Site icon BOMBING

Program Novej synagógy a klubu Žilina Stanica Zárečie na december

Milan Guštar vystaví v Novej synagóge zvuk organu a zvonov BOMBING 5

nova_synagoga_2017

piatok 1. 12., 19.00

prednáška

Cestovateľské kino: Potulky magickým Iránom

Divoký, no neuveriteľne pohostinný Kurdistan, úspešné aj neúspešné výstupy na iránske štvortisícovky, očarujúce skvosty historickej Perzie. To všetko, ale aj mnohé ďalšie zážitky a informácie z putovania po Iráne vám priblíži Tomáš Skukalík vo svojom rozprávaní. A ak vás zaujíma čokoľvek špecifické zo života Kurdov, názory, zvyky, študentka Sahar rada počas prednášky online odpovie na zvedavé otázky.

 

utorok 5. 12., 17.00 a 20.00

kino / Projekt 100

Brazil (r. Terry Gilliam)

Film inšpirovaný Orwellovým románom 1984 v sebe spája satiru, paródiu, fantaskné motivy i dadaisticky roztodivné citácie. To všetko dohromady je ovšem nesmierne pôsobivým a bohužial až desivo aktuálnym zobrazením sveta kontrolovaného monolitickou organizáciou a odľudštenou spoločnosťou, žijúcou v permanentnom strachu na pokraji apokalypsy.

Brazil – Terry Gilliam / GB / 1985 / 131 min / české titulky

 

piatok 8. 12., 20.00

koncert

Diego

Keď v roku 2009 získala nahrávka Peripheries ocenenie Radio_Head Awards pre najlepší album roka, nikto asi nečakal, že na jeho nasledovníka bude treba čakať osem rokov. Čakanie sa však končí, jedna z najlepších slovenských indies kapiel Diego vydáva album Et In Arcadia Diego a s čerstvou novinkou vyráža na koncertné turné.

 

sobota 9. 12., 19.00

performance

Aleš Čermák (CZ): WCHYGA [ED. 3]

Siete sa rozťahujú, starnú, hnijú, zastarávajú. Obyvateľstvo sa zdvojnásobuje, strojnásobuje a zrazu mizne. Povrch mesta exploduje, ekonomika akceleruje, spomaľuje, prudko sa rozvíja, kolabuje. Ako starodávne matky, ktoré stále živia titánske embryá. Nikto nevie, prečo je centrum práve tam, kde je, nikto netuší, kde končia monumentálne osy.

WCHYGA – WeCanHelpYouGetAhead, je work-in-progress projekt, na ktorom Aleš Čermák s prestávkami pracuje od roku 2016. [ED.3] je v poradí treťou časťou, ktorá vznikla s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu a v spolupráci so Stanicou Žilina-Záriečie.

 

utorok 12. 12., 17.00 a 20.00

kino / Projekt 100

Lajka (r. Aurel Klimt)

Fenka Lajka žije na periférii ruského veľkomesta. Nemá to ľahké. Po odchyte je ale preškolená na priekopníčku kozmonautiky. Hneď po štarte Lajku do vesmíru nasleduje množstvo ďalších zvierat vypúšťaných z Houstonu a Bajkonuru. Zvieratá blúdia vesmírom, až nakoniec prostredníctvom čiernej diery šťastne začnú obývať vzdialenú planétu. Po dlhej dobe harmonického a nikým nerušeného súžitia s miestnymi živočíchmi k nim však doputujú aj dvaja ľudskí kozmonauti…

Lajka – Aurel Klimt / ČR / 2017 / 87 min

 

streda 13. 12., 19.00

prednáška

Cestovateľské kino: Azorské ostrovy – raj v Atlantiku

Deväť „kúskov“ zeme vynárajúcich sa z oceánu. Kopce vyzerajú ako potiahnuté zeleným zamatom a všetko kvitne ako divé. Hortenzie veľké ako ľudská hlava ohradzujú pasienky a ako fialové stužky sa ťahajú hore-dole po vrchoch.  Dedinky a mestečká vďačiace sopkám za ojedinelú romantickú architektúru. Ananásové a čajové plantáže, tropická vegetácia a  jazerá v kráteroch sopiek. Z hlbín zeme na mnohých miestach vyviera sírny dym či vytekajú bohaté minerálne pramene. Ostrovy sopečného pôvodu, ktoré niektorí považujú za pozostatky bájnej Atlantídy, zostávajú stále neznáme … o to väčší zážitok môžete mať z ich návštevy aj vy.

 

štvrtok 14. 12., 19.00

prednáška

Večer najlepších filmov a reklám roku 2017 s Petrom Konečným

Rok 2017 ešte úplne neskončil, ale už teraz je jasné, že priniesol mimoriadne diela v oblasti svetovej kinematografie, televíznej produkcie a reklamy. Počas filmového večera si predstavíme len to najlepšie z moderného vnímania audiovizuálneho umenia. Je pozoruhodné, ako sa tento druh tvorby stále vyvíja a hľadá nové cesty ako zaujať často presýtených divákov. Nestrácajte čas s priemernosťou a balastom. K slovu sa tentoraz dostane iba kvalita. A sprevádzať vás ňou bude šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný.

 

piatok 15. 12., 19.00

kino / KineDok

Cinema, mon amour (r. Alexandru Belc)

Dokument sleduje príbeh Victora Purica – manažéra, premietača a celoživotného filmového fanúšika spolu s jeho dvoma zamestnankyňami, Corneliou a Lorenou, v ich každodennej bitke o zachovanie Dacia Panoramic Cinema v Piatra Neamt, jedného z posledných pozostalých kín v dnešnom Rumunsku. Viktor, ktorý zažil zlaté časy kina, sníva o ich obnovení a pritom bojuje každodenný boj s trpkou realitou. V upadajúcom kine bez kúrenia a bez podpory štátu, ktorý ho vlastní, sa vo svojom boji javí ako Don Quijote.

Cinema, Mon Amour – Alexandru Belc / RO, ČR / 2015 / 73 min / slovenské titulky

 

sobota 16. 12., 10.00 – 17.00

kutilská dielňa (nielen) pre ženy

Do-it-herself: Nechajte snežiť drevené piliny

Vŕtačka, píla, brúska – možno ste s nimi nikdy nepracovali, prípadne by ste ich chceli využívať viac a nemali ste príležitosť. Práve vám je určená dielňa, v ktorej sa môžete zoznámiť s elektrickými a ručnými nástrojmi na obrábanie dreva. Môžete pracovať na vašom nedokončenom domácom projekte (napríklad opraviť si nábytok) alebo vytvoriť niečo úplne nové. Dielňa je otvorená aj pre tých, ktorí už vedia pracovať s nástrojmi, ale tiež pre tých, ktorí sa píly nikdy ani nedotkli.

Podujatie organizuje naša holandská kolegyňa Nienke, hlavným komunikačným jazykom bude angličtina. V prípade záujmu je potrebná registrácia mailom na nienke@stanica.sk a informácia, čo máte v úmysle urobiť. Poskytneme vám nástroje a potrebný materiál (na požiadanie).

 

nedeľa 17. 12., 17.00

komunitná večera

Vianočná Vegánska nedeľa

Decembrová Vegánska nedeľa má každý rok rovnakú tému a tou sú Vianoce. Buďte kreatívni a vyskúšajte si s nami pripraviť klasické vianočné recepty bez použitia živočíšnych produktov. Sami uvidíte, že nezameniteľná chuť Vianoc sa dá dosiahnuť aj vegánskou cestou. Radi sa s vami o takéto recepty podelíme a takisto sa radi necháme inšpirovať od vás – preto budeme vďační za akékoľvek vaše zapojenie do Vianočnej Vegánskej nedele.

 

utorok 19. 12., 17.00 a 20.00

kino / Projekt 100

Obchod na korze (r. Ján Kadár, Elmar Klos)

Tragikomické podobenstvo o nemožnosti kompromisu so zlom, o slabosti, strachu, nevedomosti a hlúposti ako živnej pôde pre hlásateľov násilia. Komorný príbeh jednoduchého stolára, ktorému jeho švagor, miestny veliteľ Hlinkovej gardy, prihrá skrachovanú židovskú galantériu. Tóno Brtko sa tak ocitá medzi dvoma svetmi – čistým, nedotknuteľným svetom starej nahluchlej Židovky a svetom reality, symbolizovanej nezmyselnou drevenou Babylonskou vežou na námestí, oslavujúcou vládnuci režim. Brtko neodolal naivnej vidine zbohatnutia, ale chce zostať poctivým človekom. Je ním až do chvíle, kedy v opojnom záchvate strachu z fašistov aj zo svojho svedomia nakoniec spôsobí tragédiu.

Film, ktorý okrem iného osvetľuje temné obdobie našich národných dejín, varuje pred provinčným siláctvom a velikášstvom, pred zastieraním malosti a podriadenosti.

Obchod na korze – Ján Kadár, Elmar Klos / ČSSR / 1965 / 128 min

 

pondelok 25. 12., 19.00

benefičný koncert

Benefit – After X-mass Eve Hardcore Show

Tvrdá hudba, ale mäkké srdce – tak by sa dal charakterizovať už ôsmy ročník benefičného koncertu After X-mass Show, ktorý vám rozprúdi krv v žilách a snáď tiež vytiahne pár eur z peňaženky na podporu tých najzraniteľnejších nemých stvorení, ktoré sviatkujú v žilinskom útulku. Na 1. sviatok vianočný sa vám o zábavu postarajú kapely Landless, Atarxia a Black Passenger, po koncertoch nasleduje výdatná after párty.

 

utorok 26. 12., 20.20

20 obrázkov x 20 sekúnd naživo + afterparty

Pecha Kucha Night Žilina, Vol. 38 – Štefánsky špeciál

Naživo a bez dlhých rečí strávime opäť štefanský večer na Stanici a symbolicky uzavrieme rok 2017. Opäť pozývame tvorivých a aktívnych ľudí, ktorí budú doma na sviatky v Žiline, aby prišli povedať, čo robili celý rok. A je jedno, či ho strávili tu alebo niekde v Berlíne. Dôležité, že okrem sviatkovania doma majú chuť sa stretnúť a porozprávať. Kde ste boli, čo ste dokázali, s čím ste sa trápili. Stretnutie kamarátov aj generácií. Lokálpatriotský sviatočný večierok, ktorý zakončí už tradične Dj Pecha Hapcha. Ak chcete na 6 minút a 40 sekúnd vystúpiť na malé pódium v podkroví, napíšte na info@stanica.sk. Vďaka!

 

Stanica Žilina-Záriečie

Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na www.stanica.sk. Vstupenky sú dostupné cez www.tootoot.fm.

 

CAFÉ_Stanica

Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, bezplatné parkovanie a celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

 

Stanicu nájdete aj na:

Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina

Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina

Instagram – http://instagram.com/stanicazilina

Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/

Youtube – http://www.youtube.com/stanicask

 

Nová synagóga Žilina

 

  1. 10. – 6. 12.

výstava

Globálna kontrola a cenzúra

Poznanie predstavuje moc. Ešte väčšiu moc má ten, kto ovláda tok informácií. To platí predovšetkým v ére digitálnej komunikácie, v ktorej sú informácie a dáta vďaka internetu vystavené sledovaniu alebo môžu byť manipulované. Ak kedysi predstavovali digitálne komunikačné prostriedky novú nádej demokratickej spolupráce, v poslednej dobe sa stali ideálnym nástrojom na kontrolovanie a ovplyvňovanie miliárd ľudí.

Výstava skúma nezastaviteľný prienik kontroly a cenzúry do nášho každodenného života. Spolupracovali na nej umelci, aktivisti, novinári a vedci z viac ako dvadsiatich krajín sveta a vznikla v partnerstve Centra pre umenie a médiá ZKM Karslruhe v spolupráci s pracovnou skupinou Netzpolitik Inštitútu politických vied Univerzity Karla Ruprechta v Heidelbergu a s Centrom pre aplikované bezpečnostné technológie Technickej univerzity v Karlsruhe. Ďalšími dôležitými partnermi sú Reportéri bez hraníc, Chaos Computer Club a platforma netzpolitik.org.

 

Kurátori výstavy: Bernhard Serexhe, Lívia Nolasco-Rózsás

Výstavu na Slovensko prináša Goethe-Institut Bratislava.

 

sobota 2. 12., 16.00

prezentácia sociologičky Terezie Lokšovej

Dáta a verejný priestor

Od apríla 2017 prebieha v Žiline sociologický výskum Terezie Lokšovej, ktorý dopĺňa globálny rozmer aktuálnej výstavy a pozornosť privádza k našej bezprostrednej každodennosti. K tomu, čo sa týka nás všetkých, hoci máme ten luxus, že o tom často nevieme: k dohľadu v uliciach. Odkiaľ sa vzalo toľko kamier a ako to, že sa nad nimi už ani nepozastavujeme? Dopyt po (nielen) kamerovom dohľade a kontrole súvisí s rozpoznávaním rizík. Kvôli nim je bezpečnosť chápaná ako niečo neustále ohrozené, čo je nutné rôznymi spôsobmi chrániť. Zavádzanie kamier akoby vôbec nebolo predmetom politického rozhodovania: Skôr ide o rutinne využívaný nástroj, ktorého inštalácia záleží len na strategickom plánovaní a úspešnom získavaní grantov. Počas komentovanej prehliadky predstaví Terezie Lokšová výsledky svojho terénneho výskumu v Žiline z hľadiska monitorovania verejného priestoru.

 

sobota 2. 12., 18.00

audiovizuálne performance

The Society for Nontrivial Pursuits

Svetlo, zvuk, jednotky a nuly reagujúce na priestor a históriu Novej synagógy. Komplexné systémy, či už chaotické okruhy, spätná väzba, sociálne systémy a/alebo počítačové programy sú fascinujúci predment výskumu. The Society for Nontrivial Pursuits z nemeckého UdK skúma takéto systémy ako priestor pre experimentálne performance. Dizajnujú, navrhujú a programujú svoje vlastné performatívne svety založené na senzoroch, analógovej elektronike, softvéri a používajú ich v extrémne odlišných projektoch a kontextoch. V kontexte projektu Dáta: Demokracia budú sonifikovať dáta z terénneho sociologického výskumu Terezie Lokšovej.

 

sobota – nedeľa, 9. – 10. 12., 10.00 – 18.00

Vianočný Malý trh

V sobotu 9. decembra a nedeľu 10. decembra príde do čoraz krajšej budovy Novej synagógy opäť niekoľko desiatok predajcov zo širokého okolia. Príďte aj vy – na nákupy, alebo aspoň pre potešenie oka. Sobotňajšia ponuka je iná než nedeľná a my sami si nevieme vybrať, tak vám odporúčame, aby ste prišli oba dni. Ručíme za príjemný víkend v skvelej spoločnosti a inšpiratívnej atmosfére.

 

štvrtok 14. 12., 19.30

koncert a priamy prenos relácie RTVS

Slovensko Advent 2017: Folklórny súbor Urpín

Slovensko Advent je každoročný projekt RTVS, ktorý spája umenie a kultúru s ušľachtilým charitatívnym rozmerom. Od 4. do 22. decembra vám od pondelka do piatku prinesie naživo 15 adventných koncertov z 15 miest Slovenska. Jeden z týchto večerov budeme opäť hostiť v Novej synagóge. Prvýkrát to bolo na stavenisku, teraz v zreštaurovanej architektúre Petra Behrensa. Spojenie to bude netradičné – modernistická stavba + centrum súčasného umenia + folklórny súbor. A bude to prominentný folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice, ktorý minulý rok vyhral talent show RTVS Zem spieva. Za súčasné umenie budú Urpínu v diskusii s moderátorom Martinom Staňom kontrovať vizuálni umelci Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor a tanečník a choreograf Jaro Viňarský, s ktorými spolupracujeme na Stanici aj v Synagóge.

