Organizátori festivalu POHODA sedia aktuálne v Rádiu_FM a prinášajú nám novinky z príprav letného festivalu. O všetkom podstatnom vás budeme informovať v tomto článku, ktorý budeme priebežne aktualizovať. Následne si v popoludní prinesieme aj rekapituláciu umelcov, ktorí boli postupne zverejňovaní na oficiálnej stránke festivalu – www.pohodafestival.sk.
Prvým menom dnešného ohlasovania, ktoré sa predstaví na trenčianskom letisku na festivale Pohoda je jedna z najvýraznejších kapiel posledného roka THE ILLS. Druhou kapelou je anglická shoegaze legenda z roku 1989 – SLOWDIVE.
Obe kapely vystúpia už vo štvrtok večer na druhom menšom open Air stage. Oproti minulému roku keď vo štvrtok hral len hlavný stage a niekoľko menších sa tento rok organizátori rozhodli zaradiť oba veľké open air stage už do programu prvého dňa. Taktiež Michal Kaščák ohlásil termín Pohoda dňa_FM. Ten sa tento rok uskutoční 17. mája opäť v budove Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave. O Pohoda dni_FM vás však budeme informovať neskôr…
The Ills sa zaradili medzi európske kapely
Kapela vznikla v roku 2008 v malom byte v Bratislave. Ani jeden s členov kapely si však netrúfol postaviť za sa mikrofón a tak zostali len pri akustickej verzii kapely. Ako ukazuje čas, nebol to taký zlý nápad a kapela napriek absencii speváka sa dostala do povedomie mnohých hudobných odborníkov po celom svete. Preto si zoskupenie Martin Krajčír (gitara), Ľuboš Hodas (bicie), Peter Berák (basa) a Miro Luky (gitara). zahrali nA Islande, v Dánsku, Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Slovinsku, Maďarsku, Poľsku, Chorvátsku, Srbsku, Macedónsku či Českej republike. V marci 2016 boli na spoločnej tour s japonskou kapelou TRICOT.
V hudbe The Ills je možno počuť prvky post-rocku, shoegaze, math-rocku či prog-rocku. Ich živé vystúpenia sú charakteristické pre intenzívnu až intímnu atmosféru. S dvomi gitarami, jednou basou a bicími si zahrali na festivaloch ako sú Iceland Airwaves, Eurosonic Noorderslag, Pohoda, MENT Ljubljana, Colours of Ostrava, Incubate, Waves Vienna & Bratislava, Wilsonic, Creepy Teepee alebo Rock For People.
“Úžasné expresívne inštrumentálne rocková kapela! Milujem ich ich hudbu.” povedal Kevin Colea z KEXP.
“Post-rock, experimentálne, shoegaze, prog-rocku – robia to tak dobre, naozaj silné, vášnivý výkon na veľkom javisku, vyzerali ako oni vlastnili javisko. Sú v zostave Islandskou Airways a ja ! Som si istý, že sa nestratia. Vynikajúca kapela. ” sa vyjadril Vic Galloway z BBC Rádia.
Začiatkom roka naplnili kluby na Eurosonicu, kde ich bol podporiť aj Michal Kaščák: “Vietor, dážď so snehom, vonku pred klubom dlhý rad, vnútri plno, na pódiu slovenskí The Ills. Perfektne odohratý koncert, po ňom opäť rad, tentoraz záujemcov o CD,” opisuje ich vystúpenie.
“Ešte pred pár rokmi sme dali nášmu stolnofutbalovému tímu na najväčšom showcaseovom festivale názov ‘Why there are not Slovak bands playing at Eurosonic?’ (Prečo slovenské kapely nehrajú na Eurosonicu?)… Našťastie, názov už neplatí. Po minuloročných výborných koncertoch Fallgrapp a Walter Schnitzelsson odohrali vynikajúce koncerty The Ills. Je radosť pozerať, ako ich to baví, ako im to hrá, ako prirodzene komunikujú s publikom. Hovorí sa o nich, že sú neprehliadnuteľní. Skvelá správa pre domácu scénu.” doplnil Michal. The Ills sa na Pohode predstavia už vo štvrtok večer pred kapelou Slowdive, ktorá ovplyvnila ich hudobné smerovanie.
