Site icon BOMBING

Africkí interpreti na Pohode 2023

sampa

sampa

Na Pohode 2023 sa opäť predstaví mnoho novej muziky, aj tej svetovej. Dnes vám predstavíme tú s africkými koreňmi.

Avalanche Kaito

Africký pôvod zoskupenia Avalanche Kaito by vám mohol uniknúť, keďže sú vedení ako belgické trio. Avšak hlavnou postavou je spevák a multiinštrumentalista Kaito Winse z Burkiny Faso, urban griot.

Urban griot je termín, ktorým sa označuje špecifický hudobný umelec a rozprávač príbehov v západoafrických krajinách. Grioti majú v tradičnej kultúre veľký význam a zohrávajú úlohu nositeľov histórie, kultúry a hodnôt komunity.

Kaito sa stretáva s bruselským noise post-punkovým duom (bubeník/dataista Benjamin Chaval a gitarista Nico Gitto). Ide o úplne novú zliatinu a obrovskú príležitosť dekonštruovať tradičné aj futuristické poznatky. Neposlušná a nezabudnuteľná zvuková explózia vytvorená priesečníkom blúdiacich cestovateľov.

Avalanche Kaito vytvára inovatívny a surový hudobný vesmír. Kaito niekedy mrmle, inokedy kričí, zatiaľ čo jeho intenzívne sóla na flautu pochádzajú priamo z free jazzu, štýlu, ktorý vôbec nepoznal. So svojou neobvyklou barytónovou gitarou Nico nielenže dokáže produkovať všetky druhy zvukov, ale tiež dokáže udržať pekný groove. A nakoniec vás dostane bubeník Benjamin, ktorý svojou hrou ide zničiť bubny dvoma odrezanými kúskami palice od metly.

„Príde vám do mailu ponuka s neznámym názvom. Pustíte si to a zmení sa nálada sveta. Takto má vyzerať spolupráca medzi experimentálnymi odvážnymi pankáčmi a odvážnym hráčom na tradičné nástroje. Originalita, vášeň, hudobný tlak. Pre milovníkov experimentu, ktorým sa v minulosti na Pohode páčili napríklad Poil Ueda či Jambinai. Avalanche Kaito si nenechám ujsť,” odporúča tento koncert šéf Pohody Michal Kaščák.

Avalanche Kaito pre diabolské bubnovanie, nahnevanú gitaru a charizmatického speváka často prirovnávajú k Black Midi. Ich koncert vás určite privedie do tranzu…

Kimi Djabaté

Ďalším západoafrickým griotom v ponuke Pohody 2023 je spevák Kimi Djabaté z legendárnej oblasti Tabato v Guinei-Bissau.

Nadaný gitarista, perkusionista a hráč na balafón (africký xylofón) je jedným z najvýnimočnejších talentov Afriky. Djabaté spolupracoval s Mory Kanté, Waldemarom Bastosom a Netosom de Gumbé a najnovšie aj s popovou hviezdou Madonnou na jej singli „Ciao Bella“.

Pred stáročiami Djabatého predkovia, putujúca skupina hudobníkov z Mali, cestovali do regiónu a guinejský kráľ tak miloval ich piesne, že ich pozval, aby zostali, a ponúkol im územie Tabato. Odvtedy je oblasť uznávaným centrom hudby, tanca, remesiel a iných tvorivých umení.

Djabaté bol zázračné dieťa, už ako osemročný začal hrať na svadbách a krstinách. Jeho skoré zoznámenie sa s rôznymi tradičnými nástrojmi položilo základ pre jeho neskoršie majstrovstvo v hre na gitare a zručnosti s radom bicích nástrojov. Ako devätnásťročný odcestoval do Európy s národným orchestrom a už sa nevrátil. Usadil sa v Lisabone, kde nadviazal spojenie s miestnou hudobnou scénou a ďalej rozvíjal svoj jedinečný osobný zvuk.

Na Djabatého výnimočnom novom albume Dindin, vydanom 24. februára 2023, tento multitalentovaný hudobník pokračuje vo zvykoch svojho griotského dedičstva a pútavo spieva o zložitosti života v modernej Afrike pre široké medzinárodné publikum. Kimi spája tradičné afro-portugalské rytmy s afrobeatovými groovmi, elektrickým púštnym blues a náznakmi afro-latinského swingu a vytvára jedinečnú tapisériu hladkých a zložitých zvukov. Dindin je vysoko osobný, obsahuje intímne piesne venované rodine a priateľom, a nepopierateľne univerzálny vo svojich témach lásky, komunikácie a ľudského spojenia.

“Je to poctivá africká world music, zahraná s ľahkosťou, výnimočné pesničky a mimoriadne zohraná kapela,” pozýva na koncert Kimi Djabatého riaditeľ fesitvalu Michal Kaščák. Poďte si pozrieť zrod hviezdy world music aj vy!

Mulatu Astatke

Do celkom iného žánru a na opačný koniec Afriky zavítame spolu s ďalším interpretom.

“Otec ethio-jazzu” – takto označujú Mulatu Astatkeho, legendárneho etiópskeho hudobníka a skladateľa. Hudbu študoval v Londýne, New Yorku a Bostone, kde kombinoval jazz, latino a tradičnú etiópsku hudbu.

