Upršanú sobotu na Uprisingu rozsvietili hviezdy reggae

08 uprising 73

V sobotný deň na Uprisingu defilovali hviezdy reggae jedna za druhou. Poďme sa pozrieť na vystúpenia aspoň niektorých z nich.

V skorých popoludňajších hodinách vystúpil na hlavnom stagei syn legendárneho Petera Tosha Andrew so svojou kapelou. Rovnako ako otec pribicykloval na scénu na jednokolke. Prišiel v jasnom žlto-červenom oblečení so špekom v ústach a svoj vzhľad menil každú chvíľu. Striedal čiapku, slnečné okuliare, rozpustené aj zviazané dredy. A po celý čas bol veľmi ľudský, vďačný a skromný. Vitálne tančeky striedal so smutnou spomienkou na otca He Never Died. “Ďalšia skladba už nebude pre otca, takže neplačte,” vrátil publikum k iným témam. Spieval napríklad o Afrike, rastafari, rovnakých právach a spravodlivosti pre všetkých, o deťoch, ktoré to v živote nemali ľahké. Zaradil skladby Coming In Hot, Not Gonna Give It Up, Make Place For The Youth, Glass House, Mama Africa, pri ktorej sa vo videoprojekcii prechádzali zebry a žirafy, African, Rastafari Is či Johnny Be Good. Ku koncu koncertu zišiel dolu k ľuďom a potvrdil tak, že má k ľuďom blízko. Zažili sme ho tak aj na rozhovore pre Bombing, ktorý vám prinesieme onedlho.

50 uprising 178

Tabby, Bunny a Judge sú jamajské harmonické trio Mighty Diamonds, vystupujúce spolu už takmer 50 rokov. Na Uprising priniesli príjemné, veselé reggae a nestarnúce melódie ako Keep On Moving, Pass The Koutchie či I Need A Roof, ktorá prešla do Get Up Stand Up. Z domácej scény sa predstavili na iných scénach Konekshan, Gonsofus, Urban Robot feat. MessenJah, Old Hunta & Colectiv, ktorí zaplnili Dancehall stage

Lúku pod hlavným stejdžom zaplnili sympatické talianske dvojičky Jacopo a Lorenzo Garziovci s kapelou Mellow Mood. Predstavili svoj nový album Large. Energické reggae reprezentované vecami ako Inna Jamaica vystriedal ku koncu lovesong Don’t Leave I Lonely, kedy svietili po celom publiku svetielka, a pocta otcovi Daddy.

23 uprising 105

Tento rok oslávili 50-tku spolu ďalší Jamajčania Inner Circle. Známi aj u nás oveľa širšiemu publiku skladbami Sweat (A La La La La Song), Bad Boys či Games People Play, predviedli energickú a veselú show. Diváci s nimi spievali aj Young, Wild and Free, Sweet Jamaica či Murder She Wrote. Svoju show ukončili skladbou Three Little Birds.

Ďalšou reggae hviezdou na hlavnom pódiu bol dnes večer Julian Marley. Objavil sa s rozpustenými dlhými dredmi, v rifľovej košeli a rifliach, bledohnedých kožených topánkach, so zlatým prsteňom a Bobovými elegantnými rukami. I keď nie je Bobovi až tak veľmi podobný, v istých momentoch ľudia ani nedýchali, ako svojho otca pripomínal. Tancuje rovnako ako on, v emotívnych pasážach skladieb sa rovnako drží za oči… Avšak nejde o žiadny kópiu, 43-ročný Julian svoju hudobnú kariéru začal už ako päťročný. Otcove skladby Natural Mystic a Bend Down Low zaspieva po svojom. Predstavil nový album As I Am, ktorý výjde v októbri 2018 a zaspieval z neho skladbu Broken Sails. Zaradil i staršie Loving Clear, Straighter Roads, Boom Draw, Awake, Lemme Go či Jah Works. Sympatické bolo, že po pesničkách tlieskal aj Julian nám a hudobníkom.

42 uprising 157

Po vystúpení Juliana sa časť publika otočila čelom vzad, kde sa konal “prekvapkový” koncert Medial Banana. Speváci Poky Man a Erik Šulc sa už jednotlivo predstavili vo svojich projektoch počas festivalu a teraz už tradične oslávili Pokyho narodeniny koncertom na Uprisingu. Do malého Negrita Surprising stejdžu sa napratalo toľko ľudí, koľko len šlo a vychutnali si medzi kvapkami krátky koncert s peckami ako Doba strieda dobu, Čerstvý vzduch, Káva, Reggae muzika, Vážim si, Pálime weed, Môžem všetko, Bomboclaat, Rockin’ It či Nemôžem prestať.

Na Dub club stagei sa slovenskému publiku po prvýkrát predstavila talentovaná len 21-ročná talianska speváčka so senegalskými koreňmi Awa Fall aka Sista Awa. Keď sme s ňou pre Bombing robili rozhovor, prišiel sa jej pokloniť aj o tri generácie starší Johnny Osbourne. Awa má krásny silný hlas, zmysluplné vyspelé texty a vystupuje od svojich šestnástich.

52 uprising 186

Program na hlavnom pódiu zatváral waleský drum and bassový DJ Lincoln Barrett alias High Contrast. Inovatívny DJ a producent sa, zdá sa, nebojí ničoho a tak aj sem si priniesol speváčku ako vystrihnutú z 90-tych rokov ako spevom, tak aj vzhľadom. Tancovalo sa aj v pršiplášťoch.

Festival Uprising vykročil do druhej desiatky tou správnou nohou a potvrdil svoje kvality. Už sa tešíme na jeho zimné vydanie a o rok sa vidíme opäť!

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Veronika Selepková,
Martina Jarolínová (A. Tosh koncert)