Site icon BOMBING

Silné odkazy, zábava, hudba sveta aj nováčikovia – Pohoda, ako má byť

pohodaintheair nekazen4

pohodaintheair nekazen4

Sobotný program otvorili Vrbovskí víťazi s Komorným orchestrom mesta Trenčín. Pôvodne malo ísť o jediné verejné vystúpenie, ale upršané počasie bolo proti. A tak skoro všetky vystúpenia prešli na mokrý variant. Víťazi sa predstavili v monterkach ušitých ako frak a nechýbal ani precceda multiorganizácie Kriak. Obe telesá mal pod palcom dirigent Slavo Solovic. Orchester vyšperkoval skladby Vrbovských víťazov a skvele doplnil ich nástroje. O nich divákom porozprával pán brat medzi skladbami. Olejom sa zapaprem, Montážna pena či Víťazi sú v pluse dostali majstrovstvom orchestra folklórny či arabský nádych. Pre mnohých divákov sa stali headlinerom Pohody.

Motívom tohtoročnej online Pohody je prázdno. V prázdnej trenčianskej synagóge sa Frederika Halászová rozprávala s Evou Mosnákovou, ktorá ako dievča prežila holokaust. “Musím hovoriť pre budúcnosť celej krajiny,” neoblomne tvrdí aktívna dôchodkyňa. “Deti nevedia, že vojna je niečo strašné.” Diskutovalo sa o láske a nenávisti, vzdelaní, národoch a spolupráci. “Vzdelávajte sa a hovorte pravdu,” odkazuje mladým pani Mosnáková.

V diskusii Načo je nám kultúra sa rozprávali umelci Ilona Németh, Jana Močková, Olja Triaška Štefanovič, András Cséfalvay, Štefan Polakovič. Dvaja z nich, Németh a Cséfalvay, mali diela aj na tohtoročnom Visual stage. Hovorili o potrebe kultúry nielen na strane tvorcov, ale aj konzumentov a kam sa posunula kultúra v čase korony.

Z letiskovej veže odohral svoj set Stroon na xylofone, gitare a loope a predstavil projekt Preludes & Embers.

Nasledovali dve dôležité debaty. Zuzana Kovačič Hanzelová sa rozprávala s biochemikom Pavlom Čekanom o novinkách v oblasti výskumu COVID-19. Jeho firma vyvíja testy na koronu. “Zažívame renesanciu vedy,” teší sa Čekan. Nechajte sa nakaziť jeho optimizmom a vypočujte si, aká má byť úloha vedy, ako to funguje na Slovensku, ako sem vrátiť mladých vedcov. Príde sem mamutia chrípka? A sme na všetko pripravení?

V druhej diskusii Nie si v tom sám o duševnom zdraví Andrea Ungvölgyi spovedala psychológa Mareka Madra. Pracuje v internetovej poradni a na krízovej linke IPčko. Počas krízy sa im znásobila práca. Neviem, nevládzem, nedokážem – znejú časté obavy. Ľudia zažívajú pocity samoty, nevedia, za kým ísť. Sme zameraní na výkon, nevieme si oddýchnuť a duša môže bolieť. “Aj jeden rozhovor môže priniesť zázrak,” hovorí Madro. Ako zvládnuť krízu? Čo je dôležité? Kam sa obrátiť?

Koncert skupiny Drť v hangári bol venovaný východonemeckému študentovi Hartmutovi Tautzovi, ktorého v 1986 usmrtili pohraničiarske psy na hranici v Petržalke pri úteku za slobodou. Zimomriavkové pesničky vznikli z rozhovoru bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca v 2014 pre SME a sú venované obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu.

Najbližšie hodinové okno patrí fanúšikom rapu a hip-hopu. Vo vnútri Garáže sa predstavia rapperi v rámci LiteRAPtúry a ďalší slot si rozdelia Čavalenky a Gleb. Gleba sa nevedia dočkať početní fanúšikovia v komentároch a tak sa ocitá Čavalenky v nevďačnej role predskokana. V komentárovej sekcii vzniká zábavná párty a časť pozornosti rapperov na seba preberá fanúšik Adrian.