Jeho mix jazzu, funku a soulu s world music je extrémne nákazlivý a jeho tvorbu ste určite počuli, aj keď ste o tom možno vôbec nevedeli. Jeho tracky totiž vysamplovali interpreti ako Nas, Damian Marley, Cut Chemist alebo K’naan. Sedem jeho skladieb ste mohli počuť aj vo filme Broken Flowers s Billom Murrayom v hlavnej úlohe, ktorý v roku 2005 nakrútil legendárny režisér Jim Jarmusch.

Mulatu Astatke spolupracoval a stále spolupracuje s množstvom skvelých hudobníkov a popularizuje tak etiópsku hudbu v rôznych podobách po celom svete. Má významné miesto v dejinách etiópskej hudby a jeho hudobný vplyv siaha aj za hranice Etiópie, ovplyvňujúc mnohých hudobníkov a skladateľov. Jeho albumy sa zameriavajú predovšetkým na inštrumentálnu hudbu a Mulatu sa objavuje na všetkých troch známych albumoch, ktoré boli vydané počas etiópskeho zlatého veku v 70. rokoch. Získal čestný doktorát na Berklee College of Music. Vystupoval aj na legendárnych festivaloch ako Glastonbury alebo Primavera Sound a sme radi, že spolu s Hermetom Pascoalom môžeme na Pohode 2023 privítať ďalšiu svetovú jazzovú legendu.

Sampa the Great

Silnou zástupkyňou afrických hudobníčok je Sampa Tembo. Ak túto raperku ešte nepoznáte, dobre si zapamätajte jej meno. Sampa the Great patrí medzi najospevovanejších rapových umelcov (nielen) Austrálie. Jej cesta za hudobným úspechom ale bola viac než kľukatá. Narodila sa v Zambii, vyrastala v Botswane, hudobne prerazila v Austrálii, aby sa opäť vrátila do Zambie, kde teraz nielen tvorí, ale aj pomáha tunajším umelcom.

“Pre každého, kto pochádza z rozmanitého sveta alebo kto mal problémy alebo cestu s tým, odkiaľ pochádza, je dôležité zdokumentovať svoju identitu, či už je to malá alebo veľká súčasť. Žijeme vo svete, ktorý ti sťažuje hľadanie svojich koreňov a často ťa vysmieva za tú túžbu nájsť svoje korene,” vyznáva sa Sampa. Jej raná tvorba bola inšpirovaná duchovne ladeným gospelom, s náznakmi neo-soulu a hip-hopu prepojenými s jej nekompromisným politickým pohľadom.

Mať na konci svojho mena „Great“ so sebou prináša určité očakávania, od vašich poslucháčov, ako aj od vás samotných. No Sampa the Great si rozhodne svoje umelecké meno zaslúži. Za svoje prvé dva albumy – Birds and the BEE9 (2017) a The Return (2019) získala ocenenie Australian Music Prize (obdoba britských Mercury Prize či kanadských Polaris Prize). Porotca Mikey Cahill o jej prvom albume povedal: „Toto si budeme púšťať aj o 50 rokov v budúcnosti, vy a vaše deti taktiež.” Jej druhý album The Return vydalo renomované vydavateľstvo Ninja Tune, ktoré fanúšikom hudby nemusíme predstavovať… Bandcamp dokonca vyhlásil The Return za Album roka 2019.

„The Return nebol napísaný pre rádiá ani komerčný úspech,“ vysvetľuje Sampa. „Bol napísaný s cieľom priblížiť cestu človeka, ktorý začal svoju kariéru v krajine ďaleko od domova. Malo to priniesť svetlo do pocitu vysídlenia na tejto ceste.“ Šéf Australian Music Prize Scott Murphy o jej albume dodáva: „The Return je skutočne dôležitá nahrávka, ktorá bude nepochybne v nadchádzajúcich rokoch považovaná ako jeden z najlepších albumov všetkých čias.“

Vplyv, ktorý má Sampa the Great na hip-hop a černošskú hudbu, je ešte väčší, ako naznačuje jej meno. Sampa pomohla celej generácii umelcov, ktorí dnes tvoria slobodnejšie a na miestach, kde by ešte pred desaťročím nemali tú česť.

Na jej vystúpenie sa teší aj šéf festivalu Pohoda Michal Kaščák: „Koncerty tejto raperky zo Zambie sú oslavou kvalitného hip hopu. Sampa The Great je ozdobou nášho line-upu, snažili sme sa o ňu dlhšie a som rád, že to vyšlo na rok 2023. Bude to rok, na ktorom sa stretnú rozdielne podoby rapu. Som si istý, že Sampa the Great so svojou kapelou bude silným zážitkom aj pre tých, ktorý hip-hop bežne nepočúvajú.“ Sme teda veľmi radi, že po vystúpeniach Sampy the Great na Glastonbury či Coachelle zažijeme túto umelkyňu aj na trenčianskom letisku.

Autor: Martina Jarolínová
Foto, zdroj: Pohoda festival

Exit mobile version