Záver leta už tradične patrí festivalu na Zlatých pieskoch v Bratislave – Uprisingu. Tento rok oslávili 15 rokov existencie.
Úspešný a obľúbený festival si pre návštevníkov pripravil nadupaný line-up. Na pódiách sa striedala lahôdka za lahôdkou, nechýbali legendy, obľúbenci z minulých ročníkov či premiéroví nováčikovia a o čosi zas vzrástla aj ponuka žánrov.
V piatok 26. augusta sa otvorili brány pre plnú kapacitu návštevníkov prvýkrát od roku 2019. Všetci sme sa preto neuveriteľne tešili a nadšenie a dojatie bolo cítiť počas celého festivalu.
Okrem hudobnej produkcie sme si mohli užiť stále sa rozširujúci sprievodný program. Premietania, prednášky, cvičenie, workshopy, stand-upy, vizuálne umenie, tanec, kvíz, slackline, festivalové účesy aj make-up, detský kútik a v neposlednom rade aj kúpanie v jazere.
Program na hlavnom stagei otvárali Vrbovskí víťazi. Ostrieľaná festivalová kapela mala na tohtoročnom Uprisingu premiéru. Dočkali sme sa tradičných prednášok k ich originálnym hudobno-pracovným nástrojom a pán brat si dal pochod vo veľkom kolečku na popoludňajšom horúcom slnku spolu s divákmi.
Arena stage otvorila česká skupina All Mad Here. Ľudia ešte len postupne prichádzali na festival, tak ich tu bolo menej, ale príjemné hity svedčali nálade festivalového popoludnia.
Na rade bola najobľúbenejšia slovenská uprisingová kapela Medial Banana. Napriek teplu sa jej podarilo rozhýbať a rozospievať všetkých divákov, ktorí sa sem nahrnuli, aby si nenechali ujsť obrovskú pozitívnu energiu od Banánov. Oslávili sme narodeniny Uprisingu aj Pokyho, ktorý na záver svojej ročnej dcérke Zoe ukázal svet z pódia.
Na krásnej tropickej scéne Areny sa predstavil Alan Murin s kapelou a tanečníčkami. Ako povedal, mal tu všetkých svojich blízkych a tak to bolo preňho výnimočné vystúpenie.
Main stage ďalej patril roots reggae. V dvojkoncerte vystúpila 74-ročná jamajská legenda Max Romeo, ktorého vystriedala jeho najmladšia dcéra Xana Romeo. Autor hitov ako Chase the Devil, War Inna Babylon či One Step Forward prenechal pódium predstaviteľke moderného reggae, no s tým istým silným odkazom. Veľmi som si užila klasické veľké reggae hudobné telesá s počtom hudobníkov okolo desiatich, ktoré sme mali možnosť vychutnať si počas oboch dní u viacerých interpretov.
Pomerne plné publikum si po prvýkrát na Arena stagei užil aj jazzman Peter Lipa s bandom. Pochválil sa, že úplne prvý spot k Uprisingu narozprával on. Ľudia si spievali jeho klasické hity ako Maturantky a Balada o štyroch koňoch, zaradil viacero skladieb, ktoré napísal Milan Lasica. Medzi pesničkami zabával ľudí svojimi komentármi.
Jamajskú kapelu Morgan Heritage založili deti speváka Denroya Morgana. Na Slovensku boli už pred tromi rokmi, no v Bratislave sa predstavili premiérovo. Priniesli veselé, povznášajúce reggae v profesionálnej produkcii a s rockovým driveom. V publiku viala kenská vlajka, spevák pozdravil prítomných ľudí z rôznych krajín Afriky aj našich susedných štátov. Všetci si spievali spolu s hudobníkmi. “Je nepodstatné, akej sme farby, akého pôvodu, sme jedni ľudia, jedno ľudstvo.” Vyzvali publikum vytvoriť srdcia z rúk. Radostnú a optimistickú atmosféru dokreslila skladba Reggae Night a ja som po dlhom čase zacítila nádej, že všetko bude zase raz v poriadku.
V iných sférach sme ostali aj na Arene, kde sa predviedli Hang Massive. Snovo nasvietená scéna podfarbovala podmanivú jemnú hudbu dua hráčov na hang drum a hang pan.
Kopu energie naopak doniesli na Main stage headlineri De La Soul so svojou živou kapelou. Legendárne trio z New Yorku rozskákalo svojím hip-hopom v jazzovom šate naplnenú plochu pod hlavným pódiom. Sympatickí hudobníci boli za pozvanie vďační a potešil ich aj fanúšik v prvom rade s vinylom De La Soul.
Sobota 27. augusta pokračovala horúcim slnečným počasím, no ľudia vládali krepčiť na cigánsku kapelu Sendreiovci, ktorá otvárala hlavný stage. Zaradili aj notoricky známe pesničky Duj, duj, dešuduj či Bubamara, clivé o láske a Kde si včera bol si spievali všetci.
Objav roka 2019 na Rádiohlavách The Curly Simon vystúpil po prvýkrát na Uprisingu. Mladý talentovaný spevák má veľký potenciál a jeho pesničky sú chytľavé.
