Nedocená legenda hudobného sveta sa predstaví na Trenčianskom letisku

Nedocená legenda hudobného sveta sa predstaví na Trenčianskom letisku BOMBING

Pod slovom legenda si môžeme predstaviť hocičo. Ale tá legenda, ktorá sa predstaví na festivale Pohoda 2018 ňou skutočne je. Dokazuje to aj oscarový príbeh Searching for Sugar Man. Je to film o pesničkárovi z konca éry hipies. Človek, ktorý by si zaslúžil Grammy za celoživotný hudobný prínos, ale aj Nobelovu cenu za život. Jeho piesne poznajú milióny ľudí po celom svete a inšpirovali aj bojovníkov proti apartheidu.

Searching for Sugar Man rozpráva neuveriteľný, ale pravdivý príbeh Rodrigueza: najväčšej rockovej hviezdy 70. rokov, ktorá nebola. Dvaja producenti objavili Rodrigueza na konci 60.rokov cigaretovej hmle zapadnutého detroitskeho baru. Boli ohromený a presvedčený, že mu piesne plné silných melódií a prorockých textov zaistia povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie. Dva albumy, ktoré nahral, však úplne prepadli,spevák sa vytratil zo scény a zostali len historky sebevražde na pódiu. Pirátska kópia jednej z nahrávok sa medzi tým dostala do Južnej Afriky, ktorú apartheid odrezal od zbytku sveta. V nasledujúcich dvoch desaťročiach sa Rodriguez v JAR stal fenoménom, ktorého sláva predčila aj Rolling Stones. 

Rodriguezov životný príbeh

Jeho prvý album Cold Fact coprodukoval Dennis Coffey (pracoval s umelcami ako Marvin Gaye, Stevie Wonder, The Temtations…). Druhý Coming from Reality produkoval Steve Rowland (The Cure, Boney M). Bývalý šéf Motown o ňom hovoril dokonca ako o jednom z piatich umelcov, ktorý sa ho najviac emocionálne dotkli (a to robil s ľuďmi ako Bill Withers, Miles Davis, Michael Jackson, Steview Wonder, Quincy Jones). Rodriguezov pesničkársky talent vyššie zmienené osobnosti prirovnávali k Bobovi Dylanovi. Výsledok? Prvý album sa neujal a druhý bol taký „prepadák“, že vydavateľstvo s ním rozviazalo zmluvu dva týždne pred Vianocami. V roku 1976 si kúpil v Detroite opustený dom za 50 $ (v ktorom žije dodnes). S hudbou postupne nadobro skončil a napriek tomu, že na univerzite vyštudoval filozofiu, sa živil prevažne ako nádenník na stavbách.

https://www.youtube.com/watch?v=qyE9vFGKogs

13 333 km juhovýchodne od jeho domova, v Juhoafrickej Republike, sa medzičasom stal kultom a jeho piesne inšpiráciou bojovníkov proti apartheidu. Jeho albumy niekoľkonásobne prekonali (v predajnosti) nahrávky Elvisa Presleyho, pričom väčšina sa šírila nelegálne. Piesne ako „Establishment Blues“„Sugar Man“ boli tŕňom v oku (uchu) cenzorov, ktorí ich zakazovali a systematický likvidovali nosiče, na ktorých sa nachádzali. Medzi fanúšikmi sa postupne šírili legendy o jeho živote a smrti – kariéru i život vraj ukončil samovraždou priamo na pódiu. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1997 objavila Rodriguezova dcéra stránku, ktorá pátrala po jej otcovi. Kontaktovala autorov webu, tí dohodli koncerty, pričom po príchode do JAR Rodriguez každý jeden vypredal (do krajiny sa následne niekoľkokrát vrátil). Napriek obrovskému úspechu v JAR sa vrátil domov a pokračoval v dovtedajšom živote v ústraní.

Uznanie nielen doma mu priniesol dokumentárny film švédskeho režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man, ktorý získal Oscara i cenu BAFTA. Následne vystúpil v najznámejších amerických talkshow „Late Show wit David Letterman“, „The Tonight Show with Jay Leno“ i v britskej  „Later… with Jools Holland“ a predstavil sa na festivaloch ako Glastonbury, Sasquatch či Montreux Jazz. Jeho piesne prerábajú najslávnejšie kapely, objavujú sa vo filmoch a počúva ich už generácia jeho vnúčat. Sixto Rodriguez, hrdina jedného z najneuveriteľnejších hudobných príbehov v dejinách, zahrá svoje nádherné piesne aj na Pohode 2018.

Na Pohode vystúpi aj jedna z najznámejších švédskych súčasných kapiel Little Dragon.

Pre kapelu bol zlomovým ich tretí album Ritual Union, ktorý zaradili do svojho koncoročného výberu najlepších nahrávok roka Rolling Stone i Clash. Za ďalší album Nabuma Rubberband získali nomináciu na Grammy. Podieľali sa na albume Gorillaz Plastic Beach a ich pieseň Twice zaznela v seriáloch Grey’s Anatomy i The Vampire Diaries.

