Rapovú smršť predviedol Szigetu americký raper Wiz Khalifa
Richard Lutzbauer
Štvrtok bol krásny slnečný deň, teplota bola niekde medzi 37°C a 100°C a my sme započali našu túru v cirkusovom stane. Podľa programu nás čakali koncerty niekoľkých žánrov – od rocku cez rap až po techno a medzi týmito lahôdkami sme spoznávali novú hudbu celkom jednoduchým spôsobom – náhodným výberom.
Takto sme sa dostali na Europe stage, konkrétne koncert skupiny Klangstoff, ktorá bola príjemnou zmesou elektrických gitár, synthov a ťahavého spevu, presne to čo ocení každý fanúšik indie rocku. To, že skupina už má svoju fanúšikovskú základňu bolo vidieť pod pódiom. Na mieste tak horúcom, že mi v rukách zovrelo pivo, boli ľudia, ktorí sa výborne bavili a odovzdávali si energiu s kapelou.
Po tomto koncerte nasleduje presun pred hlavný stage, z ktorého už znejú gitarové riffy škótskej skupiny Biffy Clyro. Pre mňa doteraz neznáma kapela priniesla spojenie melodických gitár, výborného bubeníka a charizmatického speváka. Biffy Clyro sú rozhodne príkladom ako by mal znieť alternatívny rock súčasnosti.
Nezameniteľný Wiz Khalifa
Večerný čas so sebou prináša rap. Áno rap a nie hocijaký, ale priamo z Pittsburghu. Wiz Khalifa je totiž headlinerom štvrtkového dňa. Jeho nezameniteľný smiech sa šíri spolu s vôňou marihuany, v dave lietajú nafukovacie jointy a koncert je už v plnom prúde. Wiz Khalifa zjavne nikdy nie je sám a aj preto mal na pódiu kapelu, ktorá pridala koncertu tu správnu energiu. Oceňujem výber skladieb, ktorý pozostával z jeho mixtapeových trackov, albumových vecí, ale aj komerčných hitoviek, ktoré potešia a zahrejú, keď už máme to leto. Počas celého koncertu komunikoval s publikom a bolo vidieť, že si to užíva. Jedine, že by to robil iba pre peniaze.
Rozmanité gastro na Ostrove slobody
Teraz sa na chvíľku zastavme a poďme sa najesť. Forma nakupovania na Szigete je cez karty s predplateným kreditom. Tento systém urýchľuje predaj a hlavne zbavuje nutnosti poznať domácu menu. Znie to super, ale stáva sa, že po objednaní človek zistí, že nemá kredit. Našťastie miesta kde sa dá karta dobiť boli skoro všade. Ako ďalšie negatívum mi nedá nespomenúť všade prítomne plastové poháre. Na Szigete bohužiaľ nefunguje systém zálohovaných pevných pohárov, takže sa vytvárali malé smetiská.
Jedlo ako dôležitá súčasť ľudského bytia, bola zastúpena v nespočetne veľa stánkoch ponúkajúcich azijské nudle, pizzu, kebab, nudle, hamburger, pizzu, ešte raz kebab a potom vychytávky typu gyoza, veganske wrapy, polievky, palacinky, no napriek naozaj širokému výberu musím zhodnotiť Sziget gastro scénu ako sklamanie. Možno to bolo tým, že som mal očakávania, ale rozhodne najlepšie jedlo, ktoré som tam mal bol Lángos. V nenápadnom stánku s najdlhším maďarským názvom robili toto naše tradičné kúpaliskové jedlo naozaj dokonale.
Posilnení a s mastnou hubou ideme smer OTP stage kde už sa pripravuje anglický spevák Alex Clare. Koncert otvoril piesňou Up all night, na ktorej sa skladateľsky podpísal aj Diplo známy z formácie Major Lazer, ktorá tento rok na Szigete tiež vystupuje. Hudobne by som zaradil túto skupinu medzi rock, ale originálny hlas a frázovanie Alexa posúvalo hranice rockovej hudby tam kde to mám rád. Dopredu.
S pribúdajúcim časom pribúdalo vo vzduchu techno a house a na svedomí to mal konkrétne Carl Craig, ktorý vystupoval v Colloseum stagei so svojim setom. Meno Carl Craig netreba veľmi predstavovať, keďže je na scéne už od 90 rokov minulého storočia a pozitívne ovplyvnil napr. dnes už všetkým dobre známy žáner drum and bass.
To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.