Laibach napochodujú do MMC s dvomi novými nahrávkami

Laibach credit Roger op den Camp

Slovinská skupina Laibach si stále drží vysoký štandard v štúdiovej tvorbe, ako aj na koncertných pódiách. V rámci turné Laibach – Love Is Still Alive Tour prídu 22. novembra 2023 do bratislavského Majestic Music Clubu (MMC). Zavítajú sem s celou pódiovou šou na klubový koncert, na ktorom zahrajú skladby z dvoch nových albumov a chýbať nebudú ani overené hymny industriálnej hudby.

Už je to nejaký čas, čo tu bola partia Laibach zo Slovinska. Odvtedy rozšírili svoju diskografiu, prešli takmer celý svet so svojimi epickými turné a navštívili aj Severnú Kóreu – ako jedna z prvých západných kapiel. Korene industriálnej legendy pochádzajú z baníckeho mesta

Trbovlje, do ktorého sa pomyselne vracajú vo svojich nahrávkach. Aký veľký vplyv na nich malo toto industriálne mesto, ukazujú na novinke Sketches Of The Red Districts z tohto roku. Že nežijú iba z minulosti potvrdili aj predchádzajúcou EP Love Is Still Alive. Obe majú pochmúrnu a chladnú industriálnu atmosféru a zároveň kus odľahčenia v tanečných techno prvkoch. Táto dvojznačnosť je príznačná pre celú ich kariéru.

S patričnou dávkou irónie odpovedajú na šoubiznis aj prostredníctvom svojich coververzií  pop hitov (Life Is Life). Upozornenie na autoritatívnu a totalitnú spoločnosť robia po celý čas oblečení vo vojenských uniformách, s vlastnou ideológiou a za pochodového rytmu ich hudby. Laibach vzbudili pozornosť na začiatku už svojím názvom, ktorý je prekladom nemeckej verzii hlavného mesta Slovinska, Lublany, ktorú v tom čase okupovali nemecké vojská. Napriek úmyselnej kontroverzii sa stali rešpektovaným hlasom avantgardného prúdu Neue Slowenische Kunst (NSK). Vedie ich charizmatický líder a spevák Milan Fras.

Laibach nezostali iba pri tvorení albumov, ale zamerali sa aj na konceptuálne predstavenia na spôsob The Residents či The Tiger Lillies. Okrem toho tvoria hudbu aj do filmov (Iron Sky, Iron Sky: The Coming Race). Napriek všetkým týmto aktivitám, Laibachu to najlepšie svedčí na koncertných pódiách, kde predvádzajú premyslenú šou so svetlami, projekciou a so silnou – búrlivou hudbou.

Do bratislavského MMC zavítajú 22. novembra. Koncert sa uskutoční v rámci MMC series, ktorého finančne podporil Fond na podporu umenia.

Laibach LoveIsStilAliveTour poster1200

Informácie:

Laibach – The Coming Race Tour (SI); 22.11.2023; Majestic Music Club, Bratislava

Vstupenky:

https://majestic.sk/event-detail/644199ebc6b4f108289d20b7/?lang=sk_SK

Videá:

Zdroj: TS Music Press Production

Tags: