Site icon BOMBING

Balkánsky súboj a mág za bubnami

pohoda

pohoda

Po prvej predstavenej interpretke festivalu Bažant Pohoda 2011, dánskej speváčke Marie Fisker, zverejňuje Agentúra Pohoda ďalšie mená z postupne sa tvoriacej dramaturgie. Tentoraz sú to dva projekty zo scény world music, zaručujúce skutočne nadštandardný hudobný zážitok. Prvým je Balkan Brass Battle, ktorý postaví na pódium dve popredné balkánske dychovky, druhým je špičkový bubeník Tony Allen, označovaný za jednoho zo zakladateľov afrobeatu.

Balkan Brass Battle Výnimočný projekt Balkan Brass Battle spája rumunských dychovkárov Fanfare Ciocarlia a srbské teleso The Markovič Orkestar. Obidve mnohočlenné kapely vystúpia spoločne na jednom pódiu a budú sa snažiť presvedčiť divákov, ktorá z nich hrá lepšie a divokejšie. Na Bažant Pohode 2011 zahrajú už počas štvrtkového zahrievacie dňa. Obidva ansámble už na trenčianskiom festivale hrali, tentoraz však ide skutočne o výnimočný koncept, s ktorým sa predstavia len na vybraných pódiách v Európe.

Fanfare Ciocarlia, dvanásťčlenný orchester z rumunskej dedinky Zece Prajini, si postupbne vybudoval reputáciu najrýchlejšej balkánskej dychovej kapely. Najvýraznejší predstavitelia tzv. odnože speed brass hrajú so životným nasadením a tempom dosahujúcim šialenú rýchlosť 200 bpm.

Orchester Bobana Markoviča spoznal svet vďaka soundtrackom ku Kusturicovým filmom a na koncertých pódiách dokázal svojou živelnosťou, ale aj hudobným majstrovstvom, že patrí k tomu najlepšiemu vo svojom odvetví. S Bobanom už niekoľko rokov vystupuje aj jeho syn Marko, ktorý priniesol do prejavu skupiny ešte viac šoumenstva.

Obidve kapely sú označované za svetovú špičku, no ako praví rómski muzikanti chcú byť skutočne tí najlepší. A jediným riešením, ako rozlúsknuť tento rébus, je spoločný súboj na jednom pódiu. Víťaza, našťastie, neurčí knock-out, ale len odozva publika. O tom, kto je skutočným kráľom balkánskej dychovky, rozhodne aplauz a tanec pod pódiom.

Tony Allen Z hry Tonyho Allena, stále vitálneho sedemdesiatnika, sála absolútny kľud, aj keď bubnuje najzložitejšie pasáže, akoby hral tromi rukami naraz a pritom nezabudol na nehu. „Videli sme ho spoločne s jeho skupinou na tohtoročnom Szigete. Bol to koncert plný hudobnej radosti,“ hovorí produkčná Agentúry Pohoda Jana Polnischová.

Rodák z Nigérie je označovaný spoločne so svojim dlhoročným spoluhráčom, saxofonistom Felom Anikulapom Kutim, za zakladateľa afrobeatu, no počas dlhoročnej kariéry spolupracoval aj s hudobníkmi z mladších generácií, napríklad s Damonom Albarnom, Charlotte Gainsbourgovou či Air. Afrobeat začal krížiť s elektronikou, rapom, funky, jazzom či r´n´b a postupne tak vytvoril svoj vlastný štýl a nazval ho afrofunk. Stále v ňom však cítiť najmä nenapodobiteľné nigérijské motívy. Brian Eno o Tonym Allenom raz povedal, že je pravdepodobnejšie najlepším bubeníkom, aký kedy žil.

Festival Bažant Pohoda 2011 sa uskutoční 7. až 10. júla 2011 na trenčianskom letisku, predpredaj vstupeniek sa začal už 1. októbra 2010.

Aktuálne informácie z príprav festivalu nájdete na stránke www.pohodafestival.sk

Exit mobile version