Slowdive sa postarajú o snovú atmosféru otváracieho dňa na Pohode 2017
Podľa Pitchforku nahrali Slowdive 3 z 15-tich najlepších shoegazeových nahrávok všetkých čias a NME zaradil do obdobného výberu (TOP 10) dva ich albumy. V roku 2014 sa po dvadsaťročnej prestávke predstavili na barcelonskej Primavere a začiatkom januára vydali novú skladbu po 22 rokoch. Presne o 100 dní sa postarajú o snovú atmosféru otváracieho večera na 21. Pohode.
„Shoegaze obracia emocionálnu pozornosť fanúšikov dovnútra, nakoľko hluk gitár a ďalších nástrojov znemožňuje počas koncertov akúkoľvek socializáciu. Necháva tak ľudí napospas svojim vlastným pocitom a myšlienkam. Je to hudba na snívanie,“ napísali o tomto žánri v úvode svojho výberu The 50 Best Shoegaze Albums of All Time editori Pitchforku. “S časťou o nemožnej socializácii úplne nesúhlasíme, čoho dôkazom bude aj koncert jednej z najzásadnejších kapiel „na snívanie“ Slowdive na Pohode 2017” vyjadrili sa organizátori festivalu.
Inšpiráciou pre Slowdive boli gitary My Bloody Valentine a zvuk The Cocteau Twins či The Byrds. Kapelu založili na konci osemdesiatych rokov priatelia z detstva Neil Halstead a Rachel Goswell pôvodne pod názvom Pumpkin Fairies, no zakrátko sa premenovali na Slowdive. V novembri 1990 vydali rovnomenné EP Slowdive, ktoré malo pozitívne ohlasy.
Vo Februári 1991 im vyšlo EP Morningrise a v júni toho istého roka EP The Holding Our Breath, z ktorého singel „Catch the Breez“ sa dostal na čelo UK Indie Chart. Každý singel, ktorý vydali v roku 1991 sa stal podľa Melody Maker singlom týždňa.
V septembri 1991 vydali debut Just for a Day, po ktorom nasledovalo ich prvé turné v USA (s kapelou Blur) a európske turné na jar ‘92. V máji 1993 vydali ich najzásadnejší album Souvlaki. V čase vydania mal ale od pozitívneho prijatia britskými kritikmi veľmi ďaleko. S odstupom času sa ale dočkal rehabilitácie od najprestížnejších hudobných portálov.
Podľa NME je tretím a podľa Pitchforku dokonca druhým najlepším albumom žánru shoegaze, pričom jeho podceňovanie dobovou tlačou označilo NME za trestuhodné. Ich tretí album Pygmalion bol, s omnoho minimalistickejšími aranžmánmi, zvukovým protikladom predchádzajúcej tvorby.
Krátko po jeho vydaní sa Slowdive rozpadli, pričom Halstead, Goswell and McCutcheon založili kapelu Mojave 3. 24. januára 2014 na twitterovom konte kapely zverejnili odkaz na web slowdiveofficial.com, na ktorom bol obrázok s nápisom “here she comes…” (rovnako sa volá aj jedna z ich piesní z albumu Souvlaki).
O štyri dni neskôr oznámili, že po takmer dvadsiatich rokoch odohrajú koncert na barcelonskej Primavere. 12. januára 2017 vydali novú skladbu po 22. rokoch s názvom „Star Roving“, ktorá dokazuje, že shoegaze neostal zaseknutý v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Podľa Pitchforku „destilovali elementy seba samých spôsobom, ktorý nie je obyčajnou recykláciou, a zároveň zostáva verný pôvodnej, žeravej forme“.
Kapela sa hneď po zverejnení skladby dostala na čelo rebríčka The Billboard + Twitter Trending 140 chart „najdiskutovanejších vecí ohľadom umelcov a ich tvorby“. Neil Halstead, Rachel Goswell, Nick Chaplin, Christian Savill a Simon Scott sa deň pred madridským Mad Cool predstavia aj na trenčianskom letisku na Pohode 2017.
Zdroj: TS / Anton Repka / PR & Media Director POHODA FESTIVAL s.r.o. /redakčne upravená/ live vysielanie Rádia_FM theills.net