 

  1. 12. 2017 – 10. 3. 2018

výstava

Poézia & performancia. Východoeurópska perspektíva

V druhej polovici 20. storočia to boli básnici a umelci, ktorí reflektovali a skúmali inštrumentalizáciu jazyka pre politicko-ideologické účely a upozornili na jeho mediálny rozmer. Performatívne situácie vytvárali pre seba a svoj okruh divákov, testovali možnosti verbálneho výrazu a akcie. Vo Východnej Európe poézia v spojení s performanciou zaujali pozície v neoficiálnej alebo čiastočne tolerovanej kultúrnej scéne.

Praktiky písania samizdatu a ich vzťahy ku konkrétnej či vizuálnej poézii už riešili a prezentovali rôzne projekty, menej pozornosti bolo venovanej performancii vo vzťahu k písanému samizdatu. Ústna recitácia pred úzkym okruhom priateľov dodávala samizdatovej literatúre ďalší rozmer. Prepojenia medzi poetickými aktmi, textami a situáciami fungovali ako spúšťač performancií a happeningov.

Výstava predstaví popri bývalých zakázaných autoroch aj súčasné pozície nadväzujúce na úzke spojenie poézie a performancie. Preto je táto výstava najmä o úsilí básnikov a umelcov vymaniť sa spod kontroly jazyka a noriem komunikácie. Východoeurópska perspektíva poukazuje teda nielen na východiská, ale konfrontuje aktuálne spoločenské výzvy v post-socialistických krajinách cez prizmu jazyka a ideológií.

 

Kurátori výstavy: Sabine Hänsgen, Tomáš Glanc, Daniel Grúň

Vernisáž výstavy: piatok 22. 12. 2017, 18.00

 

každá streda, 18.00

lektorské prechádzky výstavami

Interpretačný raj

Pravidelný program zameraný na publikum, ktoré si po pracovnom dni rado dopraje aktívny oddych. Našou snahou je vtiahnuť do galérie širokú verejnosť. Pokúšame sa o to prostredníctvom lektorských programov zameraných na dospelých, ktoré svojou pravidelnosťou predstavujú neformálny systém bádania a vzdelávania v oblasti umenia. Lektormi sú umelci Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor, ktorí cez vlastnú skúsenosť z praxe približujú návštevníkom svet umenia od vzniku idey, cez proces realizácie, až po vystavovanie. Interpretačný raj je v neposlednom rade priestor na príjemne neformálne stretnutie a diskusiu tak s umením, ako so zaujímavými ľuďmi.

 

Galéria Plusmínusnula

 

  1. 12. 2017 – 31. 1. 2018

APART collective & Matej Gavula, Lukáš Likavčan: Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch  antropocénu

Benjamin Bratton vo svojom diele The Stack. On Software and Sovereignty (MIT Press, 2015) vyzýva k tomu, aby sme sa ako ľudstvo prezieravo vrhli do praxe angažovaného geodizajnu, a odvrátili tak blížiacu sa ekologickú katastrofu v situácii antropocénu. Inými slovami – potrebujem viac odvážnej geopoetiky a menej prihlúpleho geoinžinierstva. Planétu sa musíme naučiť písať, nie násilne trhať, lámať a preskupovať. To si vyžaduje citlivé rozhrania nastavené na frekvencie medzidruhovej diplomacie, medzi ktoré môže patriť tiež využitie Slnka ako zvrchovaného zdroju energie pre ľudské aj mimo-ľudské aktivity, od levelu jednotlivých buniek cez naše telá až po veľké kolektívy heterogénnych aktérov a aktériek. (Lukáš Likavčan)

Vernisáž výstavy: piatok 15. 12. 2017, 18.00

 

Nová synagóga Žilina

Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od utorka do soboty v čase od 12.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na www.novasynagoga.sk.

 

Galéria Plusmínusnula

Galériu nájdete v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, otvorené je v pracovné dni od 12.00 do 17.00 h. Vstup je voľný. Viac info aj aktuálne o programe na www.plusminusnula.sk.

Exit mobile version