Počas týždňa postupne pribúdali do Pohoda Lineupu skvelé mená, ale to najväčšie si Michal Kaščák a Anton Repka nechali na koniec týždňa. V Ráne na FMku predstavili ďalšie veľké hudobné meno. Na slovensku sa po prvý krát predstaví americký producent, elektronický hudobník, DJ a raper Steven Ellison, ktorého všetci poznajú pod menom Flying Lotus.
DJka BBC Mary Anne Hobbs ho nazvala elektronickým Jimmym Hendrixom. Na jeho najnovšom albume sa podieľali Herbie Hancock, Kendrick Lamar, Snoop Dogg, Kimbra a Thundercat, pričom v minulosti spolupracoval aj s umelcami ako Erykah Badu a Thom Yorke. Aktuálne má v zbierke jednu MTV Video Music Award a 2 nominácie na Grammy.
Podobne ako Thundercat (taktiež sa predstaví na festivale) aj Flying Lotus má v rodokmeni prominentných hudobníkov (John a Alice Coltrane, Ravi Coltrane, Marilyn McLeod). FlyLo (jeho skrátené meno) je veľkým fanúšikom filmu, komixov a hier. To ho naučilo skvelo prepojiť hudbu s príbehom a vizuálnou stránkou svojej tvorby. Podľa Pitchforku je každý album, ktorý vydal osobný a programový. V stručnom priereze jeho tvorbou napísali: „Z roka narodenia („1984“) sa presunul do mesta, v ktorom objavil svoju hudobnú identitu („Los Angeles“), potom k samotnej štruktúre vesmíru („Cosmogramma“), následne hlbšie do sveta snov a podvedomia („Until the Quiet Comes“)…“. Lotusov najnovší album „You’re Dead!“ je podľa jeho vlastných slov „zvukovým putovaním za tým, čo sa stane, keď duch opustí telo.“
V roku 2008 založil label Brainfeeder, v ktorom je okrem neho Thundercat, Mr. Oizo, Tylor McFerrin a ďalší. Koncom roku 2012 odhalil, že animovaný rapper Captain Murphy je jeho alterego. Popri práci na vlastných albumoch pripravil rádiostanicu v hre Grand Theft Auto V, remixoval skladby od Radiohead a produkoval tracky pre Kendricka Lamara a Erykah Badu. FlyLo ponúka na koncertoch, okrem progresívnej elektronickej hudby, úžasné vizuálne zážitky. Jeho aktuálna show ponúka realistický 3D efekt bez 3D okuliarov. Ten dosahuje pomocou plátien (HyperCube) umiestnených na pódiu pred ním a za ním. Minulé leto odohral s výbornými ohlasmi festivaly ako Bonaroo, Coachela a Glastonbury. My sa už tešíme na ohlasy po jeho vystúpení na 20. ročníku Pohody.
Okrem Flying Lotusa sa na Pohode predstaví basgitarista Thundercat, Londýnske duo Public Service Broadcasting, multi žánroví Astronautalis, britská producentka elektronickej a akustickej hudby Anna Meredith, bulharské World Music zoskupenie Oratnitza, Mexičania hrajúci peruánsku cumbiu Sonido Gallo Negro a hardcorový It’s everyone else.
Thundercat má hudbu v krvi, a to doslova. Jeho otec Ronald Bruner Sr. bol uznávaný džezový bubeník (The Temptations, Diana Ross…), rovnako ako jeho brat, víťaz Grammy, Ronald Bruner Jr. (Roy Hargove, Stenley Clarke…). Práve brat Stephena dotiahol do kapely Suicidal Tendencies, s ktorou absolvoval svetové turné ešte ako stredoškolák. Thundercat pokračoval v spolupráci s ďalšími umelcami ako Erykah Badu, Stanley Clarke, FLying Lotus a Kendrick Lamar. Kolaborácia s posledným menovaným na skladbe „These Walls“ mu aktuálne zabezpečila sošku Grammy. Flyig Lotus mu na oplátku koprodukoval debut „The Golden Age of Apocalypse“, ktorého kvality prirovnal Pitchfork k hudbe Erykah Badu, Herbieho Hancocka a Billa Withersa. Od náročných recenzentov získal 81%, pričom druhý („Apocalypse“) a tretí album („The Beyond / Where the Giants Roam“) ohodnotili ešte lepšie. Ani superlatívy mnohých novinárov na jeho hudbu a technické zručnosti nedokážu opísať Stephanove lietajúce prsty, ktorými vytvára svoj „transcendentálny groove“. To treba jednoducho vidieť a počuť.