Little Dragon sa dali dokopy na strednej škole v roku 1996 v Göteborgu. Kapelu pomenovali podľa prezývky, ktorú dali speváčke pre jej cholerickejšie prejavy počas nahrávania. Kým v prvých rokoch hrávali viac inštrumentálnu, akustickú hudbu, postupne sa pretransformovali na výrazné meno synthpopu a indietroniky. Kapelu preslávila pieseň Twice (z roku 2009), ktorá sa objavila aj vo viacerých seriáloch i filmoch. V nasledujúcom roku spolupracovali s Gorillaz, ktorých sprevádzali aj na ich turné. Ich najnovší album Season High vychválil Mixmag. Autor recenzie si kladie rečnícku otázku, či v súčasnosti vôbec existuje lepšia elektropopová kapela a na konci recenzie dodáva: “Stručne povedané, silne odporúčané.” Jednu z ich piesní  dokonca označí Dragon Popom – čo celkom vystihuje túto ťažko zaraditeľnú kapelu žánrom na prístupnú pre masy a pritom nepodliezajúcu vkusu väčšiny. Ponúkajú vskutku kvalitnú hudbu, ktorá by mohla baviť aj poslucháčov našich mainstreamových rádií… ak by ich hrali. 

Ako by zneli Too Many Zooz, Moravanka, Cypress Hill a Kool & The Gang dokopy?

Performatívno-hudobnú odpoveď ponúka medzinárodný projekt s poľskými koreňmi Rebel Babel. Kapelu, s ambíciou stať sa najväčšou na svete, založil známy poľský reper L.U.C. (predskakoval Prodigy, Massive Attack či Wu-Tang Clan) spolu s dánskym producentom a bubeníkom Johnom Featom. Okrem výbornej hudby sú známi aj parádnymi videami, ktoré natáčajú na netypických miestach (metro, kúpele…). Aj vďaka Pohode bude ich zostava opäť o čosi väčšia, keďže Rebel Babel u nás vystúpia spolu s ľudovou dychovou hudbou Textilanka z Trenčína.

Bábel alebo Babylon je symbolom chaosu a zmätku, ktorý nastal, keď ľudia prestali rozprávať jedným jazykom. V známom biblickom príbehu takto Boh potrestal pýchu Babylončanov, ktorí chceli dokázať svoju bohorovnosť tým, že postavia vežu siahajúcu do neba. Na príbeh z knihy Genesis a jeho aktuálne metamorfózy v jazykovo i kultúrne rozdelenom svete umelecky reaguje projekt Rebel Babel. Spoločným jazykom je hudba, ktorá spája muzikantov z celej Európy.

V ich skladbách a vtipných videách sa miešajú jazyky, žánre, inštrumentálne osadenie i samotní muzikanti. Pozeráte sa na big bandy z rôznych kútov Európy, počúvate rozličné motívy a napriek tomu cítite a viete, že vás baví tá istá kapela. Na Pohode zahrajú ich bude sprevádzať miestna dychovka Textilanka. Trenčín je známy okrem Pohody aj ako okres s najväčším počtom dychových hudieb na Slovensku.  Vlado Ďatelinka a spol. sú otvorení aj takýmto nápadom a prijali túto výzvu. Rebel Babel spoločne s Textilankou dajú svojou hudbou všetko a všetkých do poriadku aj na Pohode 2018.

Všetci členovia kapely sa narodili v tej istej pôrodnici

Vyrastali v okruhu dvoch kilometrov a z lešenárskeho skladu basákovho dedka to dotiahli na vrchol britskej hitparády. Blossoms získali za svoj rovnomenný debut nominácie na Mercury prize, NME a Brit Awards. O niečo vyše pol roka vystúpia na letisku Trenčín.  

Prvé koncerty odohrali v hoteli, v ktorom pracovali. K singlu „You Pulled a Gun on Me“ nahrali klip za 60 libier. V máji 2014 vydali EP Bloom, ktoré mohli v rámci turné promovať len počas víkendov, keďže cez týždeň stále pracovali na plný úväzok (teda okrem Josha Dewhursta, ktorý mal len 16 a chodil do školy). V marci 2015 sa cez program BBC Introducing dostali na americký showcaseový festival SXSW.  Skutočný úspech Blossoms odštartoval pred dvoma rokmi singel „Charlemagne“, ktorý ovládol iTunes chart, predvianočnú Christmas vinyl chart a BBC Radio 1 ho odprezentovalo v rámci nahrávky dňa. Spotify ich zaradili do zoznamu „Spotlight on 2016“. V máji 2016 odohrali dovtedy najväčší koncert na štadióne Manchesteru City ako predkapela Stone Roses. V auguste vydali debut Blossoms a hneď sa objavili na titulke NME. Následne vypredali celú jesennú šnúru na podporu albumu. Ovládli aj koncoročnú britskú hitparádu predajnosti albumov debutantov roka, keď za sebou nechali bývalého člena One Direction Zayna Malika či Jacka Garrata (víťaz  Critics’ Choice Award v na Brit Awards). Toto leto si zahrali na festivaloch ako Glastonburry, Coachella či Lollapalooza a o pol roka sa na nich teší Pohoda 2018.

Rozdelila ich revolúci

Rozdelila ich revolúcia a po 45 rokoch opäť spojila láska k severoafrickej hudbe Chaâbi. Spoluhráči a kamaráti z mladosti, Židia a Moslimovia, opäť rozdávajú radosť na jednom pódiu. Pôvodní muzikanti teraz odovzdávajú dedičstvo Chaâbi generácii vo veku ich vnukov. Spoločne vystupujú pod názvom El Gusto, čo v preklade znamená Dobrá nálada. Tú prinesú začiatkom júla 2018 aj do Trenčína.

Hudobné motívy afroamerických otrokov s prvkami severského blackmetalu

Hudobné motívy afroamerických otrokov s prvkami severského blackmetalu spája nový fenomén na scéne tvrdších žánrov, kapela Zeal & Ardor. Za avantgardným metalovým projektom stojí skladateľ a spevák Manuel Gagneux. S partiou ďalších výborných hudobníkov si získal uznanie médií ako Independent či Noisey. Nárezom na Reeperbahne odrovnal aj delegáciu Pohody, a tak ich uvidíte na 22. ročníku festivalu Pohoda

Manuel Gagneux pred Zeal & Ardor nemal väčšiu skúsenosť s tvrdšími žánrami. Ako tínedžer síce počúval aj extrémnu tvorbu kapiel ako Burzum či Darkthrone, no jeho predošlý projekt Birdmask mal žánrovo najbližšie k chamber popu. Spoločný menovateľ Birdmask s aktuálnou kapelou je najmä v mimoriadnej hudobnej pestrosti a skvelých Manuelových speváckych výkonoch… Gagneux si „chodil pre inšpiráciu” na 4chan, kde mu ľudia písali nápady na netradičné kombinácie žánrov a on z nich na počkanie robil pesničky. Takto raz dostal do správy „black metal” a s rasistickou narážkou na „negerskú hudbu” (Gagneux je synom Švajčiara a Afroameričanky). I keď skladbu nevymyslel hneď, táto kombinácia mu dlhšie vŕtala v hlave a hľadal v týchto pojmoch prienik. Zeal & Ardor je odpoveďou –  hudobný odpor voči dominantnej kultúre a všetkému, čo je s ňou spojené. Gagneux sa chopil výzvy spojiť zdanlivo nespojiteľné. Výsledkom sú tribálne rytmické vzory a viachlasy, výrazné skreslenie nástrojov i spevov, vreskot, dvojkopák a teatrálnosť. Ďalšími motívmi sú piesne zločineckých gangov a afroamerických väzňov. Výsledkom je prepracovaná démonická fikcia a ich nahrávky aj koncerty sú dôkazom toho, že funguje aj po hudobnej stránke. Kto má chuť na soundtrack k hororu z prostredia karibských plantáži či brazílskej favely, nemal by si nechať ujsť koncert Zeal & Ardor na Pohode 2018.

Na Pohodu prídu aj autori najlepšieho albumu i skladby v Poľsku za rok 2016.

Kapela Mitch & Mitch ponúka na gitarách, bicích, perkusiách, vibrafóne a dychových nástrojoch prvotriedny newjazz a paródiu na všetko v jednom. Na odporúčanie poľského známeho ich videl aj náš Michal:Mitch & Mitch som videl na festivale OFF v Poľsku. Hrali po dokonalom koncerte PJ Harvey a ja som si nevedel vysvetliť, prečo niekto zaradí niečo po takomto silnom umelcovi. Až kým nezačali hrať. Ak som na začiatku mierne nedôverčivo stál obďaleč, skončil som úplne vpredu na zábranách. Toľko nadhľadu v hudbe, toľko ľudskej aj umeleckej súhry sa nevidí len tak. K tomu skutočne vtipná komunikácia s publikom, fungujúca paródia na frázy typu „make some noise“ a skvelá hudba. Mitch & Mitch predstierajú, že sú svetová kapela a robia to tak dobre, že sa svetové kapely môžu od nich učiť ako byť naozaj svetové.

Oni vlastne hviezdy v Poľsku skutočne sú aj vďaka úspešnej spolupráci s poľským „Jarom FilipomZbigniewom Wodeckim. Čo predstierať rozhodne nemuseli je fakt, že ide o perfektných muzikantov a zabávačov, o čom už budúce leto presvedčia aj návštevníkov Pohody. Do Trenčína prídu s projektom „Visitantes Nordestinos“, ktorý je spoluprácou s brazílskym skladateľom a multiinštrumentalistom Kassinom.

 

Zdroj: Pohodafestival.sk