IVETA GRÓFOVÁ ZAČÍNA NAKRÚCAŤ NOVÝ FILM PIATA LOĎ

IVETA GRÓFOVÁ ZAČÍNA NAKRÚCAŤ NOVÝ FILM PIATA LOĎ BOMBING

Už tento týždeň začne režisérka Iveta Grófová nakrúcať svoj v poradí druhý dlhometrážny film s názvom Piata loď na motívy rovnomenného úspešného románu Moniky Kompaníkovej.

Film Piata loď je príbehom detského dobrodružstva, svet dospelých videný detským pohľadom, i s tým, čo dospelí nevidia. Je o deťoch, ktoré sa cítia viac v bezpečí na ulici ako doma, hľadajú záchranné člny medzi rozprávkou a drsnou realitou. Spracovanie príbehu bude plné živých a dynamických obrazov, nebudú v ňom chýbať úsmevné detské dialógy a situácie, ktoré sú prirodzene prítomné aj v drsnejšom prostredí,“ hovorí režisérka Iveta Grófová, ktorá má na svojom konte viacero dokumentárnych filmov a jej hraný debut Až do mesta Aš z roku 2012 získal viacero domácich aj zahraničných ocenení, bol aj slovenským nominantom na Oscara 2012 v kategórii cudzojazyčných filmov.

Román Piata loď získal v roku 2011 ocenenie Anasoft Litera pre najlepšiu slovenskú knihu, vyšiel v zahraničí vo viacerých prekladoch a samotná autorka konzultovala prípravu filmu s režisérkou. „Veríme, že tak, ako bola úspešná kniha Piata loď, zaznamená aj samotný film úspech v širokom diváckom okolí. Príbeh rozporu detského a dospelého pohľadu na realitu, vzťah mladej matky a dcéry, a taktiež bytostná potreba vytvoriť fungujúcu rodinu, sú témy, ktoré dokážu osloviť diváka na Slovensku i za jeho hranicami, načrtáva ambície filmu producentka Katarína Krnáčová zo spoločnosti Hulapa film.

Film vzniká na Slovensku, v koprodukcii s Českom a Maďarskom, a s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu SR, MEDIA Programme a Státního fondu kinematografie ČR. Pod scenár sa okrem samotnej režisérky podpísal Marek Leščák, za kamerou bude stáť Denisa Buranová. Očakávaná premiéra filmu je naplánovaná na druhú polovicu budúceho roku.

Zdroj: TS / Mário Gešvantner  / PR & Media /