Public Service Broadcasting (PSB) v skladbách používajú sample zo starých filmov, archívov, filmových týždenníkov a propagandistických dokumentov. Ich debut z roku 2013 „Inform – Educate – Entertain“ získal 5* od magazínu Artrocker, 4* im dal The Guardian a The Independent. BBC 6 ho ocenilo ako deviaty najlepší album roka. Ešte úspešnejší bol ich druhý album „The Race for Space“ (2015), ktorý to dotiahol na celkové 11. miesto v predajnosti vo Veľkej Británii a na 1. miesto v UK Indie Chart. Pomocou zvukov z Britského filmového inštitútu opisuje album vesmírne preteky medzi USA a Sovietskym zväzom. Idependent označil album za veľmi zábavný, pohlcujúci a veľmi citlivo inštrumentovaný. Aj keď o nich neprajníci pôvodne písali ako o zaujímavom, no jednorazovom projekte, dnes je už zrejmé, že záblesky minulosti v podaní PBS majú veľmi svetlú budúcnosť.
“PSB sme objavili na septembrovej konferencii International Festival Forum, počas ktorej prezentovali najväčšie svetové agentúry svoje najsľubnejšie novinky. Hneď po veľmi vtipnom a skvelom koncerte PSB sme sa stretli s agentom s tým, že kapelu chceme mať na Pohode. Trošku to trvalo, ale máme ju.“, povedal Michal Kaščák v Ráne na Fmku.
Astronautalis je zanietený fotograf, cestujúci blogger i motorkár. Svoj široký záber záujmov a všetko čo absorbuje z ciest, prenáša do svojej hudby a textov. Na konte má 5 štúdiových albumov, 10 EP, vyše 20 kolaborácií a nespočetné množstvo koncertov. Myšlienky ráznych rapovaných verzií završuje v rockových refrénoch. Na jeho koncertoch nechýbajú improvizácie na témy z publika. Andy veľmi rád vystupuje v Čechách a na Slovensku. U nás sa prvýkrát predviedol v Čadci a nadšený miestnymi ľuďmi tomuto mestu (spoločne s New Orleans) venoval skladbu „Running Away From God“. Jej témou je schopnosť tešiť sa zo života aj v ťažkých situáciách (New Orleans po hurikáne Katrina a Čadca s jej vysokou mierou nezamestnanosti). Astronautalis svoj široký záber zhudobnil aj v najnovšom albume „Cut The Body Loose“, ktorý produkoval John Congleton. Album opisuje množstvo negatív vo svete, no prináša aj riešenie. Nepoddať sa, ale hľadať spôsob, ako poraziť démonov, ako nájsť silu a radosť zo života napriek smútku, ktorý môžete vidieť okolo seba.
Anna Meredith kombinuje konvenčné hudobné vzdelanie (Royal Collage of Music) s výrazne nekonvenčnými postupmi. Pre jej tvorbu je typické originálne nástrojové obsadenie. Nástroje, ktoré vidíte, zároveň znejú často úplne inak, ako by ste čakali (napríklad fagot efektovými pedálmi premenený na „Slashovú elektrickú gitaru“). V roku 2012 spravila v rámci BBC Proms z The National Youth Orchestra gigantický perkusívny nástroj pripomínajúc zvuky džungle či rituálne tance a spev jaskynných ľudí. Tento jej kúsok zanechal obrovský dojem nie len na divákoch a poslucháčoch, ale aj novinároch z The Guardian a The Telegraph. Za zmienku stojí aj fakt, že 165 členný The National Youth Orchestra predviedol tento masterpiece naspamäť.
