Kto je Ylvis z ponuky Pohody 2017?

Kto je Ylvis z ponuky Pohody 2017? BOMBING 2

Festival Pohoda ohlásil na tento rok vystúpenie nórskeho dua Ylvis. Kto to je?

Ylvis tvoria dvaja bratia Vegard a Bård Ylvisåker. Detstvo strávili v Angole a Mozambiku, kde ich otec pracoval ako inžinier počas tamojších občianskych vojen. Talentovaní chalani sa učili hrať na husle a violu a absolvovali aj niekoľko klasických koncertov, ale čoskoro presedlali na moderné nástroje, komédiu alebo vzdušnú akrobaciu. Ylvis je predovšetkým komediálne duo a v Nórsku majú vlastnú talk show I kveld med Ylvis (Večer s Ylvisom). Pre túto show natočili pesničku aj s klipom The Fox (What Does The Fox Say?) – alebo Ako robí líška. Každé dieťa vie, ako robí pes či slon, ale aké zvuky vydáva líška – pýtajú sa Ylvis a v skladbe ponúkajú nepreberné množstvo možností. Video sa stalo virálnym a prvé dva týždne ich videlo 40 miliónov divákov. Dnes sa ich počet ráta na 665 miliónov len na oficiálnom videu. O líške vydali aj detskú knihu.

Ylvis

Špecifický humor

Jedinečnosťou videí od Ylvis je ich otitulkovanie a tak vám neujde nič zo zamýšľaného humoru. I keď hudobný podklad nie je nekvalitný, skupina sa nehrá na hudobných umelcov, ale ide im o paródiu, komédiu a humor – a to vo zvláštnej kombinácii sofistikovaného a prvoplánového humoru, často bizarného.

Ylvis

Hviezdy internetu

Skladby sú takmer výlučne vydávané len pre Youtube. Ak The Fox nepoznáte, zmeškali ste najrýchlejšie rastúce video na Youtube v roku 2013. Skladba zožala veľký úspech v severských a anglicky hovoriacich krajinách. Albumu a formátu CD sa dočkali fanúšikovia v roku 2014, kedy Universal vydal Ylvis: Volume I. Ďalší volume sa dodnes neobjavil. To ale vôbec internetovým fanúšikom neprekáža, keďže máme k dispozícii takmer tri desiatky klipov

Ylvis

Sex, Stonehenge aj viazanie uzlov

Tematicky sa bratia venujú naozaj širokej palete. Niekedy rozoberajú pomerne zaujímavú tému do hĺbky, ako je napr. pôvod Stonehengu a inokedy ide o úžasnú fantáziu v nepodstatnej téme – povedzme Yoghurt alebo Trucker’s Hitch. Veľmi vydarená je hymna všetkých intolerantných ľudí, Intolerant. Samozrejme, bavíme sa o intolerancii na potraviny s úsmevným heslom Som netolerantný! Úžasne nápaditý je love song dvoch vyznavačov dubstepu, hľadajúcich spriaznenú dušu v skladbe Someone Like Me. Neboja sa ísť aj do kontroverznej témy, keď parodujú klubový život a s vedeckými informáciami opisujú fungovanie reprodukčných orgánov (Work It). O živote v tieni starších slávnejších bratov si zaspieval Bjarte Ylvisåker v skladbe I Will Never Be A Star.

Ylvis

Nažhavte Youtube

Keďže sa k nám Ylvis chystajú, pripravte sa na tento sviatok komédie. Odporúčam napozerať si ich videá, pretože humor Ylvis je najmä v jazyku. No a ten je anglický. Tak aby vám nič neušlo na ich vystúpení na Pohode 2017. Pozrite si ich pozvánku, vraj prídu na somárovi:

Autor: Martina Jarolínová
Foto: ylvis.com, youtube.com