BOMBING

Trnavské mýto sa premenilo na neskutočný kultúrny zážitok. Čo sa dialo tentokrát?

Prvá tohtoročná akcia SPOTS odštartovala naozaj vo veľkom štýle. Na aké netradičné miesto boli tentokrát návštevníci pozvaní? Ak ste si mysleli, že už niet čím šokovať, pravdepodobne ste zostali prekvapení. Nenápadná pozvánka prilákala nielen nadšencov punkovej subkultúry do mestských toaliet v podchode Trnavského mýta, kde si mohli vychutnať výtvarné umenie tohto štýlu.

Verejné toalety v podchode Trnavského mýta boli uvedené do používania v roku 1974, kedy sa zároveň začal formovať aj hudobný štýl punk rock. Práve preto si organizátori vzali na mušku toto zapratané miesto, ktoré je inak pre verejnosť dávno zatvorené. Okrem toho, podchod a s ním aj mestské toalety prejdú čoskoro rozsiahlou rekonštrukciou pod taktovkou spoločnosti Immocap Group, a. s., preto by bol hriech nevychutnať si atmosféru eventu SPOTS z tohto zvláštneho miesta na vlastnej koži. Organizátori akcie zamakali a priestor zmenili na priam démonickú galériu, v ktorej si každý punkový rebel prišiel na svoje. Po prekročení prahu ste sa zrazu ocitli v čiernej temnote. Dávku tajomna v sebe niesla aj nahá, načierno natretá žena v tmavej miestnosti. Chýbať nemohli ani skúmavky naplnené namrazeným Jägermeistrom.   

Dvanásta akcia SPOTS bola venovaná akademickému maliarovi Jánovi Hrčkovi, ktorý vo svojich dielach odráža existenciu punkovej subkultúry. Práve on, ako puzzle, zapadol do plánovaného konceptu tejto akcie. Jeho umelecké diela uprostred pánskych pisoárov, portréty lemujúce steny toaliet, obrazy medzi vodovodnými potrubiami zasadené do čierno-čiernych stien… Rukopis hosťujúceho výtvarníka sa podpísal na každú voľnú plochu.
O tom, že Ján Hrčka je umelcom telom i dušou, svedčí aj jeho hudobná produkcia. Na tejto akcii predstavil okrem svojej osobitej maliarskej tvorby aj skupinu Ramones Bratislava, v ktorej je hlavným frontmanom. Kapela Ramones Bratislava stojí za formovaním punku na Slovensku a je projektom známych punkových umelcov z iných kapiel ako Zóna A či Slobodná Európa.  

Na akcii prebehla aj burza zaujímavých punkových platní pod taktovkou obchodíka Hudba na vinyloch. Novinkou bola telefónna búdka „fresh shit“, kde znela hudba od lokálnej kapely. Ak ste z nevysvetliteľných dôvodov neboli prítomní, pozrite si fotografie, ktoré vás aspoň na chvíľu prenesú na miesto činu – jedinečný, originálny a trochu desivý večer v znamení punku, podchytený nezameniteľnými tónmi Jägera. Ak ste zmeškali vernisáž venovanú klasickej punkovej subkultúre, nenechajte si ujsť ďalší SPOTS event a neprestávajte loviť nové originálne zážitky.

Exit mobile version