Video ukážky toho čo budete môcť vidieť na druhom pokračovaní WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA

WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2 BOMBING 2

Prvým spoločným koncertom odštartovala 4. februára nová platforma na prezentáciu slovenskej world music doma a v zahraničí. Dlhodobým cieľom je predstaviť slovenských umelcov, ktorí ponúkajú originálny pohľad na tradičnú hudbu z nášho regiónu, na medzinárodných hudobných veľtrhoch a festivaloch. Iniciatíva o.z. Amity, ktorá sa stretla s pozitívnou odozvou, dostala reálnu podobu premiérovým minifestivalom v bratislavskom Ateliéri Babylon. Po úspešnom úvodnom koncerte sa 26. mája uskutoční pokračovanie, v ktorom sa predstavia ďalšie špičkové slovenské projekty.

PaCoRa Trio

Od svojho vzniku patrí táto skupina medzi špičkové etnojazzové súbory na Slovensku. Stanislav Palúch (husle), Marcel Comendant (cimbal) a Róbert Ragan (kontrabas) sú mnohostranní hudobníci, ktorí sa bezpečne pohybujú na poli jazzu, ľudovej hudby aj iných žánrov. Sú vyhľadávaní ako spoluhráči aj ako skladatelia v mnohých projektoch na Slovensku aj v Čechách. Už ich prvý album Pacora Trio vzbudil zaslúženú pozornosť a výborné hodnotenia (4 *BBC Music Magazine, jún 2006).

O všestrannosti tria svedčia ich spolupráce, napríklad s Brnenskou Filharmóniou, so speváčkou Jitkou Šuranskou, ktorá získala českú cenu Anděl za ich spoločný album moravských piesní- Nezachoď slunéčko, ako aj s vokálnym súborom Societas Incognitorum, s ktorým vydali úpravy renesančnej hudby na CD Heroes a mnohé ďalšie. Ďalší samostatný album skupiny Fugit Hora, vychádzal zo slovenského a moldavského folklóru s využitím jazzových prvkov. Pacora Trio s úspechom účinkovalo na mnohých zahraničných festivaloch a podujatiach.

SĽUK, PaCoRa Trio a Marek Pastírik – Ornamenty

Projekt Ornamenty prepája originálnym spôsobom slovenský folklór s jazzom, klasickou a etnickou hudbou karpatskej oblasti. PaCoRa Trio sa spolu s multinštrumentalistom Marekom Pastírikom a Ľudovou hudbou SĽUKu inšpirovali ľudovým piesňami viacerých etník s presahom do iných žánrov.

Vzniklo tak pozoruhodné multikultúrne hudobné dielo, spoločný projekt výrazných umeleckých osobností slovenskej scény. Jedinečný zážitok zo živého koncertu podčiarkuje vizuálna stránka projektu, VJing Jána Šicka.

Balkansambel

V čele tohto zoskupenia stojí hudobník a skladateľ Marek Pastírik (saxofón, duduk, kaval, gajda, taragot). Ako uvádza skupina na svojej stránke: „BALKANSAMBEL je mnohopočetná hudobná formácia, ktorá sa rozhodla vyzvať na súboj všetky krivé rytmy a drkotavé maniere balkánskej ľudovej produkcie.“ Od vlastných aranžmánov balkánskych piesní sa ich repertoár postupne vyvíja. Pod vedením Mareka Pastírika ako skladateľa, ktorý sa inšpiruje balkánskou hudbou aj slovenským folklórom, skupina nachádza vlastný štýl a obohacuje našu hudobnú scénu o nové prvky.

Folk& Bass Orchestra

kombinuje živé hranie na ľudových nástrojoch s elektronických loopmi. Na gajdy hrá Juraj Dufek, syntetizátor a looper obsluhuje Mišo Veselský. Výsledok pomenovali “folk’n’bass”.

  • Mišo Veselský – klávesy, teremin, efekty, koncovka, vokál
  • Juraj Dufek – gajdy, ľudové nástroje
  • Robo Sedílek- beaty, sample, efekty

Za prítomnosti pozvaných zahraničných promotérov sa festival bude konať 26. mája v bratislavskom Ateliéri Babylon pod názvom WORLD MUSIC FROM SLOVAKIA #2.
Vstupné v predpredaji : 8 EUR, na mieste 13 EUR
predpredaj:
http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/3689/world-music-from-slovakia-2

Ticketportal:
http://www.ticketportal.sk/event.aspx?ID=20978

 

Zdroj: Facebook, Youtube