Hlavné pódium obsadila Tina a Moja reč s Delikom a Supom. Výborný koncert postavili na jemnejšom playliste, aby ľudia zvládli ostať na slnku. Klavír a saxofón dodávali jazzový feeling. Hity ako Si sám či Príbeh si spievali všetci a Tina si všimla, že aj keď spieva o rozchode, takmer všetci sa usmievajú. Neustále chválila publikum a festival a neváhala sa postaviť medzi divákov, aby si vychutnala skladbu chalanov.
G Ras je na Uprisingu doma. Poznáme ho najmä z uvádzania kapiel na Main stagei. So svojou kapelou The Planeteerz sa predstavil na Arene. V krásnom farebnom africkom oblečení hrali angažované reggae a upozorňovali na problémy planéty aj spoločnosti. “Všetci sme Afričania, lebo pochádzame z jedného kontinentu. Rasizmus a nenávisť sú hlúposť. Jedna láska, jedna rodina.” Keďže je na svete príliš veľa utrpenia a my sme tí šťastnejší, v skladbe Voice of the Voiceless vyzývajú, aby sme boli hlasom tých, ktorých nepočuť.
Pohodové roots reggae na poslednú chvíľu ako náhradu za zrušeného účinkujúceho priniesli The Abyssinians a mnohí sme sa z nich tešili. Pôvodné trio funguje od roku 1969. Traja speváci majú nádherne zladené hlasy a priniesli nám rastafari odkaz priamo z Jamajky.
Na Arene sa predstavila pesničkárka Tamara Kramar, ktorá má úspešné leto a skvelú angličtinu. Na stagei Budiš Jama levova mal zatiaľ napumpovanú show Pokyman s hosťami a zaplnil priľahlé okolie.
Kráľovnou večera bola úžasná Hempress Sativa s kapelou. Hlavné pódium ovládla v prekrásnych šatách a so svojím ostrým jazykom. Na Uprisingu odohrali posledný koncert svojho turné a šarmantná speváčka neustále prejavovala vďačnosť.
V ďalšom slote bol na výber skvelý český spevák a producent 7krát3 s fenomenálnym gitaristom Igorom Ochepovskym a DJom CHoCoLaTiCom a zo slovenskej produkcie Modré hory či Malalata.
Na Main stagei sa pripravovala najhlasnejšia showka talentovaného Benjamina Stanforda, Austrálčana známeho pod menom Dub FX. Na Zlaté piesky sa vrátil po roku, kedy vystúpil na zmenšenej verzii Uprisingček 2021. Krásne vizuály dopĺňali jeho hudbu, beatbox a spev, prizval si aj saxofonistu či svojho manažéra.
Posledným koncertom na Arena stagei boli losangelskí Deliquent Habits, ktorí sa na Uprising vrátili po desiatich rokoch. Chytľavý latino hip-hop rozpohyboval napratané publikum. Napriek prísnemu výzoru boli chlapi veľmi civilní a priateľskí, Ives Irie zbehol aj dolu k divákom a nakoniec rozdali pripravené početné panáčiky slivovice fanúšikom.
Na hlavnom pódiu sa chystala obrovská pecka. Miláčikovia slovenských fanúšikov, Bosniaci Dubioza kolektiv. Momci v žlto-čiernom ukradli show! Premyslený, do detailov pripravený až vypapkaný koncert sa začal neskutočne vtipným privítaním od Googlety Translateović, ale obrovskú radosť nám spravil Almir, ktorý sa takmer po celý čas prihováral fanúšikom po slovensky. Pripravený mal aj preslov v slovenčine k situácii v Bosne a Hercegovine, ktorým uviedol skladbu Euro Song.
Na scéne sa objavovali tabuľky s inštrukciami pre divákov a prišiel aj hosť Robby Megabyte, aby sa pokúsil Almirovi a Adisovi zobrať prácu v skladbe Take My Job Away. Adis s Almirom si počas novej skladby Može li? dali za všeobecného nadšenia crowd-surfing a cez Balkan Funk vyzvali ľudí na obľúbený hromadný výskok. Pred skladbou Don’t Worry, Be Happy nechali rozsvietiť svetielka v publiku. Pred songom Himna generacije prišlo na rad analógové karaoke.
Dubioza je známa svojou obrovskou energiou, ktorú pumpuje do publika, ale teraz som mala pocit, že cez pandémiu jej nazhromaždili dvojnásobok a naložili nám neuveriteľný náklad – od začiatku do konca. Ponabíjali nám baterky svojou srdečnosťou, kreativitou a talentom. Priniesli takú smršť, že do poslednej minúty show si búrka nedovolila zasiahnuť.
Potom však vytrvalý dážď a blesky predčasne ukončili festival a pripravené vystúpenia museli byť zrušené. Celý víkend to vyzeralo, že počasie vydrží horúce ako na Jamajke.
Každopádne 15. Uprising dopadol výborne a bol vynikajúcou oslavou toho, čo si dvaja chalani z Bratislavy Sveťo a Rasťo vysnívali. Vybudovali jeden z najlepších festivalov na Slovensku, obľúbený v okolitých krajinách a so skvelou povesťou medzi interpretmi. Počas 15 ročníkov nám priniesli obrovské množstvo rešpektovaných legiend nielen z Jamajky a objavili pre slovenských fanúšikov kapely, ktoré sme si zamilovali. Koniec leta si bez Uprisingu už neviem a nechcem predstaviť. Veľká vďaka a rešpekt!
Autor a foto: Martina Jarolínová