V letiskovej veži prebieha diskusia Štefana Hríba s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Rozprávali sa o vládnutí, sklamaní ľudí, hodnotách, o novej situácii, o kríze a neistote, ale aj nádeji, spolupráci a súcite. “Žijeme ťažkú dobu, nevieme, čo nás čaká. Nádej je nevyhnutná na prežitie,” uzatvára prezidentka.

Tanečnú párty priniesol z Česka uletený Ventolin. Retro feeling vytvoril svojim imidžom, krabičkami aj tancom. Na konci show sa udial skvelý moment prepojenia, kedy si ľudia v komentároch vypýtali zábery západu slnka a réžia ich vypočula.

Zo sedemtisícového coloradskeho mestečka La Junta nám poslala video Space Lady. Dáma s malými klávesmi a helmou s krídlami si získa rešpekt, keď zistíme, že vystúpenie je formou protestu Black Lives Matter. Na križovatke stoja už šesť týždňov s transparentmi. “Make America kind again,” hlása jeden z nich. V podaní svojráznej Space Lady si vypočujeme Stairway to Heaven, Ghost Riders in the Sky, Major Tom a rasistickým policajtom zaspievala Which Side Are You On? s upraveným textom. “Ďakujeme za umelcov, ktorí reagujú na aktuálne spoločenské dianie,” chvália diváci v komentároch.

V hangári sa už pripravujú Midi Lidi a nikto z vystupujúcich tak nerozdelil divákov ako oni. Svoj set poňali ako unplugged, a to doslova. Nástroje majú odpojené, a tak hudbu nepočuť. Ozýva sa tak len spev, rytmické ťukanie a slabý zvuk strún. Diváci majú pocit, že je to porucha a dovolávajú sa nápravy u zvukára. Potom pochopia, že ide o umelecký zámer, ale nadšení nie sú. Až sa napokon ozvú fanúšikovia: “To je humor, aký vedia len Midi Lidi. Oceňujem oddanosť ku konceptu. Tento koncert patrí rovno do siene slávy Pohody.” Zaznejú skladby Rád vařim, Na co nesmíš zapomenout, Ráno, Pokoj či Operace Kindigo.

Prekrásny koncert natočený v Tel Avive na dvore medzi domami nám poslala Liraz so štyrmi iránskymi a jedným irackým hudobníkom. Sama speváčka má zmiešané izraelsko-iránske korene. Sympatická speváčka so sýtym blízkovýchodným hlasom uvádza svoje skladby s tradičnými aj modernými vplyvmi a angažovanými textami. Spoznáme pesničky ako Sal Sal, Shirin Joon, Nozi Nozi a z pripravovaného jesenného albumu zaznie Zan Bezan. “Spievaj a tancuj, žena, máš dovolené byť šťastná,” uvedie svoju silnú skladbu Liraz. Tešiť sa na ňu môžeme na budúcoročnej Pohode.

Výborné vystúpenie predvedie v hangári Blikajúci Dychový Hudobný Systém. Začnú v úplnej tme len s niekoľkými svetielkami, aby potom priestor vyplnila záplava farebných svetiel. Tanečná dychová hudba je úžasne chytľavá. Skladby Smrteľná dávka, Tancuj, Nohy či Kurča zakončí vtipná predstavovačka.

Austrálčan Donny Benét patrí do rodiny Pohody. Na videu, ktoré natočil pre Pohoda in the Air, vidíme Donnyho a jeho brata Dana, hrajúceho na saxofóne. Zámerne zle vystrihnuté siluety sa pohybujú na pozadí, ktoré sa tematicky mení s každou skladbou. Nechýbajú významné pohľady a práca obočia. Hity Working Out, Konichiwa a Santorini strieda s novšími Second Dinner, Girl of My Dreams a Mr. Experience z tohtoročného albumu. Donny sľubuje, že o rok sa vidíme na Pohode.

Z romantickej saxíkovej 80-tkovej hudby urobíme 180-stupňovú otočku a vidíme tmavú budovu nasvietenú namodro a slovenskú formáciu Tittingur. Ťažko definovať žáner, sami sa nazývajú maximal technom. Páči sa mi výraz ťažkotonážny. Miestami hororové pocity, nemelodické pasáže, hodili by sa do videohier.

