Festival Pohoda vždy reagoval na dôležité spoločenské témy. Prirodzená je tak účasť viacerých ukrajinských umelcov na Pohode 2022. Niektorí z nich už na Slovensku aj na Pohode vystupovali a za každým je silný príbeh. Slovenskému publiku predstavia ukrajinskú kultúru – tradičnú, modernú aj ich mix. Všetci by sme im radi popriali, aby sa ich krajina čoskoro vrátila do mieru, slobody a nezávislosti!
DakhaBrakha je na Slovensku obľúbená kapela, vystupovali tu už niekoľkokrát. Na Pohode naposledy pred 12 rokmi, no nedávno boli streamovaní aj na Slovensku v medzinárodnom koncerte Save Ukraine. Skupina tvorí world music, svoju hudbu nazývajú ethno-chaos a spájajú okrem tradičnej ukrajinskej hudby aj prvky africké, arabské, bulharské či maďarské. Jednoducho skvelý energický mix, ktorý treba na Pohode 2022 zažiť.
Go_A tento víkend vystúpili na Glastonbury pred publikom s ukrajinskými vlajkami. “Láska zachráni svet,” prihovorili sa návštevníkom. Skupina bola tiež súčasťou TV maratónu Save Ukraine. Ich názov odkazuje na návrat ku koreňom a miešajú ukrajinské ľudovky s elektronikou. Speváčka Kateryna využíva archaický hlasový prejav. Minulý rok skončili druhí v diváckom hlasovaní na Eurovízii a ich song Šum bol ako prvý spievaný v ukrajinčine.
Alyona Alyona, úspešná ukrajinská rapperka, sa po roku 2019 znova vracia na Pohodu 2022. Pôvodne učiteľka v materskej škole cez vojnu pracuje ako dobrovoľníčka v rodnom meste blízko pri Kyjeve. Zbiera jednu hudobnú cenu za druhou a odborníci aj diváci sú ňou očarení. Forbes ju zaradil do zoznamu 30 najúspešnejších európskych umelcov pod 30. Určite znova dostane aj slovenské publikum.
Stasik je hiphopový projekt vojnovej veteránky z Donbasu, aktivistky a herečky Anastázie Ševčenko, ktorá pôsobila aj v divadle Dakh (ako členovia DakhaBrakha). Jej hudba aj klipy nesú silnú, jasnú výpoveď o spoločenských aj osobných témach, rozpráva o bolesti, boji nielen na fronte, ale aj vo vnútri seba. Venuje sa aj téme Černobyľa v skladbe Не Відводь Очей (Neodvracajte zrak), mrazivý klip natočila k piesni Ніж (Nôž) a zimomriavková je aj Колискова для ворога (Uspávanka pre nepriateľa), vydaná ešte v 2019, no bohužiaľ ešte aktuálnejšia teraz. Anastázia opäť bojuje v prvej línii a organizuje zbierky na nepriestrelné vesty.
Miklei je techno, acid a trance DJka z Ukrajiny, žijúca niekoľko rokov v Košiciach. Vystupovala napríklad na Pohoda on the Ground (v električke) alebo na Koncerte pre Ukrajinu tesne po začiatku vojny.
Príbeh orchestra Luhansk Philharmonic reprezentuje skúsenosť všetkých Ukrajincov. Dvakrát pre ruskú agresiu takmer zanikli, ale vždy dokázali svoju činnosť obnoviť. Keď bol Luhansk ako súčasť okupovaného Donbasu ohrozený, presťahovali sa do Severodonecka. Počas tejto fázy vojny sa znova presídlili na západ do Ľvova. Al Jazeera o nich natočila dokument Hudba vzdoru. Na Pohode budú otvárať sobotňajší program.
Kultúra nášho východného suseda nedostáva priestor na Pohode prvýkrát, no tento rok bude mať zjavne inú príchuť. Verím, že každé vystúpenie bude výnimočne silné a umelci pocítia našu podporu a vďačnosť. Sláva Ukrajine – Слава Україні!
Text: Martina Jarolínová Foto: Pohoda festival, PA media