Anna nahrala debut „Varmints“ s bubeníkom Samom Wilsonom, gitaristom Jackom Rossom a violončelistkou Gemmou Kost. Na albume nájdete všetky kontrasty vlastné pre Annu Meredith. Jej „záľubu vo veľkých ťahoch štetca s dôrazom na ničivý detail“, kombináciu akustických prvkov s elektronickými či náročné harmónie a zároveň ľahko uchopiteľné melodické motívy…
Oratnitza je balkánsky exportný artikel v rámci world music. Začínali ako pouliční muzikanti v prímorských strediskách. Množstvom koncertov rozšírili svoju fanúšikovskú základňu z pobrežia Čierneho mora do celej Európy. Kvalitnú etnohudbu zároveň títo nadaní muzikanti importujú aj do Bulharska na svoj festival Etno Fest Fusion. Hristiyan Georgiev, Georgi „Chorche“ Marinov, Ivan „Popa“ Gospodinov a Petar „Buny“ Yordanov si zvolili názov podľa bulharského očistného “ohňového” obradu. “Oratnitzu sme objavili pred pár rokmi na showcase festivale v Bulharsku. Už vtedy mali hrať na Pohode, no napokon nevystúpili. Ich 100% živý „etno-bass“ veľmi radi prinesieme na druhý pokus na Pohodu.“, hovorí šéf festivalu Michal Kaščák.
Sonido Gallo Negro pred pár rokmi oprášili populárnu peruánsku cumbiu z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov a obohatili ju o ďalšie latinskoamerické žánre a netradičné nástrojové obsadenie. Ich koncerty dopĺňajú vynikajúce, na mieste tvorené, ilustrácie dizajnéra Dr. Aldereteho. V roku 2011 vydali debut „Cumbia Salvaje“ (Divoká cumbia). Práve skladba z tohto albumu „Leticia“ sa dostala na kompiláciu Red Bull Panamérika, odkiaľ si ju na webe Guardianu vybrali do prehľadu povšimnutia hodných trackov zo sveta. Začiatkom roka 2012 si už zahrali na viacerých akciách v Európe (ako Kustendorf Festival kurátorovaný Emirom Kusturicom). Medzi fanúšikmi najviac zarezonovalo ich vystúpenie na festivale Vive Latino (2013 a 2015). Práve nahrávka z minuloročného koncertu na tejto akcii ukazuje základne príchute ich tvorby a hrania: hypnotické rytmy a harmónie kmeňov z Ánd, amazonských pralesov, ale aj nespútanosť pacifických surferov.
Lucijan Prelog a Pika Golob miešajú vo svojej hudbe industrial, hardcore, rock, noise a pop. Na konte majú albumy „Is it Me?“ a „New religion“ a kvantum koncertov s parádnymi ohlasmi naprieč Európou. Skladbu „Grinder’s Lament“ zaradil Guardian v máji 2014 medzi 5 trackov, ktoré si musíte vypočuť. Organizátori radia nezmeškať ich koncert na Pohode 2016, bude to veľké.
Potvrdení účinkujúci:
The Prodigy, Sigur Rós, PJ Harvey, Flying Lotus, Parov Stelar, Gogol Bordello, Odesza, Spor, Saul Williams, Dub Pistols, Thundercat, Public Service Broadcasting, Astronautalis, Chicks on Speed, Anna Meredith, My Baby, Bazookas, H09909, Sonido Gallo Negro, K-X-P, Hańba, Oratnitza, It’s everyone else…
Viac info na www.pohodafestival.sk
Vstupenky sú v predaji na stránkach festivalu a v sieti Ticketportal.
Zdroj: TS (redakčne upravené) / Anton Repka / Pohoda Festival s. r. o. / PR and Media Director