Najpreceňovanejšia kapela, ako sami seba The Wilderness volajú, štartuje svoj koncert o polnoci v Garáži. Trnavčania zahrali Nedlžím ti nič, Lacný pank, Rešpekt či Venované všetkým ľuďom zlej vôle a spevák skladby vysvetľuje.

Pohodový lineup ponúka ešte jedno vystriedanie elektronickej a gitarovej hudby, tento raz pôjde o debutantov. Prvé príde na rad české duo Oliver Torr & OGJ s jemnou ambientno-chillovou elektronickou hudbou, aby sme sa opäť presunuli do Garáže. Bratislavskí Haďáci sú síce na scéne noví, ale v komentovej sekcii sa zišla slušná kôpka ich podporovateľov. Skladbu Kosti spevák podčiarkuje svojím tričkom.

Skvelým setom uzatvára večerný program DJ Džbán. V zavesenom balónovom koši má symbolický glóbus a preletíme okolo sveta za osem skladieb. Nechýba Afrika ani India, francúzština či nemčina. Nórski Ylvis prídu s tureckými rytmami v skladbe Mr. Toot, slovenčinu zastúpi Moje pole pôsobnosti v Otcovej roli, roztancuje nás Jain s Makebou a taliančinu počujeme v A far l’amore comincia tu od speváčky Raffaelly Carrà. Veselé rytmy sú podporené DJovými tančekmi a farebnými svetlami svietiacimi do tmy letiska.

O piatej ráno sa pozeráme na performance Nespavosť a už čakáme na oficiálnych headlinerov a nevídaný počin. Svetoznámy Kronos Quartet nás zdravia naživo zo San Francisca, kde zhodou okolností nastáva západ slnka predošlého dňa v čase východu slnka nad Trenčínom. Kvôli prísnym kalifornským opatreniam dvaja huslisti, violista a violončelistka hrajú zo štyroch rôznych miest v San Franciscu. Svoje nástroje vymenili v jednej skladbe za indické. Niekoľko skladieb je predtočených. Najväčšie prekvapenie prichádza, keď si k skladbe prizvali svojich kamarátov nielen hudobníkov, ale vidíme aj zbor, tanečnicu a niekoľkých žonglérov. Cítiť neuveriteľnú silu spojenia. Každý z vyše štyroch desiatok umelcov je na inom mieste a spoločne nám z opačného konca sveta posielajú hudobný pozdrav. Posledná skladba obsahuje naliehavý odkaz a jedinú možnú odpoveď – One Earth One People One Love. Tie slová mi znejú v hlave dlho.

V nedeľu o jedenástej sa preletíme nad letiskom spolu s pilotom Whiskym, Danielom Pastirčákom a Mišou Kapustinom v Nedeľnej (ne)kázni. Krásny deň ponúka nádherné výhľady na slovenskú krajinu. Popri pozorovaní miest dole na zemi sa diskutéri rozprávajú o Bohu, slobode, kráse, láske, Ježišovi ako punkáčovi, ale aj ekológii a výruboch lesov, školstve a konšpiráciách, Tisovi či Milade Horákovej. Aké to bolo lietať v malých lietadlách, keď bola zastavená medzinárodná letecká doprava?

Ďakujeme organizátorom Pohody za úžasnú náplasť na náš smútok. Bolo to super, byť spolu aspoň takto v éteri. Jediná Pohoda, na ktorej som nebola, sa zároveň stala Pohodou, kde som videla všetok jej program.

V komentároch diváci nazvali online festival Pohodou pre introvertov. Drvivá väčšina smútila nad neprítomnosťou na letisku, ale vďačne ocenila tento výnimočný nápad. Niekomu sa to tak zapáčilo, že chce aj budúcu Pohodu pozerať z pohodlia domova cez stream. Dúfam, že ste si nedeľu, oprostenú od boľavých nôh, hlavy či chrbta, sušenia stanu a veľkého prania, užili plní dojmov z nášho festivalu ako vždy.

Vidíme sa o rok! Prežite ho v zdraví.

Autor: Martina Jarolínová

Exit mobile version