu malým, väčším i najväčším.

Lestival sa začne pohľadom na oblohu

paper moon trio prvok
paper moon trio

Festival sa začne o 10:00h slávnostným zoskokom parašutistov. Každá rodina dostane pri vstupe navigačnú mapkupiknikovú deku. Už od rána budú bežať na Lestivale rôzne workshopy, ako viazanie venčekov, prírodných štetcov na maľovanie, spoznávanie ovocia cez päť zmyslov.  Pri sekvoji sa otvorí Dišput rôzne rodinné témy. Poobede si najmenší môžu zdriemnuť v mäkkých postieľkach medzi stromami.  Zóny pre deti budú rozdelené na ,,Lezúňov” ,, Bla bla” ,,Ja šám” a ,,Pubi”. Organizátori sa chystajú očistiť aj časť lesíka, kde sa budú môcť deti bezpečne prejsť bosé po tráve.

 

Deti majú Rybník pódium a vstup zadarmo

Deťom bude patriť  počas celého dňa Rybník pódium, kde začneme o 11,00 h rozprávkou o chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády, predstaví sa tu ďalej Braňo Jobus so svojimi láskavými rozprávkami, Pánko, detskí tanečníci, pesničkové klauniády s Mariánom Labudom ml., aj  veselá dvojica Ceruzka a Farbička, “ približuje program Nikola Novotová.  

Rybník pódium bude strážiť až do večera nepremokavý vodník s dušičkami a v strede neďalekého jazera vyrastie Muchotrávkový ostrovček, kde bude hrať na harfe tajomná víla. Víly sa budú na podujatí objavovať počas celého dňa.  „Víly sú slovanskej mytológii najbližšie, tak sa veľmi tešíme, že nám tanečnice z Human Space of Art stvárnia víly štyroch živlov a niekoľkokrát denne roztancujú lesný parket.”  Deti do 15 rokov majú tento rok vstup na Lestival úplne zadarmo.

Na najväčšom Les pódiu zahrajú hudobné zoskupenia Paper Moon Trio, Vrbovskí víťazi, Hudba z Marsu a kapela Fragile. Od sekvoje sa budú ozývať tajomné lesné rytmy a Grotta pódium privíta domáce folklórne súboryDolnej KrupejHornej Krupej.

Dobšinského rozprávky ako hlavný motív

Lestival
Lestival

Pôvodné slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského sa budú niesť celým podujatím. Rodiny si budú môcť zahrať v tieni stromov novú spoločenskú hru Rozprávkari, postavenú práve na Dobšinského príbehoch. Na Lestival sa chystá aj  desať originálnych Dobšinského charakterov. Príde Janko Hraško, Laktibrada, drak trojica Dlhý, ŠirokýBystrozraký i tajomný Kovovlad. Stvárnia ich herci zo združenia Kaukliar.Určite fantazijné postavy neprehliadnete, budú sa pohybovať na chodúľoch alebo na bicyklovom jednorožcovi Marget“, dopĺňa s úsmevom Novotová. Deti môžu Dobšinského rozprávky spoznávať aj cez rôzne interaktívne zákutia na motívy rozprávok Tri holúbky, 12 mesiačikov,  Soľ nad zlato, Trojruža, Drevená krava či Tri stromy.

Podujatie ozvláštnia čarovné stromy a pestré chute

Rodiny nájdu na Lestivale aj veselú balónovú zoo, bylinkový svet a stromy, ktoré nenájdete v žiadnej botanickej príručke ako zimný strom, dúhový a sovičkový strom, strom lásky, nočný, motýlí a štebotavý strom. Na fantazijných dekoráciách pracujú organizátori od januára.

Lestival prinesie súčasné i tradičné menu. „Pripravujeme prierez zdravej vegetariánskej kuchyne až po typické slovenské jedlá. Deti určite potešia palacinky a domáce starokrupanské halušky, kávičkárov prichýli lesná kaviareň na dedinskom sene,“ predstavuje Lestivalové menu Novotová. Keďže podujatie je i pre najmenšie deti, rodičia na podujatí nájdu stánok s čerstvou zeleninovou polievkou, kuracím supreme a domácimi detskými výživami.

Plagat_program LEstival
Plagat_program LEstival

Lestival skončí potichu s prskavkami v ruke

Podujatie  bude trvať do 22,00h a zakončí sa tajomných nočným pochodom s prskavkami. „Svetlá aj hudbu v parku plánujeme v poslednej pol hodine vypnúť, aby sme nechali fantázii priestor prejaviť sa, aby si mohli návštevníci vychutnať zvuky a vône nočného lesa.  Vysvietená bude len jedna cestička k hudobnému kaštieľu, keďže v deň Lestivalu prebieha aj Noc múzeí“, dodáva Nikola Novotová.Na všetkých sa veľmi tešíme a sľubujeme, že na Lestivale uvidíte čo ste ešte nevideli“, lúči sa hlavným sloganom Lestivalu  hlavná organizátorka.

Zdroj: TS / Jana Pekárková